Zelená podpora

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Rakouské banky financují ekologizaci malých a středních českých firem

Rakousko je známé svým příkladným vztahem k ochraně životního prostředí. I proto se zdá logické, že si Evropská investiční banka (EIB) v Česku vybrala pro poskytnutí úvěrů v rámci takzvané Zelené iniciativy právě dcery rakouských finančních domů – Raiffeisenbank a Českou spořitelnu. Dohromady dostaly obě banky k dispozici 150 milionů eur, z čehož sto milionů obdržela Raiffeisenbank a zbytek Česká spořitelna. Poskytnuté prostředky jsou určeny na zvýhodněné úvěrování malých a středních firem, a zhruba třetina z nich je navíc spojena s grantovou podporou takzvaných zelených projektů, tedy realizaci opatření vedoucích k energetickým úsporám.

Grantové zvýhodnění Nárok na prostředky z programu EIB mají firmy do 250 zaměstnanců a ročním obratem menším než 1,350 miliardy korun. Při splnění vybraných kritérií mohou tohoto financování využít i obce do pěti tisíc obyvatel. Přitom využití prostředků právě ze zdrojů EIB přináší řadu výhod. „Při dosažení energetické úspory získává klient nárok na grant 14 procent jistiny úvěru. Jinými slovy 14 procent úvěru nemusí věřitel splácet zpět,“ vysvětluje ředitel firemního bankovnictví Raiffeisenbank Václav Štětina. Navíc úvěrované firmy získávají díky účasti zdrojů EIB zvýhodněnou úrokovou sazbu sníženou až o čtvrt procenta a možnost splácet tyto úvěry až 12 let.

Odborné poradenství Takzvané zelené úvěry jsou určeny na širokou škálu projektů, ať již jde o modernizaci technologického vybavení, výměnu oken, kotlů, izolaci střech, instalaci nového vytápění, osvětlení či elektrických rozvodů. „Dále lze tyto prostředky využít jako investice do obnovitelných zdrojů, například do malých vodních elektráren, tepelných čerpadel či využití biomasy,“ doplňuje další příklady Václav Štětina a dodává, že Raiffeisenbank v rámci programu ve spolupráci s externím partnerem svým klientům zajišťuje bezplatné technické a finanční poradenství pro úspěšnou realizaci projektu a naplnění podmínek pro poskytnutí zmíněného grantu.

Klíčový konec roku Firmy, které chtějí získat zelené úvěry, si však musejí pospíšit – nabídka platí totiž pouze letos. „Znamená to, že do konce roku je nutné předložit návrhy konkrétních projektů ke schválení EIB. Samotné projekty je třeba dokončit nejpozději do poloviny příštího roku,“ doplňuje Václav Štětina.

I proto není celá úvěrová tranše od EIB českým dcerám rakouských bank určena jen na zelené úvěry. Například u Raiffeisenbank je na ně z poskytnutých sto milionů eur alokováno 28 milionů. „Zbytek je určen pro investiční úvěry se zvýhodněnou úrokovou sazbou, tedy pro úvěry bez grantové podpory a nutnosti dosahovat financovanou investicí energetických úspor,“ vysvětluje Václav Štětina.

Silný zájem Je logické, že vzhledem k výhodným podmínkám je o úvěry podpořené prostředky EIB velký zájem. Například Raiffeisenbank již z tohoto programu stihla půjčit několika desítkám zájemců, k prvním z nich patřily společnosti H&H Energy z Jevíčka a známý výrobce koupelnových předložek Grund. Společnost H&H Energy získala úvěr 25 milionů korun na modernizaci kotelny.

„Díky zelenému úvěru od Raiffeisenbank jsme byli schopni zafinancovat projekt s nejmodernější dostupnou technologií na využití biomasy,“ potvrzuje jednatel společnosti H&H Energy Martin Hofman. Management společnosti Grund oceňuje i další parametry zelených úvěrů. „Pro firmu Grund je zelený úvěr z důvodu relativně jednoduché administrativy vítanou alternativou k existujícím dotačním programům, jako jsou třeba Ekoenergie a jiné. Rychlost, s jakou byl úvěr získán, jen podpořila efektivitu celé investice,“ říká Jiří Grund, ředitel společnosti Grund, která z programu získala šest milionů korun na zateplení a rekonstrukci vytápění budov ve výrobním závodě firmy. Atraktivnost úvěrů z prostředků EIB přitom dokládají i statistiky obou zapojených bank. „Již nyní máme na konkrétní projekty našich klientů alokováno téměř třetinu ‚zelené‘ části tranše EIB,“ potvrzuje Václav Štětina z Raiffeisenbank. Silnou poptávku po těchto úvěrech cítí i Česká spořitelna, která uvádí čerpání za celou linku EIB. „Už máme alokovánu zhruba polovinu celé linky, jedná se o 24 úvěrů do nejrůznějších ekonomických sektorů,“ říká Marek Pšeničný z tiskového centra České spořitelny. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít