Život v kostce

11. května 2015, 00:00 -
11. května 2015, 00:00

Ve spolupráci s časopisem ForMen přinášíme minikurz oblékání pro manažery

Říká se jí harrington, má typickou károvanou podšívku a je to jedna z nejuniverzálnějších bund pro muže.

Výraz „harrington“ pro tento styl se objevil v 60. letech. Předtím to byl jednoduše blouson neboli bluzon – zjednodušeně bunda do pasu. Nazval ji tak slavný londýnský obchodník pánskou módou jménem John Simons, a to podle postavy Rodneyho Harringtona z amerického sitcomu The Peyton Place, který ji nosil.

V Simonsově legendárním obchodě Ivy Shop se zaměřením na americký styl Ivy League kostkovaný blouson samozřejmě nechyběl. Byl v tom jistý paradox, protože harringtonka má kořeny nikoli v Americe, ale právě v Británii. Poprvé byla ušita ve 30. letech v továrničce oděvní firmy Baracuta. Slavný tartan v podšívce ze stoprocentní bavlny majitelé získali od skotského klanu Fraserů.

V 50. letech ale blouson nenosili jen studenti prestižních amerických univerzit (Ivy League). Jako určitě vlivnější stylotvůrci se ukázali James Dean a Elvis Presley. James Dean a červená harringtonka, to je spojení, které výrazně promluvilo do stylizace slavného generačního filmu Rebel bez příčiny.

Tak se stalo, že luxusní Baracuta zaujala nejen bohaté studenty, ale i jiné rebely a „podvratníky“.

S přechodem do 60. let si harringtonka našla cestu do jazzových klubů. K jazzovým modernistům se zkraje šedesátých let řadil také herec Steve McQueen, který se v roce 1963 v harringtonce objevil na titulce magazínu Life. Později se do své nejoblíbenější bundy vtěsnal kupříkladu ve filmu Aféra Thomase Crowna.

V Británii se z jazzových modernistů utvořili mods – divocí mladí modisté, milovníci elegantních jednořadových italských obleků, skútrů Vespa a Lambretta a amerického r’n’b. Část modistů se během let přetvořila v tzv. hard mods a z těch na konci šedesátých let vzešli první skinheads. Tak se luxusní harringtonka (stejně jako mnoho dalších artefaktů tradiční britské módy – třeba kostka Burberry, že?) dostala mezi subkultury mládeže a mezi stylové fotbalové fanoušky.

Jméno značky Baracuta a zejména její harringtonky bylo po spojení s rowdies načas narušeno, ale nikoli zničeno. V 90. letech byla její pověst luxusního svršku pro obeznámeného gentlemana pokropena živou vodou.

Značka Baracuta dnes patří mezi největší hvězdy britské módy jako Burberry, Aquascutum, Fred Perry či Ben Sherman – mimochodem všechny tyto značky bundu typu harrington úspěšně vyrábějí.

Lehká harringtonka je stálicí a povinností každého pánského šatníku už desítky let a ještě mnoho let tomu tak i bude.

Další tipy na jaro

TRENČKOT ?. Další příklad uplatnění původního vojenského stylu v pánské módě. A věčný zdroj hádek, která značka tento plášť vyrobila jako první: Aquascutum, nebo Burberry?

PRŠIPLÁŠŤ MAC ?. Absolutní klasika britského odívání. Oblékněte, pokud předpověď počasí hlásí teplo, avšak deštivo.

BUNDA BARBOUR ?. Povoskovanou bundu do nečasu nosili britští farmáři a od 80. let i městští yuppies. Mimoto patří do šatníku britské královské rodiny.

LETECKÁ BUNDA ?. Bundy typu bomber od loňska nečekaně dominují pouličnímu stylu. Pokud chcete být v souladu s trendy, měli byste si letos ušetřit na bomber.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít