Zrozené v chladu a oceli

01. října 2012, 00:00 - Milan Ballík
01. října 2012, 00:00

Domaine Cheveau ukazuje nové obzory v poznávání odrůdy chardonnay

Z necelých třiceti tisíc hektarů vinic v Burgundsku jich na Mâcon připadá asi sedm tisícovek. Tato nevelká rozloha však obstarává trojnásobek produkce bílých vín oproti zbytku celé burgundské oblasti.

V roce 1950 založil v jednom z vinařských center Mâconu, ve vesničce Pouilly, André Cheveau svůj vinařský dům. Dnes sklepu i čtrnácti hektarům rodinných vinic vládne zástupce již třetí generace rodu, Nicolas.

Přesně na desetinu Vinařství Cheveau není velké, přesto jeho vína patří k vyhledávaným etiketám z nejjižnějšího cípu Burgundska. Většina z nich je postavená na chardonnay, které je stěžejní bílou odrůdou oblasti, a vyznačují se nebývalou jedinečností.

O to, aby produkty vycházející ze sklepa Domaine Cheveau byly v nejlepší formě a nabízely znamenitý prožitek, se Nicolas stará až úzkostlivě. Ručně sbírané hrozny jsou pečlivě tříděny, sklizeň z každého vinohradu se zpracovává zvlášť. Pozorně jsou kontrolovány také všechny vlastnosti hroznů. Pro víno Mâcon Solutre-Pouilly 2010 pocházejí z relativně mladých, v průměru patnáctiletých vinic a každá vlastnost, která sebeméně ovlivňuje bonitu výsledného produktu, je pečlivě registrována a zabudována do celkového vyznění budoucího vína.

Teprve po vinifikaci se všechny základy scelí a uloží k dalšímu zrání. Cílem vinařovým je udržet co nejvěrněji jejich charakter, podtrhnout originální projevy, které terroir odlišují od ostatních produkčních oblastí odrůdy. Styl vín je při vší eleganci jadrný a plný minerality a není ovlivněn dřevem, což představuje jeden z typických rysů vinařského domu. Chardonnay totiž v Domaine Cheveau nechávají zrát s výjimkou nemnoha litrů těch nejprestižnějších v inoxu, navíc za optimální teploty nastavené s přesností na desetiny stupně. Pozvolné zrání při zachování všech příznivých prvků ve víně přitom nejlépe umožňuje chladné prostředí.

V báječné formě Lehká jiskřivá barva světlé slámy je prvotním signálem, kterým se Mâcon Solutré-Pouilly 2011 hlásí o pozornost. Kytka je obsažná, bohatá na vůni půdy a minerálů, zřetelně se projevuje neobvyklý zemitý nádech nevyloupaných arašídů. Odrůda se kupodivu v popředí zvlášť výrazně neprojevuje, prosazuje se velmi decentně a až kdesi daleko vzadu. Skladbu „nosu“ zmnoží lehýnká přítomnost cukrové stopy.

Chuť se otevře širokým spektrem, které je pevně sevřeno kyselinou. Gradace zprvu stoupá a přidávají se minerální valéry. Po chvilce se chuť zjemní, kyselinky zmírní důraz, nakrátko se objeví stopový dotek chlorofylu.

Ten spolu s neprůbojnou, avšak znatelnou hořčinkou rozšíří a ozvláštní konečný dojem. Nositelem elegance vína je příjemný máslovo-oříškový podkres, obohacující jeho lehkost a svěžest a probouzející dojem vinařské aristokracie. Hlasy bílých peckovin i hroznu se ve sboru kupodivu netlačí do vedení, spokojují se s nenápadným brumendem v závěrečné fanfáře. Jde o víno zpracované s vkusem, péčí a citem pro charakter suroviny, které svým neotřelým projevem ukazuje na nové obzory poznávání odrůdy chardonnay.

Životnost vína se pohybuje v horizontu tří let. Tohle chardonnay však vydrží v báječné formě jistě o nějaký ten rok déle. Je však možné, že se posune do kategorie mocnějších, usedlejších vín za cenu ztráty mladistvé svěžesti a optimistického, báječně pitelného projevu, jaký má dnes. l

Mâcon Solutré-Pouilly 2011, Domaine Cheveau Použité odrůdy 100 % chardonnay Školení šetrné lisování, hrozny každé parcely vinifikovány zvlášť, po scelení ležení v nerezu na jemných kalech sedm až osm měsíců Alkohol 12,5 % Vývojový potenciál dva až tři roky Distributor pro ČR www.vinsplus.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít