Zelená pro univerzitní nemocnice

03. září 2012, 00:00 - (myš)
03. září 2012, 00:00

Zdravotnictví

Po letech dohadů vláda minulý týden schválila věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích. Ty mají fungovat na neziskovém principu a na jejich řízení se má podílet příslušná lékařská fakulta. Zákon má platit od počátku roku 2014 a fakultky budou mít šest měsíců na přeměnu.

O zřízení univerzitních nemocnic se pokoušel již exministr Tomáš Julínek, ovšem měly se stát akciovými společnostmi, což vzbudilo vlnu nevole a obavy, že se přesunou do soukromých rukou.

Připravovaná norma bude naopak obsahovat pojistku proti jejich privatizaci. V čele nemocnic bude stát ředitel volený devítičlennou správní radou, jejíž členy jmenuje ministr zdravotnictví, rektor vysoké školy a příslušný kraj. Do řízení nemocnic tak už nebudou moci napříště zasahovat politici. Řídicí a kontrolní orgány bude doplňovat pětičlenná dozorčí rada a vědecká rada coby poradní orgán.

Novinkou je, že příjmy ze zdravotního pojištění se napříště nebudou dát používat pro praktickou výuku mediků, jako tomu je dosud. Hradit ji budou muset vysoké školy.

„Nová právní úprava umožní, aby univerzitní nemocnice byly řízeny manažerským způsobem, kdy bude jednoznačně dána odpovědnost vedoucích pracovníků za hospodaření,“ uvádí se v materiálu pro vládu. Stát tedy nemá ručit za závazky univerzitní nemocnice a stejně tak nemá dotovat jejich hospodaření v případě zadlužení, jak to dříve dělal u některých fakultních nemocnic.

Kabinet rovněž odsouhlasil nastavení místní a časové dostupnosti zdravotních služeb pro obyvatelstvo. K praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi a do lékárny se lidé mají dostat nejvýše za 35 minut jízdy autem. Například na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu mohou lidé čekat maximálně 52 týdnů, na mamografický screening šest týdnů, na endoskopické a artroskopické vyšetření čtyři týdny, na operaci šedého zákalu 30 týdnů a k biologické léčbě roztroušené sklerózy se mají pacienti dostat do čtyř týdnů.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger hodnotí toto nařízení jako přelomový okamžik, protože dosud podobné jasně vymezené garance pro pacienty neexistovaly. Naopak pacientské organizace, odbory a opozice se obávají zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Míní, že zdravotní pojišťovny, které ponesou vůči svým klientům odpovědnost za zajištění dostupnosti nemocnice a lékařů, dokument zneužijí k redukci sítě zdravotnických zařízení.

l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít