Zelená pro univerzitní nemocnice

03. září 2012, 00:00 - (myš)
03. září 2012, 00:00

Zdravotnictví

Po letech dohadů vláda minulý týden schválila věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích. Ty mají fungovat na neziskovém principu a na jejich řízení se má podílet příslušná lékařská fakulta. Zákon má platit od počátku roku 2014 a fakultky budou mít šest měsíců na přeměnu.

O zřízení univerzitních nemocnic se pokoušel již exministr Tomáš Julínek, ovšem měly se stát akciovými společnostmi, což vzbudilo vlnu nevole a obavy, že se přesunou do soukromých rukou.

Připravovaná norma bude naopak obsahovat pojistku proti jejich privatizaci. V čele nemocnic bude stát ředitel volený devítičlennou správní radou, jejíž členy jmenuje ministr zdravotnictví, rektor vysoké školy a příslušný kraj. Do řízení nemocnic tak už nebudou moci napříště zasahovat politici. Řídicí a kontrolní orgány bude doplňovat pětičlenná dozorčí rada a vědecká rada coby poradní orgán.

Novinkou je, že příjmy ze zdravotního pojištění se napříště nebudou dát používat pro praktickou výuku mediků, jako tomu je dosud. Hradit ji budou muset vysoké školy.

„Nová právní úprava umožní, aby univerzitní nemocnice byly řízeny manažerským způsobem, kdy bude jednoznačně dána odpovědnost vedoucích pracovníků za hospodaření,“ uvádí se v materiálu pro vládu. Stát tedy nemá ručit za závazky univerzitní nemocnice a stejně tak nemá dotovat jejich hospodaření v případě zadlužení, jak to dříve dělal u některých fakultních nemocnic.

Kabinet rovněž odsouhlasil nastavení místní a časové dostupnosti zdravotních služeb pro obyvatelstvo. K praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi a do lékárny se lidé mají dostat nejvýše za 35 minut jízdy autem. Například na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu mohou lidé čekat maximálně 52 týdnů, na mamografický screening šest týdnů, na endoskopické a artroskopické vyšetření čtyři týdny, na operaci šedého zákalu 30 týdnů a k biologické léčbě roztroušené sklerózy se mají pacienti dostat do čtyř týdnů.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger hodnotí toto nařízení jako přelomový okamžik, protože dosud podobné jasně vymezené garance pro pacienty neexistovaly. Naopak pacientské organizace, odbory a opozice se obávají zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Míní, že zdravotní pojišťovny, které ponesou vůči svým klientům odpovědnost za zajištění dostupnosti nemocnice a lékařů, dokument zneužijí k redukci sítě zdravotnických zařízení.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít