Zkusme to s Kalouskem

19. října 2015, 00:00 - Jan Novotný
19. října 2015, 00:00

TOP 09 se ocitla v bodě zlomu, hraje s voliči vabank Dejme šanci Kalouskovi, a pokud se propadneme, vyměníme ho za někoho úplně nového. Takový plán teď zní z nitra TOP 09. Miroslav Kalousek nebude mít s největší pravděpodobností na listopadovém sněmu protivníka a stane se novým předsedou strany, která zatím jen vzdáleně připomíná hlasitého vůdce opozice. Lidé z TOP 09 se při každém rozhovoru úzkostlivě snaží přesvědčovat, že odchodem Karla Schwarzenberga z postu předsedy strany se vlastně nic nemění.

Někteří z nich však přiznávají, že se strana ocitla v bodu zlomu, v němž s voliči víceméně hraje vabank. Po letitém vyčkávání, zda se v jejích řadách objeví nějaký silný nástupce Karla Schwarzenberga, nakonec otec zakladatel prakticky přestal slyšet a jeho družina musí chtě nechtě zvolit toho, kdo je momentálně z celé TOP 09 nejvýraznější. Druhý otec zakladatel Miroslav Kalousek ovšem získá mandát předsedy tak trochu podmíněně.

„Klíčový bude výsledek krajských voleb příští rok. Pokud by se to výrazně nepovedlo a náš volební zisk by klesl k pěti procentům, je pravděpodobné, že by zesílil tlak na to, aby Kalousek skončil,“ popisuje aktuální naladění ve straně jeden z členů TOP 09. Už nyní je v úzkém vedení strany několik lidí, kteří si Kalouskovo zvolení nepřejí. S mazaným politickým stratégem si příliš nerozumí například exministr zdravotnictví Leoš Heger, který je ve straně populární.

Heger je klidný a dává přednost přímému jednání, Kalousek zase vyniká v zákulisí a nedokáže potlačit své bouřliváctví. Právě Heger by mohl vyvážit Kalouskovo předsednictví tím, že by se nechal zvolit prvním místopředsedou strany. Jeho kandidatura je stále ještě ve hře. „V rámci debat před sněmem zatím nechávám věci zcela otevřené,“ říká sám Heger. Je však skoro jisté, že bude minimálně obhajovat post místopředsedy. Stejně jako dosavadní severomoravský lídr strany Pavol Lukša, přezdívaný Robin Hood z Čeladné. Ani on nemůže v poslední době najít s Kalouskem společnou řeč. Ze všech sil se dokonce snažil nástupu Kalouska do čela strany zabránit, když přemlouval Schwarzenberga, aby v pozici předsedy zůstal.

Naopak mezi Kalouskovy věrné patří jediný jasný kandidát na prvního místopředsedu strany Marek Ženíšek z Plzně. Právě jeho by mohl Kalousek na sněmu výslovně doporučit delegátům ke zvolení. „V případě prvního místopředsedy sněm o jméno požádám. Ale jistě chápete, že ten sněm požádám tak, že ho oslovím, a ne že mu to vzkážu přes Euro. Ve vší úctě k vám i k vašim čtenářům,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník Euro Kalousek. Ženíškovu „doporučení“ napovídá loajalita, se kterou k budoucímu předsedovi přistupuje.

Ženíšek nevidí důvod, proč by mělo straně Kalouskovo vedení uškodit. „Lidé tolik nevnímají, jestli je Karel Schwarzenberg předsedou, nebo jen poslancem a volebním lídrem v Praze, či jestli je Miroslav Kalousek prvním místopředsedou, nebo předsedou,“ je přesvědčen Ženíšek. Kalouskovo následnictví je podle něj logické: to on s knížetem stranu před šesti lety založil, to on se od začátku staral o každodenní chod partaje. Ženíšek odmítá, že by TOP 09 byla stranou závislou na Schwarzenbergově charismatu, přestože jeho osobnost je součástí genetického kódu strany.

BEZ NADĚJÍ

Do Kalouskova blízkého okolí patří kromě Ženíška také obratný sněmovní matador a někdejší vlivný pražský regionální politik František Laudát, zvolený nejdříve za ODS a následně za TOP 09. Právě jeho se nakonec silná pražská organizace rozhodla vyslat do boje o místopředsednické křeslo. Původně se přitom počítalo s tím, že se novým místopředsedou stane někdo z dvojice mladých „topáckých“ nadějí Markéta Adamová – Jiří Koubek. Poslankyně ani předseda pražské regionální organizace však nakonec takovou ambici neměli. Svých kandidatur podporovaných napříč stranou se vzdali právě ve prospěch Laudáta. Trochu nezaujatě pak v boji o posty ve vedení působí dosavadní místopředsedkyně Helena Langšádlová. Tu si oblíbil Karel Schwarzenberg, a několikrát ji dokonce jmenoval jako svou nástupkyni. Její vliv ve straně však výrazně zaostává za vlivem Miroslava Kalouska. Langšádlová zřejmě nebude usilovat ani o pozici první místopředsedkyně, pokusí se pouze obhájit své místo ve vedení. To má téměř jisté – je předsedkyní vlivné středočeské buňky.

Velkou šanci získat post místopředsedkyně má i další žena: olomoucká poslankyně Jitka Chalánková. Mohla by se tak stát novou tváří ve vedení, ovšem nepříliš výraznou. Jinak se dá předpokládat, že se TOP 09 po sněmu personálně zakonzervuje. Podle výčtu kandidátů je zřejmé, že stranu nebude pohánět žádný čerstvý vítr. Tím mohli být dva populární europoslanci TOP 09 Jiří Pospíšil a Luděk Niedermayer.

Ani jeden z nich ale není ochoten se aktivněji zapojit do stranické politiky a případně si pořídit stranickou legitimaci. Přitom Niedermayer za příslib budoucího členství získal pozici lídra v evropských volbách, a tedy téměř zaručené zvolení.

Nedávno však vykopal mezi sebou a TOP 09 velký příkop jménem kvóty. Během zářijového hlasování o povinném přerozdělení uprchlíků hlasoval v Evropském parlamentu společně s dalšími europoslanci za TOP 09 Stanislavem Polčákem a Jaromírem Štětinou pro kvóty. Navzdory tomu, že TOP 09 na domácí politické scéně běžence povinně přijímat nechtěla. „Tady se projevilo, že Luděk Niedermayer prostě není politik, a těžko si představit, že by mohl TOP 09 vést,“ nechal se slyšet jeden z členů TOP 09. A Niedermayer něco podobného ani nemá v plánu. „Obávám se, že pořádná práce v Evropské unii docela vylučuje silné zapojení do české politiky,“ sdělil bývalý člen bankovní rady a viceguvernér České národní banky.

Své členství v TOP 09 nadále vylučuje i někdejší místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Ten sice v Evropském parlamentu hlasoval v souladu s partajní linií proti kvótám, ale v řadě jiných témat se s TOP 09 neshodne. Je například znám svou vlažnější podporou přijetí eura. Pospíšila také dosud nikdo nepozval na stranický sněm, který proběhne poslední listopadový víkend v Praze.

„Nezáleží na mně, jestli budu pozván. Ale pokud ano, tak se samozřejmě zúčastním,“ řekl bývalý ministr spravedlnosti. Vyvrátil také spekulace o tom, že by za rok mohl za TOP 09 kandidovat v krajských volbách na plzeňské hejtmanství. Podle jeho slov je to „nepravděpodobné“. Plzeňská TOP 09 by jeho kandidaturu uvítala – oblíbený Pospíšil je totiž na západě Čech spolehlivým magnetem na hlasy.

STAROSTA NENÍ STAROSTA

Kalouskův nástup do vedení strany přitíží již teď komplikovaným vztahům s uskupením Starostů a nezávislých, s nimiž TOP 09 od svého začátku spolupracovala a skládala společné kandidátky. Starostové se od svých partnerů odvrátili a v krajských volbách příští rok chtějí až na malé výjimky kandidovat sami nebo s jinými stranami. Kalousek zase nevynechá jedinou příležitost k tomu, aby Starosty zkritizoval. Přitom by jejich pomoc potřeboval. TOP 09 za poslední tři roky přišla o téměř čtvrtinu partajníků – odešlo z ní více než tisíc lidí.

Dnes už má stejně členů jako právě Starostové a nezávislí. Vůle Starostů spolupracovat s Topkou je s Kalouskovými útoky čím dál tím menší. V krajských volbách by mohli kandidovat společně už jen v Karlovarském kraji. Úřadující předseda Petr Gazdík ale požaduje, aby koalice nesla název Starostové s podporou TOP 09, tedy opak toho, jak se formace nazývala doteď. Kalousek zase oplátkou zakládá uvnitř strany vlastní klub starostů, tentokrát s malým s. Tuto formaci hodlá vy užít i v názvu celé strany. Ta by se měla nově jmenovat TOP 09 s podporou starostů. Trochu nepřehledné? Možná, ale tyto hříčky věrně ilustrují současný duševní stav nedávného pravicového hegemona.

Kalouskův nástup do vedení strany přitíží již teď komplikovaným vztahům s uskupením Starostů a nezávislých, s nimiž TOP 09 od svého začátku spolupracovala a skládala společné kandidátky.

O autorovi| Jan Novotný novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít