Zemek v síti

26. listopadu 2012, 00:00 - (hrb)
26. listopadu 2012, 00:00

Kriminalita

Mezi devítkou obviněných za podvod se spouštěním solárních elektráren v severních Čechách figuruje i syn známého magnáta Zdeňka Zemka – Zdeněk Zemek mladší. „Potvrzuji vaši informaci, že jednou ze stíhaných osob je i Zdeněk Zemek mladší,“ uvedl na dotaz týdeníku Euro dozorující žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík.

Na možné problémy ohledně solárních elektráren na Chomutovsku upozornil už před necelými dvěma roky pořad Reportéři ČT. Podle zjištění televize začala policie prověřovat povolení ke spuštění elektráren, která úředníci vydali na sklonku roku (přesně na Silvestra 2010). Po tomto datu už solární elektrárny mohly dodávat elektřinu do sítě pouze za poloviční ceny. „Podezřelý je způsob, jak se do posledního dne roku trefily tři solární firmy patřící do impéria miliardáře Zdeňka Zemka. Ocelářský magnát se svými syny Sašou a Zdeňkem spustil v Chomutově na poslední chvíli tři solární elektrárny,“ konstatovali Reportéři ČT.

Chomutovský magistrát informoval, že elektrárny jsou v průmyslovém areálu bývalých Válcoven trub a železa. V jedné části se nacházejí elektrárny společnosti Saša – Sun a v další společnosti Zdeněk – Sun. Třetí je na střechách železáren a patří firmě Válcovny trub Sun neboli VT Sun.

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal licence 31. prosince s tím, že pravomocné byly už v den vydání. Na Silvestra tehdy získalo licence celkem 15 firem. Formálně vypadalo vše v pořádku, ERÚ se ale později obrátil na policii, aby případy prověřila.

Majoritními vlastníky elektráren Zdeněk – Sun (jednatel Zdeněk Zemek ml.) a Saša – Sun (jednatel Alexandr Zemek – druhý syn) jsou firmy z impéria Zdeňka Zemka seniora – Bent Holding a Železárny Veselí.

Detektivové protikorupční policie obvinili devět lidí ze zvlášť závažných zločinů podvodu, pokusu o podvod, zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Osm z nich je podle žalobce obviněno za úmyslné trestné činy a jeden za nedbalostní. Mezi obviněnými jsou podle žalobce Mezlíka kvůli zneužití svých pravomocí dvě současné pracovnice a jeden bývalý zaměstnanec ERÚ. „Je to velký případ.

Elektrárny se nacházejí na Chomutovsku, sídlo ERÚ je v Jihlavě a někteří obvinění jsou ze Zlínska. Je to rozsáhlá kriminalita. V příštích 20 letech by vznikla škoda 1,9 miliardy korun, kdy by každý měsíc inkasovaly elektrárny zhruba o 50 procent vyšší výkupní ceny,“ konstatoval žalobce.

Týdeník Euro se pokoušel získat i stanovisko šéfa železárenského impéria – Zdeňka Zemka seniora. Ten slíbil zaslat svoje vyjádření v SMS. Do uzávěrky týdeníku Euro tak ale neučinil. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít