Život po premiérském životě

22. června 2015, 00:00 - Pavel Páral
22. června 2015, 00:00

Expolitici se z byznysu zpátky do politiky nevracejí a vracet se nebudou. A je to dobře

Osudy českých expremiérů, jak je popisujeme v tomto vydání týdeníku Euro, jsou do značné míry odrazem rozháranosti české politiky a její nestability nejen v parlamentu, ale i uvnitř klíčových politických stran. Dokumentuje to skutečnost, že jen Václav Klaus a Vladimír Špidla se dočkali toho, že jim jejich spolustraníci za práci poděkovali pomocí v další životní kariéře.

Klause jeho ODS dvakrát dotlačila na Hrad a Špidlu sociální demokraté nechali zařídit si pěkný důchod v Evropské komisi.

Na druhé straně je realitou, že muži, kteří se v Česku dostali na vrchol politické kariéry,

protože co si budeme povídat, premiér skutečně řídí zemi a prezident jen klade věnce, jsou v rozporu s názorem široké veřejnosti schopni živit se skutečnou prací a nejen politikou. A to i ti, kteří Strakovu akademii opouštějí za poměrně dramatických okolností a péče orgánů činných v trestním řízení. Jako naposledy Petr Nečas, s nímž přinášíme exkluzivní rozhovor o jeho současném působení.

Dokonce se zdá, že zrovna jeho ona trpká a těžká zkušenost s koncem kariéry posílila. Nenašel oporu u žádné velké korporace jako třeba jeho předchůdce Mirek Topolánek, takže se mu začínalo o něco hůře. Nicméně na druhé straně zase není pochyb o tom, že dostává peníze za práci, a nikoli za „minulé zásluhy“. Firmy střední velikosti s podnikáním přesahujícím hranice Česka i evropského kontinentu tak dostaly možnost využít unikátní know-how, které lze získat opravdu jenom ve vrcholné politické funkci. A zřejmě to dokážou využívat dosti efektivně. Ta práce není zdaleka jen o tom, že vizitka expremiéra otevírá dveře všude na světě, jak sám Nečas připouští. Velmi podstatná je znalost vztahů a souvislostí mezi politikou a byznysem a zkušenost ze zahraniční politiky. Pozoruhodné jsou zejména Nečasovy aktivity v Číně, s níž se snažil za svého premiérování urovnat vztahy napjaté z dob přátelství Václava Havla s dalajlamou, a parta dalších Havlových přátel kolem Karla Schwarzenberga mu to pořád kazila. Zřejmě to Číňané nepřehlédli. Nečasovi se prostě daří, a tak lze očekávat, že lukrativních zakázek ještě přibude, až se vyjasní jeho osobní situace. A po nedávném rozsudku v kauze Nagygate to pro něj vypadá velmi nadějně.

Samozřejmě že kariéra v konzultačním a poradenském byznysu vyžaduje schopnost „přestat být šéfem“ a dávat to všem okolo najevo. Možná právě na tom se zasekla civilní popremiérská kariéra Jiřího Paroubka, který asi jediný z bývalých předsedů vlád není schopen pochlubit se nějakým dobrým a zveřejnitelným byznysem. Nakonec i ten Stanislav Gross nějak fungoval v právní kanceláři a nedělal jen zázračné obchody typu Moravia Energo.

Je nicméně faktem, že expolitici se z byznysu zpátky do politiky nevracejí a vracet se nebudou podobně, jako je tomu v jiných zemích. A je to dobře. Na debaty o konfliktech zájmů nám stačí jeden byznysmen na současné politické scéně víc než dost.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Broadcom do mobilů přinese lepší GPS. Navigace se zpřesní až na 30 cm
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít