Zpoplatněné paraboly

01. října 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
01. října 2012, 00:00

Provozovatel největší české satelitní televize získá zavedením nových poplatků 300 milionů ročně a zvedne tržby o pětinu

Společnost M77 Group před pár měsíci oznámila, že od letošního podzimu začne od svých zákazníků – uživatelů do té doby bezplatné satelitní televize Skylink a CS Link – vybírat servisní poplatek. Prohlášení vyvolalo obrovský poprask. Oprávněně. Firma má v Česku a na Slovensku přes 2,5 milionu klientů, z nichž více než tři čtvrtiny byly uživateli bezplatných programových balíčků. Především však byli klienti ještě před rokem „masírováni“ reklamní kampaní slibující, že každý, kdo si pořídí satelitní TV s bezplatným balíčkem, zaplatí jen přístupovou kartu a pak ho žádný poplatek nečeká.

Na takovou nabídku Češi – v době digitalizace televizního vysílání, tedy vypínání analogového pozemního signálu – slyšeli a houfně si na své domy montovali satelitní paraboly s logem Skylink či CS Link. O to větší byla jejich zloba, když se letos na konci května dozvěděli, že i za příjem zhruba pětadvaceti „základních“ českých a slovenských kanálů budou muset platit. Sice jen 29 korun měsíčně, ale pro spoustu uživatelů to může být důvodem ke zrušení satelitní televize. Už třeba jen z principu.

Uspoří za signál Jaromír Glisník, šéf představenstva společnosti M77 Group, si je těchto připomínek vědom. Zároveň ale vysvětluje, že kvůli ekonomickým důvodům firma k tomuto opatření musela sáhnout. „Jednak jsme potřebovali zjistit, kolik našich karet je reálně používaných, protože tok signálu je jen jednosměrný, k uživateli, a z toho aktivní klienty nevypozorujeme. Díky tomu můžeme ušetřit téměř milion korun ročně, protože nebudeme muset posílat přes družice tolik dat.

A zároveň doufáme, že nám tyto peníze pomohou krýt stále rostoucí výdaje na provoz zázemí obou satelitních platforem,“ tvrdí Glisník. „Geometrickou řadou rostly požadavky na technický servis a podporu, aniž bychom to mohli nějak zastavit. Naproti tomu marže na prodaných kartách do přijímačů se v posledních letech radikálně snížila a již nepokrývala naše provozní náklady,“ dodává.

Problém podle něj netkví ani tak v samotné sumě, ale spíše v pocitu ublíženosti klientů. „Nikdy jsme ale neprodávali produkt s přívlastkem ‚doživotně zdarma‘. Navíc žádná z institucí, které se zabývaly stížnostmi zákazníků nenapadla legálnost zavedení poplatku,“ říká Glisník. Volba částky 29 korun vzešla z vnitrofiremní debaty. „Na takové věci není žádná poučka nebo pravidlo. Dělali jsme to všichni poprvé v životě, jen jsme vycházeli z interních nákladů. Takže jsme věděli, že to musí být kvůli nákladům přes euro a zároveň do třiceti korun,“ vysvětluje.

Odpadne desetina Šéfredaktor serveru Digizone.cz Jan Potůček si myslí, že provozovatel Skylinku a CS Linku se choval amorálně, ale v reklamních kampaních zákazníky neklamal. „Firma kvůli tomu zřejmě přijde o část klientů, ale nebude jich tolik, aby ji to bolelo. Většina zákazníků si lehce spočítá, že takovou nabídku programů za 29 korun u žádného jiného provozovatele satelitní nebo kabelové televize nedostane,“ soudí Potůček.

Sám Glisník odhaduje „úmrtnost“ klientů – tedy množství těch, kteří se nezaregistrují a satelitní televizi přestanou využívat – na asi desetinu celkové zákaznické báze. Tedy přibližně čtvrt milionu v Česku a na Slovensku, přičemž asi dvě třetiny z tohoto objemu připadají na tuzemsko. „Předpokládáme, že v průběhu října přestaneme poskytovat své služby u přibližně deseti procent celkového množství distribuovaných karet,“ uvedl Glisník pro týdeník Euro s tím, že do posledního zářijového týdne byl zaplacen poplatek 90 procent ze všech zaregistrovaných karet. Na konci měsíce termín pro zaevidování se do databází a zaplacení poplatku vypršel.

Valná část odpadlíků podle Glisníka připadne na „mrtvé“ karty, tedy klienty, kteří již služby nevyužívají, a část zákazníků se zaregistruje, ale platit – a využívat služby – bude jen občas (například chataři a chalupáři). V konečném důsledku by tak podle odhadů M77 Group mělo řízeně přestat využívat služby satelitní televize jen asi 20 tisíc zákazníků.

300 nových milionů Již nyní je ale jasné, že zavedení servisních poplatků bude mít na ekonomiku v Lucembursku registrované firmy velmi pozitivní vliv. „Ve hře je pro příští rok přibližně jeden milion karet, s celkovým ročním poplatkem 348 korun.

Po odečtení nákladů spojených s výběrem by tak zhruba tři stovky ročně měly být čistým, novým příjmem,“ říká Glisník. Celkově tedy firma tímto krokem vygeneruje asi 300 milionů korun.

„Je to významná injekce pro ekonomiku naší firmy,“ přiznává šéf představenstva.

Vzhledem k ročnímu či dvouletému odkladu, který firma M77 Group pro nedávno zaevidované karty vyhlásila, bude náběh „nových peněz“ postupný, nicméně již v roce 2013 by tržby mohly povyskočit zhruba o pětinu. Řečí čísel: z odhadovaných 1,5 miliardy v letošním roce na 1,8 miliardy napřesrok.

Vedle toho Glisník také věří, že část klientely dosud využívající bezplatné balíčky služeb si připlatí více než 29 korun a sáhne po prémiovějších kanálech. „Dnes máme z celé báze klientů asi 20 procent zákazníků s některým programovým balíčkem. Očekáváme, že časem bychom mohli toto číslo navyšovat o některé nově zaregistrované klienty. Tím, že je máme zaevidované, je můžeme efektivněji oslovovat. Navíc člověk, který se naučí platit 29 korun, spíše kývne na balíček prémiových programů než někdo, kdo dosud neplatil ani korunu,“ naznačuje šéf představenstva M77 Group. l

Zavedení servisních poplatků bude mít na ekonomiku v Lucembursku registrované firmy velmi pozitivní vliv Skylink vs. CS Link – z konkurentů bratři V České republice je zhruba 4,2 milionu domácností s jedním či více televizory. Signál přes satelit chytá podle odhadů odborníků 40 až 45 procent z nich, což odpovídá asi dvěma milionům domácností. Prim mezi satelity dlouhodobě hraje platforma Skylink, zastřešená firmou TradeTec, kterou loni na podzim prodala skupina investorů (v čele s investiční skupinou J&T) odhadem za dvě miliardy korun lucemburské firmě M77 Group. Ta v té době již zhruba půl roku vlastnila největšího konkurenta CS Link, když platformu koupila od skupiny GES. Z největších konkurentů na českém trhu se stali bratři a nyní má M77 Group – v Česku a na Slovensku – přes 2,5 milionu klientů. Ostatní satelitní provozovatelé jsou výrazně menší, platforma DigiTV má podle informací týdeníku Euro asi 200 tisíc uživatelů v Česku, služba freeSAT (někdejší UPC Direct) přibližně 90 tisíc zákazníků a T-Mobile Televize asi 50 tisíc klientů. M77 Group sídlí v Lucembursku, především z daňových důvodů a kvůli minimální regulaci trhu, ale i proto, že zde sídlí největší provozovatel televizních družic – společnost SES Astra.

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít