Železná rána pro Bakalu

21. prosince 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
21. prosince 2015, 00:00

Zdeněk Bakala přišel kvůli investici do firmy Ferrexpo o téměř dvě miliardy

Finančník Zdeněk Bakala nezažívá dobrý rok. Těžební společnost New World Resources (NWR), kterou kontroluje společně se skupinou BXR Petera Kadase, má existenční problémy a nedaří se ani jejich společné investici do firmy Ferrexpo. Ta těží železnou rudu a vyrábí pelety na Ukrajině.

Volný pád

Bakala společně se skupinou BXR vlastní 23,86 procenta akcií Ferrexpa, jejichž cena na londýnské burze se letos zřítila o drastických téměř sedmdesát procent (na 15,5 pence za akcii v polovině prosince).

Bakala s BXR Group utrpěli miliardové ztráty, protože v roce 2008 nakupovali akcie za 83 pencí. Celkově na investici tratí 3,5 miliardy korun. Samotný Bakala pak přichází o 1,75 miliardy.

Za propadem akcií Ferrexpa stojí dva faktory: vývoj na trhu s železnou rudou a kroky hlavního akcionáře Ferrexpa – ukrajinského oligarchy Konstantina Ževaga. Ty rozhodně akcionáře ukrajinské těžební společnosti nepotěšily. Ferrexpo totiž vložilo 174 milionů dolarů (4,26 miliardy korun) do bankovního domu Bank Finansy i Kredit, kterou Ževago vlastní. Na tu uvalila ukrajinská centrální banka v polovině září nucenou správu kvůli platební neschopnosti. Národní banka Ukrajiny zároveň podle místního tisku uvedla, že hlavní akcionář banky nebyl schopen ji zachránit. Stamiliony dolarů Ferrexpa jsou tak v ohrožení, na což okamžitě zareagovaly akcie ukrajinské železnorudné firmy. Ty se po oznámení zprávy o nucené správě propadly z 59 pencí na 29,75 pence. Šlo o největší jednodenní pokles cenných papírů Ferrexpa od uvedení firmy na londýnskou burzu v roce 2007.

Ferrexpo celkem drží hotovost ve výši 280 milionů dolarů, z toho 174 milionů je ve zkrachovalé bance. Hrozba ztráty obrovské hotovosti navíc přichází v době, kdy ceny železné rudy zažívají volný pád. Její cena se totiž letos propadla o 45 procent pod čtyřicet dolarů za tunu.

„Dění kolem Ferrexpa samozřejmě pozorně sledujeme. Cenu akcií ovlivnilo jak 174 milionů dolarů zadržených v Bank Finansy i Kredit, tak i nízké ceny železné rudy,“ uvedla na dotazy týdeníku Euro firma CERCL Holdings, kterou společně kontrolují Bakala a BXR Group. Právě CERCL Holdings drží přes společnost Wigmore Street Investments No. 3 podíl ve Ferrexpu. Na otázku, jak investici hodnotí, už společnost neodpověděla.

V roce 2008 se skupina RPG Industries (předchůdce BXR Group) nad investicí do Ferrexpa rozplývala, když koupila podíl právě od Ževaga, který se dostal kvůli finanční krizi do problémů. Podíl ve Ferrexpu měl dokonce skončit přímo v NWR, která je majitelem ostravských černouhelných dolů. „Tohle je mimořádně zajímavá příležitost, která nám potenciálně umožní za velice příznivou cenu koupit minoritní podíl ve společnosti, která má obrovské rezervy železné rudy, což je příbuzná komodita s naším hlavním produktem,“ komentoval v té době návrh převzetí tehdejší finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

Tento plán se naštěstí neuskutečnil, když proti němu protestovali drobní akcionáři, kterým se nelíbilo, že cena akcií Ferrexpa na burze od nákupu klesla a NWR by akcie přeplácela. Pokud by tehdy NWR podíl ve Ferrexpu koupila, byla by její současná situace, kdy jí hrozí bankrot, ještě složitější.

Jednání s věřiteli

Situace ve Ferrexpu se může ještě zhoršit, protože výhledy cen rudy nejsou podle expertů vůbec příznivé. Podle společnosti AxiomCapital

Management spadnou ceny železné rudy až na úroveň dvaceti dolarů za tunu do roku 2017.

Firma CERCL Holdings se k dalšímu vývoji ve Ferrexpu vyjadřuje opatrně: „Není zřetelné, jakým směrem se bude trh a cena železné rudy dále pohybovat, a proto lze jen těžko předvídat budoucí vývoj ohledně Ferrexpa.“ Je jasné, že žádná náhlý růst čekat nelze. Už nynější ceny rudy jsou pro většinu těžařů zničující.

Na neradostnou situaci Ferrexpa zareagovala švýcarská banka Credit Suisse, která 15. prosince drasticky snížila svůj cenový cíl pro akcie firmy na 15,5 pence. Výsledkem byl jednodenní propad o sedmnáct procent na 17,25 pence.

Ostatně samotné Ferrexpo už v září nebylo ve skvělé kondici. Tehdy firma nabízela věřitelům ústupky, aby prodloužili úvěry. Podle zdrojů agentury Bloomberg chtěla prodloužit o dvanáct měsíců splatnost půjček ve výši zhruba půl miliardy dolarů. Za to nabízela omezení výplaty dividend. „Insolvence Bank F&C (Bank Finansy i Kredit) tato jednání pro Ferrexpo zkomplikovala,“ uvedl k tomu analytik kyjevské Eavex Capital Ivan Dzvinka, „bude velmi složité přesvědčit věřitele, aby odložili splátky, zvláště u úvěrů splatných příští rok.“ l •

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít