Zeptáme se ulice

07. dubna 2014, 00:00 - Petr Holec
07. dubna 2014, 00:00

Rozhádaní radní na Praze 1 opět nerozhodli o pronájmu Werichovy vily. Bojí se lidí, problém chtějí řešit až po volbách

Letos v březnu měla skončit více než desetiletá sága s pronájmem Werichovy vily na pražské Kampě, který neúspěšně řeší Praha 1. Její předchozí vedení podepsalo v roce 2008 předběžnou nájemní smlouvu s Nadací Jana a Medy Mládkových (NJMM), která provozuje nedaleké Museum Kampa v Sovových mlýnech, po volbách v roce 2010 se však nové vedení radnice na projekt znovu podívalo a zjistilo, že vše má být jinak.

„Vadí nám, že v předběžné smlouvě je doba pronájmu stanovena na 40 let, to je pro nás nepřípustné. Navíc horní patro by mělo být pro veřejnost nepřístupné. Vzhledem k tomu, že budeme platit opravu z veřejných peněz, nemůžeme soukromé osobě v podstatě investovat do bydlení,“ zdůvodnil tehdy změnu plánů starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09. Soukromou osobou myslel mecenášku Mládkovou, o níž někteří politici mluví jako o „té paní“. Ta chtěla celé horní patro vily pro sebe, zatímco v přízemí plánovala muzeum Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana.

Podle předběžné nájemní smlouvy měla nadace zaplatit jednorázové nájemné 23,8 milionu korun, za které se opraví dům, a poté bude za užívání vily platit korunu denně. Nová koalice TOP 09 a ČSSD, jež Prahu 1 vede nyní, ale měla jiný plán: vilu opraví z vlastních peněz (za zhruba 25 milionů korun, na které pěti miliony možná přispěje i ministerstvo kultury) a poté vypíše novou soutěž na její pětiletý pronájem. Výsledkem je, že dnes o vilu kromě NJMM bojují ještě historický spolek Post Bellum a Nadace Charty 77.

Komise odborníků sice označila za nejlepší projekt NJMM a jako druhý vybrala záměr Post Bellum, Praha 1 přesto neuměla věc konečně rozhodnout. Její zastupitelé 11. března rozhodli, že nerozhodnou a radši se v referendu zeptají voličů. Tomio Okamura by měl radost.

Hlasuju (pro)ti „Je zajímavé, že se to štípe zrovna na tomto projektu. Je to velmi nezábavné,“ popisuje dění kolem Werichovy vily zastupitelka Prahy 1 Kateřina Klasnová z VV. Zábavné a celkem bouřlivé nicméně bylo březnové zastupitelstvo. U některých zastupitelů lobbovala právnička NJMM a náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová. Za jiné projekty lobbovali místní politici. Hlasování nakonec připomínalo oblastní masakr: jediný partajní klub nehlasoval společně, dokonce i dva zastupitelé zelených šli proti sobě (byť u nich to patří k programu).

Praha 1, nejbohatší pražská část a odjakživa laboratoř většiny politických špatností, tak rozpolceností připomíná velkou Prahu, jejíž primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) bojuje s vlastním tunelem Blanka a kde se největší politický střet zatím odehrává uvnitř partají, ne mezi nimi. „Politické strany jsou v troskách a bojí se cokoli rozhodnout,“ popisuje stav členka vedení ODS na Praze 1.

Kdyby zastupitelé svěřili Werichovu vilu česko-americké mecenášce, naštvou krátce před volbami voliče, kteří starou dámu peskující s oblibou Čechy moc nemusejí a Museum Kampa považují spíš za turistický než místní projekt. Kdyby rozhodli proti, stihne je její obvyklá mediální vendeta. Politicky samozřejmě příliš nepomohlo ani to, že Mládková spojila budoucnost své nadace s talentovaným manipulátorem Jiřím Pospíšilem, jenž si s politickou příslušností moc hlavu neláme. Svou kandidaturu do europarlamentu za TOP 09 nedávno vysvětlil tím, že na kandidátce „přistál jak meteorit“.

I proto se mluví i o tom, že hlavní tři političtí hráči v Praze 1 - TOP 09, ČSSD a ODS -patovou situaci dopředu domluvili.

Z patu pomůže anketa „Jsou tři projekty a všechny jsou velmi kvalitní. Zastupitelé se prostě rozdělili na dvě poloviny,“ vysvětluje situaci Lomecký. Ani jeho postoj ohledně Werichovy vily není úplně jednoznačný.

Patřil sice ke kritikům původní nájemní smlouvy s NJMM, když se ale změnily podmínky, tak její projekt podporuje. Současně však některým zastupitelům říkal, že s Mládkovou smlouvu podepsat nechce. Nakonec hlasoval pro její projekt. „Už to nechci do zastupitelstva posílat, vedlo by to jen ke kupčení. Jsem rozhodnut spojit rozhodnutí o Werichově vile s komunálními volbami,“ dodává.

Nepůjde však o závazné referendum, ale spíš o anketu. Ta má prý politikům napovědět, co lidé ve Werichově vile vlastně chtějí, rozhodovat ale nakonec stejně budou oni - ale už po volbách. Lobbing za jednotlivé projekty se nyní pouze přesune na občanskou úroveň.

„Je to principiálně špatné rozhodnutí, takováhle referenda do našeho politického systému nepatří,“ myslí si zmíněná členka ODS. „Je to blbost,“ doplňuje ji vcelku srozumitelně Klasnová.

O autorovi| Petr Holec, holec@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít