Zombie ve sklepě

20. dubna 2015, 00:00 - Pavel Páral
20. dubna 2015, 00:00

České národní bance hrozí, že bude muset dál platit za Agrobanku Připravovaný prodej české GE Money Bank spolu s jejími evropskými sestřičkami nabízí vzpomínku na divoká devadesátá léta českého bankovnictví. GE Money se totiž u nás zrodila z trosek Agrobanky zkrachovalé v roce 1997, po níž zůstala čtyřicetimiliardová ztráta v bilanci ČNB a soudní spory, z nichž část není uzavřena ani po osmnácti letech. A kromě solidního a státem garantovaného základu pro GE z ní vyrostla i podstatná část impéria miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače.

Ten ovládl Agrobanku, největší z finančních domů vzniklých po revoluci z privátních peněz, v roce 1995. Měl tehdy za sebou svou akci známou jako „třetí vlna privatizace“, v níž se pokusil ovládnout řadu bank a investičních společností a nákup Agrobanky byl vrcholem, který mu umožnil financovat řadu kontroverzních transakcí, z nichž několik se ocitlo v pozdějších letech před soudem.

Celoživotní úspory Právě tyto transakce, pro banku velmi riskantní a ztrátové, byly důvodem, proč ČNB v roce 1996 vyhlásila v Agrobance nucenou správu.

Správcem byl jmenován pracovník bankovního dohledu Jiří Klumpar, který z depozit a úvěrů zaručených státem a ČNB vytvořil zdravou banku, kterou za půl miliardy prodal americké společností GE Capital. To bylo v té době hodnoceno jako úspěch a vstup vysoce bonitní americké banky jako začátek nového rozvoje českého bankovnictví.

To se tak úplně nenaplnilo. GE Money Bank patří spíše mezi středně velké bankovní domy. Je samozřejmě otázkou, nakolik je to způsobeno roky nejistoty, v nichž tato banka v Česku podnikala. Původní Agrobanka totiž byla veřejně obchodovatelnou společností a měla tisíce drobných akcionářů, kteří do jejích akcií vložili často významnou část celoživotních úspor. Není divu, že po uvalení nucené správy vzniklo sdružení akcionářů Agrobanky, které zahájilo soudní spory s ČNB, nuceným správcem a také napadlo kupní smlouvu, kterou přešel majetek banky na GE Capital.

A je skutečností, že vlivem nezkušenosti při řešení takovýchto bankovních krizí ČNB zřejmě nedokázala dobře ošetřit všechna rizika a GE Money Bank pak byla dotlačena k vyrovnání se s akcionáři, kteří smlouvu napadli. Celkem ji to stálo osm set milionů korun. Vypláceno bylo 15 procent jmenovité hodnoty akcií. K vyrovnání došlo až v letech 2011 a 2012.

Tím to skončilo pro GE Money, která nyní může být prodávána bez rizika nějakých soudních sporů. Nicméně ztráty stále mohou naskočit na účtu ČNB. Otevřeny zůstávají totiž žaloby drobných akcionářů a mezi nimi zřejmě i osob spojených s Pavlem Tykačem na nesprávný úřední postup při vyhlášení nucené správy.

V tomto případě totiž soudci čekají na ukončení likvidace zbytkové části Agrobanky, a. s., aby bylo možné případně zjistit rozdíl mezi tím, co akcionáři dostali, a hodnotou Agrobanky ke dni uvalení nucené správy, o níž rozhodne soud.

Luďkovy stíny Valná hromada, která svým hlasováním rozhodla o ukončení likvidace a rozdělení likvidačního zůstatku ve výši 177 milionů korun drobným akcionářům, sice proběhla loni v září, nicméně byla napadena částí z nich soudní žalobou, která zpochybňuje výši zůstatku. Žaloba by měla být vyřešena soudem zřejmě v nejbližších dnech.

Odškodnění akcionářů, jehož se zatím domohli od GE, a toho, co mohou očekávat z likvidačního zůstatku, dosáhne zhruba dvaceti procent nominální hodnoty akcií. A pokud soud dojde k závěru, že hodnota akcií Agrobanky k datu uvalení nucené správy byla vyšší a za znehodnocení může opravdu postup ČNB, za nějž byl odpovědný tehdejší viceguvernér a dnešní europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer, bude centrální banka muset platit. Tenhle soud se však potáhne jistě další léta. A zřejmě nebude ukončen ani k dvacátému výročí prvního porevolučního velkého českého bankovního bankrotu.

Pokud soud dojde k závěru, že hodnota akcií Agrobanky k datu uvalení nucené správy byla vyšší a za znehodnocení může opravdu postup ČNB, bude centrální banka muset platit.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít