Zprava špatný

08. prosince 2014, 13:41 - Petr Holec/Euro
08. prosince 2014, 13:41

Lidé zabývající se politikou si poslední dobou často kladou otázku: přežije napravo ODS, nebo TOP 09? A přežije vlastně vůbec ještě nějaké „napravo“?

Volební čísla pravice totiž připomínají mizící puls pacienta: ve sněmovních volbách v roce 2010 společně ODS a TOP 09 utrhly 37 procent hlasů (zhruba to co sama ODS v roce 2006), zatímco v loňských předčasných volbách necelých 20 procent. A podobně i v komunálních volbách: v roce 2010 daly dohromady 28 procent hlasů, zatímco letos jen 17 procent. Tak nějak vypadá blížící se klinická smrt.

Nejakutnější je trend u ODS, jejíž volební statistiky kopírují dětskou klouzačku: z 36 procent v roce 2006 se hrdě svezla až ke stabilním sedmiprocentním výsledkům i preferencím. Ještě jedny volby a možná se plácá ve vodě. TOP 09 je na tom sice o něco líp, ale jen proto, že na tom nikdy nebyla tak dobře jako ODS a taky měla k sešupu pouze dvojí sněmovní i komunální volby. I pro ni ale platí sestupná dráha: ve sněmovních volbách ztratila během tří let z nevysokého výsledku 5 procent, takže dnes nejvíc soutěží s komunisty.

Navzdory společnému sešupu se ale reálná situace ODS a TOP 09 dost liší. I přes všechnu obludnou korupci a toxický reputační problém zůstává ODS skutečnou stranou: nestojí na líbivé karikatuře jedné oblíbené tváře, protože žádnou extra oblíbenou a líbivou tvář ani nemá. Pořád taky vládne slušnou celostátní partajní strukturou včetně nově zvolených starostů a kromě uplakaného vlastenectví ohledně EU nabízí i obecně přijatelnější politický program. Nebo jinak: vozíčkářům nechá aspoň vozíky.

Což je vážný PR problém TOP 09. Svým restriktivním programem se hned po svém vzniku trefila do restriktivní nálady během finanční krize, takže už v prvních sněmovních volbách v roce 2010 utrhla 17 procent s tak přísným programem, že se ho báli i mnozí její voliči. Vtip byl v tom, že ho spousta z nich neznala a z lásky ke knížeti rádi volili proti vlastním ekonomickým zájmům. I v novinařině se tomu říká emotivní vazba. Jenže co když ta jednou skončí?

Soutěž maskota s prezidentem

I v TOP 09 dobře vědí, že končí právě nyní: její maskot a volební magnet Karel Schwarzenberg už nějaký čas soupeří ve stařecké nedůstojnosti s prezidentem Milošem Zemanem. Jeho kouzlo končí a jak známo, bez kouzelníka nelze kouzlit. A moc bych nesázel na kouzelníka Miroslava Kalouska, byť se po boku knížete víceméně legalizoval. Navíc TOP 09, což je de facto pouze pražská skořápka, pomalu končí spojenectví se STAN, jež straně bez celostátní struktury dodává iluzi strany s celostátní strukturou. Takže i když volební čísla ODS vypadají ještě hůř než bída TOP 09, vsadil bych spíš na její přežití.

Otázkou ale je, jestli tradiční pravice vůbec přežije. Úpadek ODS a TOP 09 totiž není obvyklým volebním cyklem, kdy se u moci střídá pravice s levicí a občas to z pomsty voličům kamuflují spolu. Může za to i vůdce ANO Andrej Babiš. I když se módně stylizuje jako neideologický nepolitik, vysává hlasy hlavně ODS.

Mnozí chytří z TV sice nevěřili, že se sloganem „Nejsme politici, makáme“ utrhnete hlasy živnostníků a podnikatelů, na nichž dlouho stála ODS, jako obvykle se ale pletli: utrhnete a kolik! A zvlášť když si po volbách v nevýrazné vládě s ještě nevýraznějším premiérem přivlastníte tradiční pravicovou agendu šetření a nezvyšování daní.

I pro Babiše nicméně nastává tzv. fáze 2, jak nedávno přiznal jeho hlavní marketér Petr Topinka. Nemůžete totiž moc dlouho být jedním z nejvyšších politiků v zemi a současně lidem říkat, že nejste politik; i ANO se proto bude muset politicky víc definovat. I na tom bude záležet míra přežití, případně smrt pravice.


Čtěte další komentáře autora:

Prostě jsme to zařídili

Bude Babiš příští rok premiér?

Pražané, (ne)měl jsem vás rád

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít