300 milionů z okna

21. září 2007, 19:42 - Anna Klepalová
21. září 2007, 19:42

U poloviny dotací ministerstvo zdravotnictví neví, kde skončí

V době, kdy praktičtí lékaři vyhlašují stávky a ministerstvo zdravotnictví přemýšlí, jak ušetřit každou korunu, mizí jen ve zdravotních ústavech 300 milionů ročně. A neví se kde. Dokonce se zdá, že vyletí oknem… Hygienická služba v České republice, která je složena z jednotlivých hygienických stanic a krajských zdravotních ústavů, spotřebuje přes miliardu korun ročně. Připočteme-li ještě zastřešující Státní zdravotní ústav, dostaneme se přes dvě miliardy, uvádí první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. V činnosti těchto tří zdravotních organizací, jež zřizuje stát, panuje tak trochu zmatek.
Problém je dle Šnajdra v překrývání funkcí institucí a špatné koordinaci. Vinou toho si organizace v některých oblastech konkurují. „Ministerstvo plánuje optimalizaci, kdy každý bude dělat, co mu náleží. Už byla založena pracovní skupina,“ ubezpečuje Šnajdr. Jaké konkrétní kroky se připravují a jak velké bude zeštíhlení, však neprozradil. Ani oslovení ředitelé zdravotních ústavů nebyli o nic sdílnější. „O ničem nevíme. Jediná zpráva z ministerstva zněla, že i v příštím roce bude naším zřizovatelem,“ sdělil jeden z nich.
Reorganizace rozsahu a struktury práce zmíněných institucí je nutná kvůli 600 milionům, jimiž stát musí zdravotní ústavy každoročně dotovat. Dluh z velké části způsobují hygienické stanice, které jsou jedním z hlavních klientů, ale za služby neplatí. To by se nyní mělo změnit. „Stát přidá hygienickým stanicím peníze na laboratorní výzkumy a ty za ně budou platit,“ plánuje Šnajdr. To ovšem stav nijak neřeší, „sponzorem“ ústavů bude stále stát, přibude jen prostředník. Situace je o to vážnější, že pouhá polovina peněz poskytnutých ústavům je kryta nějakou aktivitou. „Na 300 milionů letí oknem. Nikdo neví, nač jsou. Hraničí to až s neoprávněným nakládáním veřejných financí,“ přiznal týdeníku EURO náměstek Šnajdr.
O problému ví i exministr zdravotnictví David Rath. „Když jsem byl ve funkci, uložil jsem hlavnímu hygienikovi připravit soutěž pro audit. Bylo zřejmé, že některé služby se zdvojují. Ministr Tomáš Julínek tyto práce zabrzdil a teď se k tomu vrací. Promrhal rok,“ řekl týdeníku EURO současný předseda sněmovního zdravotního výboru, jenž zároveň varuje před necitlivou redukcí výdajů a pracovních sil: „Nesmí dojít k ohrožení kontrolních mechanismů a zdravotního dozoru v zemi.“
Ministerstvo zdravotnictví ubezpečuje, že v případě zdravotních ústavů nepůjde o omezení aktivit, jen o jejich specifikaci. V tisku se už ale objevují informace o zrušení očkovacích center, oddělení drogové prevence a snížení počtu zaměstnanců laboratoří o čtyřicet procent .

Servis pro hygienu a občany Zdravotní ústavy jsou státními příspěvkovými organizacemi zřizovanými ministerstvem zdravotnictví. Poskytují služby zaměřené na osvětovou a preventivní činnost, jako je očkování, informační a školicí akce nebo zdravotní poradny. Především jsou ale servisními organizacemi a poskytují laboratorní servis hygienickým stanicím i veřejnosti. Můžete si zde za poplatek například zjistit kvalitu pitné vody, změřit hluk či vibrace v bytě. Nebo množství olova v hračkách z Číny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít