2010: Investice do komerčních realit ve světě narostly

21. ledna 2011, 11:48 - Profit, TZ
21. ledna 2011, 11:48

A nenarostly málo, v roce 2010 povyskočily o 50 % na 316 miliard dolarů a v roce 2011 se očekává nárůst o dalších 25 %. Poprvé od začátku globální finanční krize čtvrtletní objem realitních transakcí přesáhl 100 miliard dolarů.

Foto: archív Profit

Společnost Jones Lang LaSalle oznámila, že díky silnému čtvrtému čtvrtletí dosáhly celosvětové objemy transakcí za celý rok 316 miliard dolarů. To představuje nárůst o více než 50 % oproti roku 2009 a ukazuje tak na významné oživení investiční aktivity ve všech třech hlavních regionech.

Podle analýzy toků celosvětového kapitálu zpracované společností Jones Lang LaSalle byl po dosažení investičního dna v hodnotě 209 miliard dolarů za rok 2009 objem celosvětových přímých investic do komerčních nemovitostí podpořen aktivitou v první polovině roku na hlavních trzích a obecně nárůstem investic ve čtvrtém čtvrtletí. Investiční aktivita ve čtvrtém kvartálu byla natolik silná, že se globální objemy investic poprvé od začátku globální finanční krize v roce 2007 přehouply přes 100 miliard dolarů.

Na začátku roku 2010 jsme předpovídali objem celosvětových investic okolo 300 miliard dolarů, avšak čtvrté čtvrtletí překonalo naše odhady,“ řekl Arthur de Haast, vedoucí oddělení International Capital Group. „Jestli nedojde k prohloubení krize spojené se zadlužením států nebo jinému finančnímu otřesu, lze očekávat, že zvýšená aktivita z roku 2010 bude i nadále pokračovat v průběhu příštích 12 měsíců. Předpokládáme, že globální objemy transakcí by měly v roce 2011 vzrůst o 20 až 25 %.

Český realitní trh v roce 2010

George Lewis, vedoucí investičního oddělení pro Českou republiku, k vývoji na českém realitním trhu říká: „Český realitní trh byl v roce 2010 charakteristický nedostatkem vhodných investičních příležitostí, nicméně i tak bylo na trhu realizováno poměrně velké množství transakcí. Jejich hodnota dosáhla téměř 800 milionů eur, což představuje 45% nárůst oproti roku 2009. Menší počet nově dokončených projektů spolu s projekty vlastněnými fondy, které nejsou nuceny své nemovitosti prodávat, přispělo všeobecně k nedostatku nemovitostí na investičním trhu. Česká skupina CPI a rakouský fond Hypo Real Invest patřily mezi nejaktivnější investory. Zájem o nemovitosti byl ze strany investorů veliký a výhledy do roku 2011 jsou ještě lepší. Vidíme více vhodných produktů na trhu a také větší konkurenci mezi kupujícími. Mnoho významných realitních investorů nebylo na našem území v posledních dvou až třech letech aktivních, a tak očekáváme, že v roce 2011 budou znovu nakupovat. Už v prvním kvartálu 2011 očekáváme uzavření několika významných transakcí.

Po celém světě jsme v roce 2010 zaznamenali oživení přímých investic do nemovitostí. Amerika i Evropa po největším poklesu investic v roce 2008 – 2009 zaznamenaly v roce 2010 nejsilnější oživení. Z rozvojových trhů je dobré zmínit Čínu a Brazílii, kde díky silné aktivitě ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly objemy rekordní úrovně,“ dodal Arthur de Haast. „Spojené státy, Skandinávie a Německo zaznamenaly také zdravý růst v posledním čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem.

Americký trh

V Americe se objem investic za rok 2010 více než zdvojnásobil z 45 miliard dolarů v roce 2009 na 97 miliarddolarů v roce 2010 a zaznamenal největší nárůst ze všech tří regionů. Investiční aktivita vyvrcholila ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 na 38 miliard dolarů, což je nejvyšší úroveň od prvního čtvrtletí 2008 a představuje 150% nárůst oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2009.

Díky zvýšené kvalitě a dostupnosti produktu se transakce v Brazílii více než ztrojnásobily a dosáhly nového rekordu 3,4 miliardy dolarů za čtvrté čtvrtletí 2010,“ řekl Steve Collins, ředitel oddělení International Capital Group pro Ameriku. „Nicméně zotavení v Americe bylo podpořeno hlavně zájmem investorů o města jako New York, Washington DC, San Francisco a Rio de Janeiro. Kvůli vysokému zájmu investorů o tyto hlavní trhy, který způsobil poklesu výnosů, investoři nyní rozšiřují svůj zájem i na další trhy mimo pobřežní regiony.

V roce 2010 zaznamenal EMEA region (Evropa, Střední východ a Afrika) nejvyšší celkový objem ze všech tří regionů. Celoroční objemy dosáhly 102 miliard eur (136 miliard dolarů), což představuje 40% nárůst oproti minulému roku (počítáno v dolarech). Objem za čtvrté čtvrtletí dosáhl 49 miliard dolarů, což představuje nejvyšší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2008 (60 miliard dolarů).

Evropa

Největší evropské trhy, Velká Británie, Německo a Francie, tvořily více než polovinu přímých investic do nemovitostí, což potvrzuje celosvětový trend investorů, kteří mají zájem o kvalitní produkt na vyspělých a transparentních trzích, nicméně lze vidět jasné důkazy, že investoři jsou připraveni investovat i mimo tento okruh.

„Ve Skandinávii, zemích střední a východní Evropy a Německu bylo možno zaznamenat největší nárůst aktivity v průběhu celého roku,“ řekl Richard Bloxam, vedoucí investičního oddělení pro region EMEA. „Nedostatek kvalitních nemovitostí ke koupi na hlavních evropských trzích žene investory do dalších měst a oblastí. Kromě toho jsme svědky rostoucí snahy investorů finančně vstoupit do nemovitostí ještě ve výstavbě.

Ve Velké Británii, největším evropském trhu, dosáhly objemy 49 miliard dolarů, což představuje 49% meziroční nárůst. Kupující, a to zejména zahraniční investoři, nadále zacílili své investice na Londýn, jenž je díky transparentnosti a likviditě trhu považován za bezpečný přístav, na který nepůsobí ekonomické a finanční výkyvy jako na jiné trhy.

Tichomoří a Pacifik

V Asii a Tichomoří činil celoroční objem za rok 2010 83 miliard dolarů, což představuje meziroční navýšení o 25 %. Několik hlavních trhů zaznamenalo výrazný nárůst objemu, včetně Singapuru (meziročně + 219 %), Austrálie (meziročně + 77 %), Číny (meziročně + 41 %) a Hong Kongu (meziročně + 28 %). Objemy investic ve čtvrtém čtvrtletí roku 2010 vzrostly čtvrtletně o 17 % na 23 miliard dolarů a byly o 24 % vyšší než ve čtvrtém čtvrtletí 2009.

Stuart Crow, vedoucí investičního oddělení pro region Asie Pacifik, dodal: „Oživení investiční aktivity odráží zlepšení tržních fundamentů napříč regionem a urychlení růstu nájemného na mnoha trzích. Zatímco Japonsko zaznamenalo největší celkový objem investic v roce 2010, aktivita v Číně ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla na úroveň 2/3 objemu dosažených v Japonsku, a to hlavně díky silnému ekonomickému růstu.

Očekávání na rok 2011

Jones Lang LaSalle očekává, že objem za celý rok 2011 v regionu EMEA bude vyšší než 110 miliard eur (150 miliard dolarů), což bude představovat 10 až 15% nárůst oproti roku 2010. Objemy v Asii a Tichomoří jsou pro rok 2011 odhadovány na 95 miliard dolarů, neboli o 15 % více než v roce 2010, zatímco objem za rok 2011 v Americe se očekává na úrovni 135 miliard dolarů, neboli 40% nárůst oproti roku 2010. Pokud se budou regiony vyvíjet dle očekávání, znamenalo by to, že celkové investice do komerčních nemovitostí budou v roce 2011 o 20 až 25 % vyšší než v roce 2010.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít