Železniční Blitzkrieg

22. července 2013, 00:00 - (red)
22. července 2013, 00:00

PALUBNÍ DENÍK Nástup Rusnokových ministrů do úřadů začíná nápadně připomínat Blitzkrieg. Rychlé čistky v aparátech a útok na klíčové pozice. Prvním zásadním místem je podle všeho křeslo šéfa Českých drah Petra Žaludy. Vláda hned na svém druhém zasedání zvolila nový řídící výbor Českých drah, který je klíčem k ovládnutí státní společnosti. Bleskem došlo i ke změnám v dozorčí radě tak, aby lidé poslušní ministra Zdeňka Žáka dosáhli jasné většiny.

Teď dojde k odvolání Žaludy a zřejmě i dalších členů představenstva. Podle zdrojů Palubního deníku by se tak mohlo stát již na konci července, ještě před hlasováním o důvěře ve sněmovně. Na námitku, že mandát vlády před hlasováním je slabý, lze odpovědět, že s odmítnutou důvěrou bude ještě slabší, a proto je třeba zásadní změnu provést co nejdříve. Na odstranění Žaludy by měl mít podle zdrojů Palubního deníku zájem bývalý šéf Zdeňka Žáka Miroslav Šlouf. Na dráze se hovoří o návratu Dalibora Zeleného, který řídil ČD mezi lety 1998 a 2003 a stál za neefektivním desetimiliardovým nákupem pendolin. A také by se podle některých zdrojů mohl na dráhu vrátit Jaromír Dušek, slavný stávkový odborář a homofob trapně neinformovaný ohledně sexuální orientace současného šéfa ČD Žaludy, toho času náměstek pardubického hejtmana pro dopravu. Samozřejmě za Stranu práv občanů Zemanovci.

PROTIKORUPČNÍ BLACKLIST Policie má bdít nad dodržováním daných pravidel. Sama si je ale v poslední době vykládá dle svého. V tichosti je tak kupříkladu instalován první náměstek protikorupční policie Jaroslav Vild, přičemž výběrové řízení má být oficiálně uzavřeno a výsledky vyhlášeny až 1. srpna. Podobně je vytvářen nový post pro odcházejícího náměstka Vladimíra Kráma, který podle informací Palubního deníku skončí na teplém místečku v rámci kriminální policie.

Ke druhému personálnímu opatření zvolilo nové vedení této policejní složky unikátní metodu. Krámovi bylo nabídnuto místo, na které nestačí jeho bezpečnostní prověrka. A tak musí jít. Má štěstí, zakotví na Policejním prezidiu, kde mu jeho prověrka na „důvěrné“ stačit bude.

Nová krev v protikorupční policii má pouze regionální zkušenosti. Stejně jako šéf Milan Komárek byl Jaroslav Vild náměstkem krajského policejního ředitelství.

Zatímco Komárek náměstkoval ve středních Čechách, Vild v kraji Karlovarském. Změny v protikorupční policii budou dále pokračovat. Podle informací Palubního deníku existuje blacklist, kterých lidí je zapotřebí se ještě zbavit. A s jeho sestavováním údajně částečně pomáhala pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít