127 hodin

24. ledna 2011, 08:30 - Vláďa Barák
24. ledna 2011, 08:30

Danny Boyle, režisér oskarového Milionáře z chatrče, natočil nový snímek dle skutečné události. A opět se mu povedlo dotknout se divákova srdce, bohužel již nezanechal žádnou hlubší stopu.

Řekněte čistě upřímně, kdy naposledy jste se snažili před něčím utéct? Ať už to bylo před partnerem, rozhodnutím, situací, zodpovědností, sami před sebou a nebo před celým světem…Boyle právě mapuje jeden takový útěk před světem v rámci nevinného víkendového dobrodružství. To ale nedopadne úplně podle dobrodruhových představ.

Příběh Arona Ralstona (James Franco) je vměstnán do pouhých 90 minut, což ale vůbec nevadí. Díky svým zkušenostem totiž režisér Boyle dokázal diváka dostat do zoufalých pocitů hrdiny dřív než spousta jiných filmových tvůrců. Nikdo se proto nenudí u zbytečně zdlouhavých prázdných záběrů, které by vás nutily dívat se na hodinky místo na plátno. Boyle zároveň utvořil tento neuvěřitelný, seč pravdivý příběh velice reálně s množstvím detailů.

Nenechejte se zmást vidinami hlavního hrdiny, který zůstane uvězněn s rukou pod balvanem v utažském kaňonu. Některé z nich jsou jen vzpomínky z dětství a dospívání, ale některé jsou teprve vizemi budoucnosti, ať už v podobě neexistující partnerky nebo syna. Hrdina zůstává v pasti sám se sebou. Hlavou se mu honí směsice pocitů v podobě strachu, beznaděje, vzteku, a dokonce černého humoru. V jedné chvíli udělá přes malou cestovní kameru ze své situace vtipnou reality show, v níž se vysmívá své hlouposti a sobeckosti, kdy si přehrává různé situace, jež mohl využít k tomu, aby upozornil někoho ze svého okolí, kam přesně za svým dobrodružstvím jede.

Aron tak nakonec nebojuje jen se svými vnitřními démony, ale taky s chladem a žízní. Otázka, která se v těchto částech filmu nabízí, je: Do jaké chvíle by divák dokázal tvrdit, že „tohle“ by pro svoji záchranu nikdy neudělal? Opravdu by nedokázal v zoufalství pít vlastní moč nebo se nesnažil uříznout si vlastní ruku?

Filmy s jedním hercem většinou u diváků nepadají na úrodnou půdu, mohu ale bezpečně říct, že James Franco zbytečně nepřehrává a celkem věrohodně vtáhne každého do děje. Stejně tak to dokáže i hudba od A. R. Rahmana, který se postaral již o pár písní v Milionáři z chatrče, a taky originální hlas zpěvačky Dido.

Přežili bychom taky těch 127 hodin v divočině jako trénovaný hrdina Aron?

Celkové hodnocení: 70 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít