Zemřel mistr umělé inteligence

01. února 2016, 00:00 - LUBOŠ HEGER
01. února 2016, 00:00

Marvin Minsky založil svou teorii na předpokladu, že umělé stroje budou přemýšlet stejně jako „stroje z masa“ (rozuměj lidé)

Měl Marvin Minsky pravdu? Ano i ne.

Když minulý týden přišla smutná zpráva o úmrtí nejslavnějšího badatele v oblasti kognitivních schopností na světě, u něhož svého času hledal inspiraci třeba Stanley Kubrick, zadal server Wired.com robotu z dílny ? rmy Automated Insights (schopnému psát běžné zpravodajství) úkol napsat jeho nekrolog. Robot Wordsmith vychrlil vmžiku toto: „Marvin Lee Minsky se narodil 9. srpna 1927 v Bronxu a zemřel 24. ledna 2016 na krvácení do mozku. Jeho největším počinem bylo založení Laboratoře umělé inteligence na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v roce 1959.“ A tak dále. Půl století od založení laboratoře je jasné, že stroje sice myšlení člověka zdařile napodobí, ale nikdo nikdy ani náznakem nenahradí „stroj z masa“ (takto Minsky s nadsázkou nazýval lidský mozek).

SLÁVA HACKERŮM

Minskému je přisuzována řada užitečných vynálezů, například první vizuální skenery, mikroskopy, učební pomůcky a také brýle virtuální reality. Ale pravý kult se kolem něj vyvinul především díky přednáškám na MIT (konaly se zásadně večer, končily u něj doma a pokaždé bylo natřískáno) a také slovním perlám, jež se bez ustání linuly z jeho úst. „Jaké kouzlo stojí za tím, že jsme inteligentní? Vůbec žádné kouzlo. Síla naší inteligence se zakládá na rozmanitosti, netvoří ji žádný jedinečný princip,“ napsal v knize The Society of Mind.

Miloval subverzi a v jisté době se stal guruem všech hackerů. Pouze nabourávání ustálených pravidel podle něj posouvá myšlení dále, takže jste od slovutného profesora v ještě slovutnějším ústavu v polovině 80. let mohli slyšet třeba toto: „Myslím, že hackeři pomohli s technickým rozvojem jako málokdo, protože podkopávali úsilí profesorů a jejich stupidních učebních plánů.“ V té době se u něj doma netrhly dveře, jezdil za ním Bono Vox, stejně jako Kubrick nebo natáčecí štáb seriálu Star Trek. Ale především budoucí velká jména ze světa vývojářů softwaru nebo teoretiků umělé inteligence: Ray Kurzweil, Gerald Sussman, Danny Hillis.

Minsky k nim vedl takovéto řeči: „Tvrdit, že vesmír existuje, je bláznivost, neznamená to o mnoho více, než že vesmír je jednou ze součástí našeho vesmíru. Musíme bohužel konstatovat, že ptát se na důvod existence vesmíru postrádá smysl. Naštěstí nám zbývá pořád dost užitečných otázek, například jak tento vesmír funguje.“

MYŠLENÍ JE INTERAKCE

Kubrick kdysi před natáčením své slavné Vesmírné odysey navštívil Minského s otázkou, jestli budou počítače plynně rozmlouvat s lidmi už v roce 2001. Věčný optimista Marvin se v tomto případě ani nějak zvlášť nespletl, ale zároveň je jasné, že vývoj neprobíhal tak rychle, jak by si býval přál. Spíše než ve futurologických předpovědích spatřují jeho kolegové větší zásluhy Minského v tom, jak dokázal měnit smýšlení lidí po jediném rozhovoru. „Vždycky zpochybňoval status quo. Miloval, když se s ním někdo hádal,“ napsal zakladatel ? rmy Thinking Machines Danny Hillis.

Také jeho pojetí inteligence jako takové je mezi vývojáři dodnes kánonem. Totiž že jsou naše mozky tvořeny poloautonomními a „ neinteligentními“ agenty (činiteli), kteří mají přístup ke zdrojům informací, a teprve interakcemi mezi nimi vzniká myšlení. A se stroji se to má podobně. „Minského největší zásluhou je, že hned na začátku osvobodil počítače od role jakýchsi gigantických kalkulaček a přiřadil jim úlohu zesilovačů největších počinů lidstva,“ napsal jeho kolega a přítel Alan Kay.

O autorovi| LUBOŠ HEGER, heger@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít