127 hodin

24. ledna 2011, 08:30 - Vláďa Barák
24. ledna 2011, 08:30

Danny Boyle, režisér oskarového Milionáře z chatrče, natočil nový snímek dle skutečné události. A opět se mu povedlo dotknout se divákova srdce, bohužel již nezanechal žádnou hlubší stopu.

Řekněte čistě upřímně, kdy naposledy jste se snažili před něčím utéct? Ať už to bylo před partnerem, rozhodnutím, situací, zodpovědností, sami před sebou a nebo před celým světem…Boyle právě mapuje jeden takový útěk před světem v rámci nevinného víkendového dobrodružství. To ale nedopadne úplně podle dobrodruhových představ.

Příběh Arona Ralstona (James Franco) je vměstnán do pouhých 90 minut, což ale vůbec nevadí. Díky svým zkušenostem totiž režisér Boyle dokázal diváka dostat do zoufalých pocitů hrdiny dřív než spousta jiných filmových tvůrců. Nikdo se proto nenudí u zbytečně zdlouhavých prázdných záběrů, které by vás nutily dívat se na hodinky místo na plátno. Boyle zároveň utvořil tento neuvěřitelný, seč pravdivý příběh velice reálně s množstvím detailů.

Nenechejte se zmást vidinami hlavního hrdiny, který zůstane uvězněn s rukou pod balvanem v utažském kaňonu. Některé z nich jsou jen vzpomínky z dětství a dospívání, ale některé jsou teprve vizemi budoucnosti, ať už v podobě neexistující partnerky nebo syna. Hrdina zůstává v pasti sám se sebou. Hlavou se mu honí směsice pocitů v podobě strachu, beznaděje, vzteku, a dokonce černého humoru. V jedné chvíli udělá přes malou cestovní kameru ze své situace vtipnou reality show, v níž se vysmívá své hlouposti a sobeckosti, kdy si přehrává různé situace, jež mohl využít k tomu, aby upozornil někoho ze svého okolí, kam přesně za svým dobrodružstvím jede.

Aron tak nakonec nebojuje jen se svými vnitřními démony, ale taky s chladem a žízní. Otázka, která se v těchto částech filmu nabízí, je: Do jaké chvíle by divák dokázal tvrdit, že „tohle“ by pro svoji záchranu nikdy neudělal? Opravdu by nedokázal v zoufalství pít vlastní moč nebo se nesnažil uříznout si vlastní ruku?

Filmy s jedním hercem většinou u diváků nepadají na úrodnou půdu, mohu ale bezpečně říct, že James Franco zbytečně nepřehrává a celkem věrohodně vtáhne každého do děje. Stejně tak to dokáže i hudba od A. R. Rahmana, který se postaral již o pár písní v Milionáři z chatrče, a taky originální hlas zpěvačky Dido.

Přežili bychom taky těch 127 hodin v divočině jako trénovaný hrdina Aron?

Celkové hodnocení: 70 %

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít