Získat si Rusa, to chce trpělivost

23. června 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
23. června 2014, 00:00

Moskva je městem neomezených možností i nečekaných překvapení, říká český podnikatel Ladislav Semetkovský

Ladislav Semetkovský začal podnikat už v devatenácti letech. Vybudoval firmu Media Online, pod kterou patřil mimo jiné úspěšný portál Tvůjdům.cz. Své aktivity v Česku, na Slovensku, v Německu a Rakousku ale v roce 2007 prodal a vydal se dělat byznys do Ruska. Na návštěvě u přátel si totiž zamiloval Moskvu a na tamním trhu cítil příležitost pro globální byznys.

„Moskva byla láska na první pohled, po exitu ze středoevropských firem jsem tam začal podnikat od nuly. Nejsou tam výrazné kulturní odlišnosti, ale na každém kroku je vidět nějaká ruská zvláštnost,“ říká Semetkovský, kterému nyní patří investiční společnost Primoco Investments.

Příjemným překvapením pro něj byla bezpečnost Moskvy, nízké ceny za energie a nonstop otevřené obchody. Vítanou změnou oproti Česku bylo zjištění, že Rusové zvládnou opravit 20 kilometrů dálnice za noc. Někoho ale může mást 185 stanic moskevského metra nebo zjištění, že řidič MHD nemá řidičák. Zároveň si Rusové dávají se vším trochu načas, založení účtu může trvat i dva týdny. Je také obvyklé, že se protahuje hledání dobrého a nepředraženého bydlení.

Hodně času a miliony První pravidlo pro obchod v Rusku je „nikdy nic nedělejte sami“. „Pro mě to bylo rychlé a snadné, v podstatě jsem přijel a hned bydlel ve svém, neboť manželka mého přítele v Rusku vše zařídila dopředu. Navíc jsem tehdy byl svobodný a bezdětný, takže hledání školy a podobně pro mě odpadlo,“ přibližuje Semetkovský. Kdo chce v Rusku podnikat, neměl by čekat, že to bude hned a zadarmo. Je třeba být trpělivý, cílevědomý a také bohatý. Vybudování potřebných kontaktů s partnery i zaměstnanci trvá roky, ne měsíce. Proto je nutný i dostatečný kapitál na kontinuální a dlouhodobý rozvoj činností.

„Obávám se, že většina investorů do Ruska přijíždí s tím, že za trochu peněz bude ihned vydělávat miliony. Pravdou je, že je třeba investovat miliony, ale můžete vydělat miliardy.

Bez nadsázky přátelům říkám – vynásob si ceny osmi a jsi na úrovni Moskvy,“ upozorňuje Semetkovský.

I když je možné si vystačit s angličtinou, lepší je ruština. Jinak člověka neberou „za svého“. Proto je dobré používat ruštinu i ve službách, které nabízíte. Například právě jako Semetkovského projekt Russiantraveller.ru, jenž se stal největším ruským portálem o cestování. Pomoc místních odborníků se vyplatí i při zakládání firmy. Je to dražší, ale člověk si tím ušetří spoustu problémů. Vyhne se podvodníkům i specifikům ruské byrokracie. Zároveň se nesmí zapomínat na vyjednávání.

Rusové rádi cizincům účtují více – za jízdu taxíkem i za založení firmy.

Opatrní přátelé Moskva je kulturním a obchodním centrem Ruska, a tak není těžké najít zábavu pro volný čas. Zároveň je ale tak rozsáhlá, že auto je v podstatě nezbytností. Pořídíte si ho i o desítky procent levněji než v Česku, ale registrační poplatky jsou hodně vysoké. Dobré je se zamyslet také nad najmutím řidiče, v zácpách se dá strávit celý den. Pomoci může i zajímavý zvyk.

„Naučila mě to kolegyně, stačí zvednout na ulici ruku a brzy u vás zastaví auto s místním, které vás vezme, když má stejnou cestu.

Rád si přijde na 200 rublů jen tak. Prvně jsem se bál, ale zvykl jsem si rychle,“ říká Semetkovský. Horší je to s hledáním zaměstnanců do firmy. V době před ekonomickou krizí byli na trhu lidé nekompetentní nebo s přehnanými nároky. Suverénně nejlepší bývají uchazeči přes reference. Opakem jsou ti na inzerát. „To je většinou katastrofa, zůstávají nejkratší dobu. Fluktuace je obrovský problém, lidé střídají zaměstnání jednou i dvakrát za rok. Nalézt pracovité a chytré lidi je klíčové. Platí to všude, ale v Moskvě dvojnásob,“ tvrdí Semetkovský, který zaměstnává zhruba tři desítky lidí a spolupracuje ještě s mnoha externími redaktory.

Zaměstnancům v Rusku je třeba nastavit pevnou pracovní dobu a počítat s tím, že nebudou ochotní rozšiřovat pracovní povinnosti.

Těmi nejspolehlivějšími jsou podle Semetkovského matky samoživitelky. Motivaci podnikatel podporuje ještě minimálním fixním platem a odměnami dle výsledků.

Podle Semetkovského je Moskva městem neomezených možností i neomezeného výběru. Člověk si může udělat radost věcmi, které se na evropský trh ještě nedostaly. Zároveň ale může narazit na stejné množství negativních překvapení. I proto napsal Ladislav Semetkovský knihu Byznys v Rusku, kde své zkušenosti shrnuje i s doporučeními podnikatelům nadšeným pro tamní trh.

„Místní budou nejdříve opatrní, ale když získáte důvěru Rusa, bude k vám neuvěřitelně milý a pohostinný. Když mezi místními najdete přátele, bude váš život mnohem jednodušší a příjemnější,“ uzavírá Semetkovský.

Vybudování potřebných kontaktů s partnery i zaměstnanci trvá roky.

O autorovi| Jakub Křešnička • kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít