1500 VÝHRAD K NOVÉMU ZÁKONÍKU PRÁCE

25. dubna 2005, 00:00 - Jaromír Drábek
25. dubna 2005, 00:00

Hospodářská komora Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo před několika týdny návrh nového zákoníku práce, na jehož přípravě pracovalo po dva roky. Na vytvoření kodexu, který by nahradil dosavadní téměř 40 let starý zákoník, čekali s napětím zaměstnavatelé i zástupci zaměstnanců.

Hospodářská komora

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo před několika týdny návrh nového zákoníku práce, na jehož přípravě pracovalo po dva roky. Na vytvoření kodexu, který by nahradil dosavadní téměř 40 let starý zákoník, čekali s napětím zaměstnavatelé i zástupci zaměstnanců.

Podnikatelé především předpokládali, že bude vytvořen moderní liberální zákoník, který uvolní vztahy zaměstnavatel-zaměstnanec, tedy že ponechá určitou volnost při navazování pracovněprávních vztahů. Místo dodnes platného principu „co se nepovoluje, je zakázáno“ podnikatelé očekávali zákoník, který bude odpovídat dnešní době a zvyklostem v zemích původní patnáctky Evropské unie. Základním principem by pak mělo být „co není zakázáno, je povoleno“. Takového zákoníku se však nedočkala ani jedna strana. Nejen zaměstnavatelé, ale i zástupci zaměstnanců měli k předloženému návrhu nesčetně výhrad. Na ministerstvu se sešlo patnáct set připomínek.

Rozdílné názory jsou podle mého názoru natolik zásadní, že není možné na základě předloženého materiálu vytvořit zákoník, který by vyhovoval všem zúčastněným stranám. Přestože ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že zásadní připomínky, které k zákoníku obdrželo, do návrhu zapracuje, troufnu si tvrdit, že takový postup je naprosto nemožný. Jedná se o nadlidský úkol, který nikdy nemůže být korunován úspěchem. Už samotné množství připomínek hraje v tomto případě proti záměru ministerstva, v řadě případů jdou navíc připomínky názorově proti sobě.

V neprospěch ministerstva hovoří ještě další fakt. Jednoznačný názor na podobu nového zákoníku práce dnes neexistuje napříč politickými stranami. Je tedy velmi problematické prosazovat a obhajovat normu tak zásadního charakteru. Navíc i při předpokladu, že by se to podařilo, lze téměř s jistotou očekávat, že se změnou politické reprezentace dojde k jejímu odmítnutí. Opakované změny v zákoníku práce, který se týká několika milionů lidí, přitom nikomu neprospějí. Výsledkem by byl pouze chaos v pracovněprávních vztazích.

Slabinou návrhu je také jeho provázanost s občanským zákoníkem, na nějž se v mnoha bodech odvolává. Občanský zákoník má přitom být v nejbližších letech také novelizován a úprav by tedy následně musel dostát i zákoník práce. Zároveň jsem přesvědčen, že koncepce obou kodexů by měla vycházet z jednoho ideologického zadání, měly by mít společnou koncepci, což ve chvíli, kdy není vyjasněna alespoň rámcová podoba občanského zákoníku, není možné.

Zákoník práce vyžaduje kompletně přepracovat, tak aby odpovídal představám moderní normy a byl připraven v návaznosti na ostatní právní předpisy. Jedině tak je šance, že bude vytvořen předpis s dlouholetou platností, přijatelný pro všechny zainteresované strany.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít