166 dnů pracujeme pro stát

14. června 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
14. června 2004, 00:00

DEN DAŇOVÉ SVOBODYDen daňové svobody letos připadne na 15. červen. V některých městech budou happeningy, ale jako daňoví poplatníci rozhodně nemáme co slavit. Oproti loňsku na stát vyděláváme opět o něco déle.I když si na daňové zatížení stěžují téměř všichni, málokdy si je uvědomí tak jako právě v Den daňové svobody.

DEN DAŇOVÉ SVOBODY

Den daňové svobody letos připadne na 15. červen. V některých městech budou happeningy, ale jako daňoví poplatníci rozhodně nemáme co slavit. Oproti loňsku na stát vyděláváme opět o něco déle.

I když si na daňové zatížení stěžují téměř všichni, málokdy si je uvědomí tak jako právě v Den daňové svobody. Liberální institut počítá jeho termín už od poloviny devadesátých let a výsledky nejsou zrovna radostné. Počet dní, v nichž Češi pracují výhradně pro stát a potřeby jeho přerozdělování, se už šest let po sobě neustále prodlužuje.

V roce 1998 připadl Den daňové svobody na 25 květen. Na přelomu tisíciletí se prodlužoval tempem ojeden až dva dny za rok, teďposkočil dokonce o čtyři. Vloni byl dvanáctého června, letos je sice patnáctého, ale máme delší přestupný rok.

Češi, kteří budou podle výpočtu Liberálního institutu letos vydělávat na stát přesně 166 dní, se mohou utěšovat tím, že na tom nejsou ani zdaleka nejhůř. Většina zemí Evropské unie má daňovou svobodu později a v některých z nich dokonce pracují lidé pro stát déle než sami pro sebe. Vysokou daň vybírá například Rakousko - na svých občanech chce zhruba polovinu jejich pracovního času. Až ve druhé půlce roku ovšem „slaví“ příslušný den také Francouzi nebo Dánové. A Švédové si na něj musí počkat až do konce července.

Kritici tvrdí, že jde o hypotetický výpočet a tedy termín, který nelze brát příliš vážně. Pokud by mělo jít jen o recesi, loňský průvod v maskách k ní neměl daleko. Také jinde mimo Prahu - letos se happening ke Dni daňové svobody (DDS) plánuje ještě v Broumově, Hradci Králové, v Olomouci a Prostějově - nechystají pořadatelé žádné ekonomické přednášky a akci pojímají spíše jako demonstra-tivní průvod městem.

David Lipka z Liberálního institutu upozorňuje, že výpočet, který vychází z odhadu hrubého domácího produktu a očekávaných výdajů státu za letošní rok, nemůže být úplně přesný. Institut nicméně vychází z údajů OECD a jeho výpočet může být velmi dobrým porovnáním daňového zatížení v jednotlivých zemích.

Například na Slovensku letos Nadácia F. A. Hayeka vyhlásila Den daňové svobody na 4. červen, podle metodiky výdajů by však zřejmě připadl na 12. červen. Lipka se domnívá, že pro Česko a další země s deficitním rozpočtem není ukazatel příjmů příliš vhodný. „Nezahrnoval by nepřímé státní výdaje přes inflaci nebo půjčky od soukromého sektoru. Výpočet má přitom ukázat, o jak velkém procentu vyprodukovaných hodnot rozhoduje stát,“ vysvětluje pro týdeník Profit.

JAK DLOUHO SE PRACUJE PRO STÁT

 Země Počet dní
 Korea104
 Irsko126
 Austrálie128 
 USA128 
 Japonsko137 
 Španělsko141 
 Kanada144 
 Velká Británie155 
 Slovensko163 
 Česko166 
 Portugalsko166 
 Lucembursko167 
 Polsko170 
 Itálie172 
 Maďarsko174 
 Nizozemsko174 
 Německo175 
 Norsko175 
 Finsko183
 Rakousko184
 Francie195
 Belgie197 
 Dánsko 203
 Švédsko211 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít