1500 VÝHRAD K NOVÉMU ZÁKONÍKU PRÁCE

25. dubna 2005, 00:00 - Jaromír Drábek
25. dubna 2005, 00:00

Hospodářská komora Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo před několika týdny návrh nového zákoníku práce, na jehož přípravě pracovalo po dva roky. Na vytvoření kodexu, který by nahradil dosavadní téměř 40 let starý zákoník, čekali s napětím zaměstnavatelé i zástupci zaměstnanců.

Hospodářská komora

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo před několika týdny návrh nového zákoníku práce, na jehož přípravě pracovalo po dva roky. Na vytvoření kodexu, který by nahradil dosavadní téměř 40 let starý zákoník, čekali s napětím zaměstnavatelé i zástupci zaměstnanců.

Podnikatelé především předpokládali, že bude vytvořen moderní liberální zákoník, který uvolní vztahy zaměstnavatel-zaměstnanec, tedy že ponechá určitou volnost při navazování pracovněprávních vztahů. Místo dodnes platného principu „co se nepovoluje, je zakázáno“ podnikatelé očekávali zákoník, který bude odpovídat dnešní době a zvyklostem v zemích původní patnáctky Evropské unie. Základním principem by pak mělo být „co není zakázáno, je povoleno“. Takového zákoníku se však nedočkala ani jedna strana. Nejen zaměstnavatelé, ale i zástupci zaměstnanců měli k předloženému návrhu nesčetně výhrad. Na ministerstvu se sešlo patnáct set připomínek.

Rozdílné názory jsou podle mého názoru natolik zásadní, že není možné na základě předloženého materiálu vytvořit zákoník, který by vyhovoval všem zúčastněným stranám. Přestože ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že zásadní připomínky, které k zákoníku obdrželo, do návrhu zapracuje, troufnu si tvrdit, že takový postup je naprosto nemožný. Jedná se o nadlidský úkol, který nikdy nemůže být korunován úspěchem. Už samotné množství připomínek hraje v tomto případě proti záměru ministerstva, v řadě případů jdou navíc připomínky názorově proti sobě.

V neprospěch ministerstva hovoří ještě další fakt. Jednoznačný názor na podobu nového zákoníku práce dnes neexistuje napříč politickými stranami. Je tedy velmi problematické prosazovat a obhajovat normu tak zásadního charakteru. Navíc i při předpokladu, že by se to podařilo, lze téměř s jistotou očekávat, že se změnou politické reprezentace dojde k jejímu odmítnutí. Opakované změny v zákoníku práce, který se týká několika milionů lidí, přitom nikomu neprospějí. Výsledkem by byl pouze chaos v pracovněprávních vztazích.

Slabinou návrhu je také jeho provázanost s občanským zákoníkem, na nějž se v mnoha bodech odvolává. Občanský zákoník má přitom být v nejbližších letech také novelizován a úprav by tedy následně musel dostát i zákoník práce. Zároveň jsem přesvědčen, že koncepce obou kodexů by měla vycházet z jednoho ideologického zadání, měly by mít společnou koncepci, což ve chvíli, kdy není vyjasněna alespoň rámcová podoba občanského zákoníku, není možné.

Zákoník práce vyžaduje kompletně přepracovat, tak aby odpovídal představám moderní normy a byl připraven v návaznosti na ostatní právní předpisy. Jedině tak je šance, že bude vytvořen předpis s dlouholetou platností, přijatelný pro všechny zainteresované strany.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít