100 milionů za byt

27. června 2008, 17:37 - Kateřina Menzelová
27. června 2008, 17:37

Hypoteční krize nemá na luxusní bydlení vliv

Krize? Jak pro koho. Pokud se nyní hovoří o realitním trhu – a nezáleží na tom ve které zemí – nejčastěji se spojuje s dopady hypoteční a úvěrové krize, která se rozšířila z USA do dalších zemí. Statistická data dokládají, že roste počet neplatičů hypoték, zvyšuje se množství lidí, kteří se marně snaží své domy udat na trhu, a rozšiřuje se skupina majitelů, jimž byl kvůli dluhům zabaven byt nebo rodinný dům. Jeden realitní sektor zůstává těchto špatných zpráv ušetřen – trh s luxusním bydlením. Stále se najde dostatek zájemců, kteří jsou ochotni vynaložit za atraktivní bydlení stovky milionů korun. A poptávka dokonce značně převyšuje nabídku. Tuto situaci dokresluje i nedávno zveřejněná analýza World Wealth Report, již vypracovaly společnosti Capgemini a Merrill Lynch. Na světě je již více než deset milionů dolarových milionářů disponujících celkovým majetkem přes 40 bilionů dolarů. V Česku jich je 17 tisíc. I přes to, že letos zřejmě nenarostou movitým jedincům jejich konta o tolik procent jako loni, pesimismu propadat nemusejí. Ekonomové předpovídají, že majetek velmi bohatých lidí se bude do roku 2012 průměrně rozrůstat o 7,7 procenta ročně a dosáhne sumy přesahující 59 bilionů dolarů. V Česku přibylo do skupiny velmi majetných lidí více než patnáct procent nováčků. Za tímto růstem stojí především vyšší spotřeba, investice do infrastruktury a sílící kapitalizace firem. Vliv mělo také výrazné posílení domácí měny vůči americkému dolaru, a to o více než 14,5 procenta. Jestliže v zahraničí kvůli obavě z dalšího prohlubování hypoteční krize klesá v portfoliích majetných podíl nemovitostí, v tuzemsku jsou reality pořád oblíbené a jsou považovány za bezpečné uložení peněz.
Stále početnější skupina českých milionářů táhne poptávku po luxusním bydlení. Z nabídky rezidenčních projektů developerských firem většinou jako první zmizí ty byty, které jsou nejdražší. Nikdo z těchto kupců neřeší, že od počátku letošního roku platí za velkorysou rozlohu rezidence vyšší – devatenáctiprocentní – DPH. Zájem o luxus na českém trhu s bydlením potvrzují i další údaje. Developerská společnost Central Group si nechala zpracovat průzkum, z něhož vyplývá, že více než polovina lidí, kteří uvažují o novém bytu nebo rodinném domu, tak nečiní proto, že nemají střechu nad hlavou, ale proto, že si chtějí zlepšit standard současného bydlení.
V projektu City Epoque v Praze na Pankráci bude 150 luxusních bytů, včetně toho, který je veřejně nabízen za nejvyšší cenu v Česku. Zájemce, který bude chtít mít výhled ze 30. patra mrakodrapu na celou Prahu, si bude muset připravit částku kolem 110 milionů korun. Developer – společnost ECM – jenž obrazně řečeno ještě nezačal kopat, prodal už okolo stovky luxusních rezidencí. Podobně rychle šly na odbyt i byty v Residenci Františkánská zahrada, která je součástí Myšák Gallery v centru Prahy. Cena za jeden metr čtvereční se zde vyšplhala přes 290 tisíc korun. Zástupce investora přiznává, že sumy, které byli kupující za exkluzivní bydlení ochotni zaplatit, předčily původní očekávání. V realitních kruzích se hovoří o tom, že v centru Prahy jsou dokonce k mání i byty, jejichž cena přesahuje i několik set milionů korun. Ty se ale nenabízejí veřejně. České ceny, přestože se mohou zdát astronomické, jsou jen zlomkem toho, co se platí například ve Velké Británii či v Americe. A to navzdory tomu, že tamní realitní trh byl, na rozdíl od českého, hypoteční krizí skutečně silně postižen. Z analýz mezinárodní realitní společnosti Knight Frank vyplývá, že v loňském roce se za luxusní rezidence platilo v USA o jedenáct procent více než v roce předchozím. Nejdražším místem pro bydlení i nadále zůstává Londýn. Tam ceny nejluxusnějších bytů dosahují průměrně 32,6 tisíce liber za metr čtvereční – tedy přes milion korun českých. Kolik že stojí 3+1 na pražském sídlišti?

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít