127 hodin

24. ledna 2011, 08:30 - Vláďa Barák
24. ledna 2011, 08:30

Danny Boyle, režisér oskarového Milionáře z chatrče, natočil nový snímek dle skutečné události. A opět se mu povedlo dotknout se divákova srdce, bohužel již nezanechal žádnou hlubší stopu.

Řekněte čistě upřímně, kdy naposledy jste se snažili před něčím utéct? Ať už to bylo před partnerem, rozhodnutím, situací, zodpovědností, sami před sebou a nebo před celým světem…Boyle právě mapuje jeden takový útěk před světem v rámci nevinného víkendového dobrodružství. To ale nedopadne úplně podle dobrodruhových představ.

Příběh Arona Ralstona (James Franco) je vměstnán do pouhých 90 minut, což ale vůbec nevadí. Díky svým zkušenostem totiž režisér Boyle dokázal diváka dostat do zoufalých pocitů hrdiny dřív než spousta jiných filmových tvůrců. Nikdo se proto nenudí u zbytečně zdlouhavých prázdných záběrů, které by vás nutily dívat se na hodinky místo na plátno. Boyle zároveň utvořil tento neuvěřitelný, seč pravdivý příběh velice reálně s množstvím detailů.

Nenechejte se zmást vidinami hlavního hrdiny, který zůstane uvězněn s rukou pod balvanem v utažském kaňonu. Některé z nich jsou jen vzpomínky z dětství a dospívání, ale některé jsou teprve vizemi budoucnosti, ať už v podobě neexistující partnerky nebo syna. Hrdina zůstává v pasti sám se sebou. Hlavou se mu honí směsice pocitů v podobě strachu, beznaděje, vzteku, a dokonce černého humoru. V jedné chvíli udělá přes malou cestovní kameru ze své situace vtipnou reality show, v níž se vysmívá své hlouposti a sobeckosti, kdy si přehrává různé situace, jež mohl využít k tomu, aby upozornil někoho ze svého okolí, kam přesně za svým dobrodružstvím jede.

Aron tak nakonec nebojuje jen se svými vnitřními démony, ale taky s chladem a žízní. Otázka, která se v těchto částech filmu nabízí, je: Do jaké chvíle by divák dokázal tvrdit, že „tohle“ by pro svoji záchranu nikdy neudělal? Opravdu by nedokázal v zoufalství pít vlastní moč nebo se nesnažil uříznout si vlastní ruku?

Filmy s jedním hercem většinou u diváků nepadají na úrodnou půdu, mohu ale bezpečně říct, že James Franco zbytečně nepřehrává a celkem věrohodně vtáhne každého do děje. Stejně tak to dokáže i hudba od A. R. Rahmana, který se postaral již o pár písní v Milionáři z chatrče, a taky originální hlas zpěvačky Dido.

Přežili bychom taky těch 127 hodin v divočině jako trénovaný hrdina Aron?

Celkové hodnocení: 70 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít