Zkratka přes Soul

09. prosince 2013, 00:00 - Jan Šindelář
09. prosince 2013, 00:00

Česká letecká doprava bude brzy v jedněch rukou. Travel Service vstoupí do ČSA

Společnost Travel Service příští rok vstoupí do léta ztrátových Českých aerolinií (ČSA). K definitivnímu převzetí 34 procent akcií dojde zřejmě v létě. Kromě všeobecného překvapení znamená oznámení aerolinek patřících do skupiny Unimex Jiřího Šimáněho razantní změnu směru v privatizaci ČSA, která se nalinkovala v minulém roce. Její podmínky totiž Travel Service vyloučily hned na začátku, když jako zájemce připouštěly pouze 50 největších aerolinií světa.

Majitelé Travel Servisu Jiří Šimáně a Roman Vik nyní podmínky lišácky obešli přes Soul. Tamní obr Korean Air od letoška vlastní 44 procent akcií ČSA a na další měl předkupní právo, které se rozhodl využít. Místo navyšování podílu v ČSA však nově nabyté akcie vzápětí prodá Jiřímu Šimáněmu. Cenu všichni zúčastnění úzkostlivě tají, dá se však spekulovat, že se nebude příliš lišit od podmínek, které měly samotné Korean Air. Ty za svůj podíl zaplatily zhruba 67 milionů korun, Travel Service by tak investice mohla přijít na něco málo přes 50 milionů.

Oznámenou transakci nikdo z oboru nerozporuje, hovoří se o výhodách pro všechny strany. „Travel Service pomůže ČSA přeprodat volné kapacity zejména v zimě, sám by časem mohl spojit své nákupní operace dohromady s ČSA. Mohlo by mu to též zvýšit renomé.

A Korean Air mohou využít destinace, kam létá Travel Service. Podle mě je to win-win-win situace,“ tvrdí analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Podobně mluví Jiří Šimáně i šéf Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák.

V humbuku kolem chystané akvizice přesto zaniká jedna zásadní věc. ČSA jsou ztrátovou firmou žijící z finančního polštáře, který vycpal miliardami Český Aeroholding.

Celkem si národní dopravce přišel prodejem svých dceřiných firem na téměř tři miliardy korun. Kolik v polštáři k dnešku zbývá, je tajné. Poslední známé výsledky ČSA jsou z roku 2011, kdy provozní ztráta činila 1,2 miliardy.

Ze ztráty se firma nevymanila ani loni a letos to nebude jiné. Hlavním úkolem nového managementu proto bude návrat k provoznímu zisku. Teprve pak bude možné opatrně připustit, že státní miliardy neprotekly nádržemi letadel nadarmo. Ve světovém kontextu nečekaně hladké odstátnění vlajkového dopravce je jen základní krok. Jisté je pouze jedno, soukromí majitelé ze Soulu a Prahy do čela ČSA už nepustí žádné státní trafikanty. l

V humbuku kolem chystané akvizice zaniká jedna zásadní věc: ČSA jsou ztrátovou firmou žijící z finančního polštáře.

O autorovi| Jan Šindelář, sindelar@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít