300 milionů z okna

21. září 2007, 19:42 - Anna Klepalová
21. září 2007, 19:42

U poloviny dotací ministerstvo zdravotnictví neví, kde skončí

V době, kdy praktičtí lékaři vyhlašují stávky a ministerstvo zdravotnictví přemýšlí, jak ušetřit každou korunu, mizí jen ve zdravotních ústavech 300 milionů ročně. A neví se kde. Dokonce se zdá, že vyletí oknem… Hygienická služba v České republice, která je složena z jednotlivých hygienických stanic a krajských zdravotních ústavů, spotřebuje přes miliardu korun ročně. Připočteme-li ještě zastřešující Státní zdravotní ústav, dostaneme se přes dvě miliardy, uvádí první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. V činnosti těchto tří zdravotních organizací, jež zřizuje stát, panuje tak trochu zmatek.
Problém je dle Šnajdra v překrývání funkcí institucí a špatné koordinaci. Vinou toho si organizace v některých oblastech konkurují. „Ministerstvo plánuje optimalizaci, kdy každý bude dělat, co mu náleží. Už byla založena pracovní skupina,“ ubezpečuje Šnajdr. Jaké konkrétní kroky se připravují a jak velké bude zeštíhlení, však neprozradil. Ani oslovení ředitelé zdravotních ústavů nebyli o nic sdílnější. „O ničem nevíme. Jediná zpráva z ministerstva zněla, že i v příštím roce bude naším zřizovatelem,“ sdělil jeden z nich.
Reorganizace rozsahu a struktury práce zmíněných institucí je nutná kvůli 600 milionům, jimiž stát musí zdravotní ústavy každoročně dotovat. Dluh z velké části způsobují hygienické stanice, které jsou jedním z hlavních klientů, ale za služby neplatí. To by se nyní mělo změnit. „Stát přidá hygienickým stanicím peníze na laboratorní výzkumy a ty za ně budou platit,“ plánuje Šnajdr. To ovšem stav nijak neřeší, „sponzorem“ ústavů bude stále stát, přibude jen prostředník. Situace je o to vážnější, že pouhá polovina peněz poskytnutých ústavům je kryta nějakou aktivitou. „Na 300 milionů letí oknem. Nikdo neví, nač jsou. Hraničí to až s neoprávněným nakládáním veřejných financí,“ přiznal týdeníku EURO náměstek Šnajdr.
O problému ví i exministr zdravotnictví David Rath. „Když jsem byl ve funkci, uložil jsem hlavnímu hygienikovi připravit soutěž pro audit. Bylo zřejmé, že některé služby se zdvojují. Ministr Tomáš Julínek tyto práce zabrzdil a teď se k tomu vrací. Promrhal rok,“ řekl týdeníku EURO současný předseda sněmovního zdravotního výboru, jenž zároveň varuje před necitlivou redukcí výdajů a pracovních sil: „Nesmí dojít k ohrožení kontrolních mechanismů a zdravotního dozoru v zemi.“
Ministerstvo zdravotnictví ubezpečuje, že v případě zdravotních ústavů nepůjde o omezení aktivit, jen o jejich specifikaci. V tisku se už ale objevují informace o zrušení očkovacích center, oddělení drogové prevence a snížení počtu zaměstnanců laboratoří o čtyřicet procent .

Servis pro hygienu a občany Zdravotní ústavy jsou státními příspěvkovými organizacemi zřizovanými ministerstvem zdravotnictví. Poskytují služby zaměřené na osvětovou a preventivní činnost, jako je očkování, informační a školicí akce nebo zdravotní poradny. Především jsou ale servisními organizacemi a poskytují laboratorní servis hygienickým stanicím i veřejnosti. Můžete si zde za poplatek například zjistit kvalitu pitné vody, změřit hluk či vibrace v bytě. Nebo množství olova v hračkách z Číny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít