Ženou nás nízké úroky do netušených rizik?

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Fakt, že rizika spojená se stále oblíbenějšími alternativními investicemi nejsou na první pohled vidět, neznamená, že neexistují

Dnešní investor to má těžké. Výnosy do splatnosti bonitních dluhopisů se stále houževnatě drží nezajímavých minim a akciové trhy zase historických výšin. Většina investorů se přitom orientuje spíše podle nominálního, nikoli reálného výnosu. Sedmiprocentní výnos při pětiprocentní in? aci snášíme totiž subjektivně lépe než tříprocentní při jednoprocentní in? aci, což je mimochodem jeden z faktorů, proč je extrémně nízká in? ace, nebo dokonce de? ace považována za takového strašáka.

Tento ne příliš racionální rys lidské psychiky žene některé dosud velmi konzervativní investory do náručí rizikovějších strategií. Veřejné akciové trhy jsou v těchto případech cílem pouze částečným. Aktuální výšiny řadu potenciálních akcionářů odrazují a poukazy na fakt, že valuace většiny akciových trhů se pohybují poblíž svých historických průměrů – v případě rozvíjejících se trhů dokonce pod nimi – už běžné publikum příliš nevnímá. Naopak, podle omšelého rčení „nikdo vám nedá to, co my vám můžeme slíbit“ se pozornost ubírá k nástrojům proklamujícím na dnešní dobu aspoň trochu zajímavé nominální a pokud možno pevné zhodnocení.

LÁKAVÁ ALTERNATIVA Na trhu se tak objevují podřízené dluhopisy řady developerů, které investory lákají k poskytnutí v podstatě akciového kapitálu s neomezenou možností ztráty za roční úrok čtyři až šest procent, před pár lety běžný u kvalitních státních dluhopisů. Dalším zajímavým fenoménem je móda investování do některých typů alternativních aktiv s objektivně velmi obtížně zjistitelnou hodnotou, avšak zato se „sexy“ příběhem. V kurzu jsou tak rezidenční nemovitosti, umělecké předměty, podíly v začínajících firmách, takzvaných startupech, nebo dokonce vína.

U všech těchto aktiv zjistí majitel jejich skutečnou hodnotu až při konečném prodeji na trhu. Často si dopředu neuvědomuje ani transakční náklady na jejich správu a držení.

I v případech složitých tržních situací tak může žít ve sladké nevědomosti a nemusí se stresovat, jak hodnota jeho investice kolísá.

Poměrně vysoká poptávka po těchto nástrojích značí, že si řada investorů není schopna vyhodnotit zmíněná speci? ka těchto typů investičních aktiv, pořizují je ve slepé vidině proklamovaného výnosu a podhodnocují při svém rozhodování příslušná rizika. Nechci případné zájemce zrazovat.

DIVERZIFIKACE PŘEDEVŠÍM Alternativní aktiva by měla být právoplatnou součástí každého diverzi? kovaného portfolia, protože jejich vývoj nesouvisí s finančními trhy nebo na nich není ve většině případů příliš závislý. Jejich vývoj tak pomáhá „vyhlazovat“ výsledky celého portfolia, když se jim daří, nebo nedaří v jiných okamžicích než ostatním součástem portfolia, a zlepšují tak jeho celkové parametry. Určitě je proto nelze vnímat jako substitut kvalitních obligací a nástrojů peněžního trhu. Fakt, že rizika s alternativními investicemi spojená nejsou na první pohled vidět, neznamená, že neexistují.

U veřejně neobchodovaných nástrojů, tzv. private placement, byť s „fixním“ výnosem, je situace už složitější. Tím, že jejich hodnota není stanovena trhem nebo podložena skutečnými nákupy či prodeji, nemá investor jednoduché vodítko k posouzení, zda je jejich cena fér ve vztahu k souvisejícím rizikům, či nikoli. Může tak sednout na lep emitentovi, který chce své často rizikové aktivity financovat levným „nevědoucím“ kapitálem. Určitě tomu tak není ve všech případech, nicméně případný zájemce se zde musí mít na pozoru, protože je vystaven dalšímu typu rizik, který z veřejně obchodovaných nástrojů nebo otevřených investičních fondů nezná.

Jako obvykle, jednoduchá řešení neexistují.

Nenechme se současnou situací zviklat a nebuďme naivní, že objevíme investorský „svatý grál“. Každé investování je spojeno s riziky a musíme si dát pozor, aby ta odpovídala předpokládanému výnosu. Rozumný investor navíc nesází vše na jednu kartu, byť by byla v dané partii ta nejlepší.

Současné nízkoúrokové prostředí jednou skončí jako už mnohokrát v historii a není příliš moudré se kvůli němu vystavovat zbytečným rizikům, která nejsou podložená adekvátním výnosovým potenciálem.

Pozornost investorů se ubírá k nástrojům proklamujícím na dnešní dobu aspoň trochu zajímavé nominální a pokud možno pevné zhodnocení.

O autorovi| LUKÁŠ VÁCHA obchodní ředitel, Conseq Investment Management

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít