Zrozené v chladu a oceli

01. října 2012, 00:00 - Milan Ballík
01. října 2012, 00:00

Domaine Cheveau ukazuje nové obzory v poznávání odrůdy chardonnay

Z necelých třiceti tisíc hektarů vinic v Burgundsku jich na Mâcon připadá asi sedm tisícovek. Tato nevelká rozloha však obstarává trojnásobek produkce bílých vín oproti zbytku celé burgundské oblasti.

V roce 1950 založil v jednom z vinařských center Mâconu, ve vesničce Pouilly, André Cheveau svůj vinařský dům. Dnes sklepu i čtrnácti hektarům rodinných vinic vládne zástupce již třetí generace rodu, Nicolas.

Přesně na desetinu Vinařství Cheveau není velké, přesto jeho vína patří k vyhledávaným etiketám z nejjižnějšího cípu Burgundska. Většina z nich je postavená na chardonnay, které je stěžejní bílou odrůdou oblasti, a vyznačují se nebývalou jedinečností.

O to, aby produkty vycházející ze sklepa Domaine Cheveau byly v nejlepší formě a nabízely znamenitý prožitek, se Nicolas stará až úzkostlivě. Ručně sbírané hrozny jsou pečlivě tříděny, sklizeň z každého vinohradu se zpracovává zvlášť. Pozorně jsou kontrolovány také všechny vlastnosti hroznů. Pro víno Mâcon Solutre-Pouilly 2010 pocházejí z relativně mladých, v průměru patnáctiletých vinic a každá vlastnost, která sebeméně ovlivňuje bonitu výsledného produktu, je pečlivě registrována a zabudována do celkového vyznění budoucího vína.

Teprve po vinifikaci se všechny základy scelí a uloží k dalšímu zrání. Cílem vinařovým je udržet co nejvěrněji jejich charakter, podtrhnout originální projevy, které terroir odlišují od ostatních produkčních oblastí odrůdy. Styl vín je při vší eleganci jadrný a plný minerality a není ovlivněn dřevem, což představuje jeden z typických rysů vinařského domu. Chardonnay totiž v Domaine Cheveau nechávají zrát s výjimkou nemnoha litrů těch nejprestižnějších v inoxu, navíc za optimální teploty nastavené s přesností na desetiny stupně. Pozvolné zrání při zachování všech příznivých prvků ve víně přitom nejlépe umožňuje chladné prostředí.

V báječné formě Lehká jiskřivá barva světlé slámy je prvotním signálem, kterým se Mâcon Solutré-Pouilly 2011 hlásí o pozornost. Kytka je obsažná, bohatá na vůni půdy a minerálů, zřetelně se projevuje neobvyklý zemitý nádech nevyloupaných arašídů. Odrůda se kupodivu v popředí zvlášť výrazně neprojevuje, prosazuje se velmi decentně a až kdesi daleko vzadu. Skladbu „nosu“ zmnoží lehýnká přítomnost cukrové stopy.

Chuť se otevře širokým spektrem, které je pevně sevřeno kyselinou. Gradace zprvu stoupá a přidávají se minerální valéry. Po chvilce se chuť zjemní, kyselinky zmírní důraz, nakrátko se objeví stopový dotek chlorofylu.

Ten spolu s neprůbojnou, avšak znatelnou hořčinkou rozšíří a ozvláštní konečný dojem. Nositelem elegance vína je příjemný máslovo-oříškový podkres, obohacující jeho lehkost a svěžest a probouzející dojem vinařské aristokracie. Hlasy bílých peckovin i hroznu se ve sboru kupodivu netlačí do vedení, spokojují se s nenápadným brumendem v závěrečné fanfáře. Jde o víno zpracované s vkusem, péčí a citem pro charakter suroviny, které svým neotřelým projevem ukazuje na nové obzory poznávání odrůdy chardonnay.

Životnost vína se pohybuje v horizontu tří let. Tohle chardonnay však vydrží v báječné formě jistě o nějaký ten rok déle. Je však možné, že se posune do kategorie mocnějších, usedlejších vín za cenu ztráty mladistvé svěžesti a optimistického, báječně pitelného projevu, jaký má dnes. l

Mâcon Solutré-Pouilly 2011, Domaine Cheveau Použité odrůdy 100 % chardonnay Školení šetrné lisování, hrozny každé parcely vinifikovány zvlášť, po scelení ležení v nerezu na jemných kalech sedm až osm měsíců Alkohol 12,5 % Vývojový potenciál dva až tři roky Distributor pro ČR www.vinsplus.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít