Zelená metropolitní marnost

26. září 2016, 00:00 - BOR
26. září 2016, 00:00

Praha Pražští politici odvolali šéfa IPR, a rozbili tak tým, který připravoval Metropolitní plán

Odvolání Petra Hlaváčka z postu šéfa Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) se dá s klidem označit za jedno z nejhorších rozhodnutí této pražské rady. Setnout hlavu jednomu z mála respektovaných a slušných odborníků v městských strukturách, aniž by měli politici alespoň mlhavou představu, co bude dál, je hloupost. A navíc hazard s budoucností metropole, která už delší dobu ztrácí dech. Zároveň dát všanc budoucnost nového územního plánu Prahy – a čas ukáže, jak zásadní pro rozvoj města takový dokument je – kvůli směšné animozitě vůči jednomu sveřepému architektovi je prostě infantilní. Bohužel ješitnost tady (opět) zvítězila nad respektem k městu a jeho občanům.

Minulé úterý pražští radní odvolali Hlaváčka bez varování. Ačkoli se o to pokoušela primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už před prázdninami, nakonec couvla. Patrně kvůli odporu odborné veřejnosti i tomu, že by se jí vybraný kandidát na Hlaváčkovo místo vrátil jako bumerang.

Nevděčný úkol tedy připadl čerstvé radní pro územní rozvoj Petře Kolínské (zelení), která vystřídala developerobijce Matěje Stropnického. Kolínská se duchapřítomně odmítla zaštítit výsledky jakéhosi auditu, z něhož účelovost čouhala na sto honů, a nestala se vykonavatelkou primátorčina přání. Navíc Matěji Stropnickému, který řídí zelené na pražském magistrátu i v zemi, vadil hlavně poněkud arogantní architekt Roman Koucký, duchovní otec Metropolitního plánu, nikoli samotný Hlaváček.

Odvolání Hlaváčka teď bylo o to překvapivější, že Kolínská jeho osud spojila s výsledky pracovní skupiny akademiků, urbanistů a právníků, která měla během prázdnin za úkol posoudit, zda to, jak je nový územní plán připravován, je v souladu se zákony. A výstup expertů zněl, že Metropolitní plán v souladu se zákonem je a má se v jeho přípravě pokračovat. „Řediteli Hlaváčkovi patří velký dík za to, jak zlepšil pověst IPR a jak přistoupil k přípravě tak zásadních dokumentů, jako je strategický plán či Pražské stavební předpisy. Pana Hlaváčka si vážím a ukončení spolupráce mě vůbec netěší. K jeho odvolání došlo poté, co Petr Hlaváček opakovaně odmítl vyměnit vedoucího týmu připravujícího nový územní plán,“ uvedla Kolínská.

Jako na potvoru si Hlaváčka vážila velká část odborné obce, která ji reprezentuje navenek. Odvolávat jej se zdůvodněním, že odmítl vyprovodit před barák Kouckého, který odvedl na Metropolitním plánu největší kus práce, je opravdu nedojalo. „Jako předseda gremiální rady považuji tento krok za velmi nešťastný. Petr Hlaváček byl zárukou transparentnosti, profesionality a poctivé snahy o dialog. Vybrán byl v otevřeném výběrovém řízení. Nerozumím, proč se Praha zbavuje tak kompetentních a důvěryhodných odborníků a ohrožuje fungování tak progresivní instituce, jako je IPR Praha. Pro rozvoj hlavního města to vnímám jako velmi špatný signál,“ uvedl Martin Rajniš. „Je pro mne velkou otázkou, co odvolání Petra Hlaváčka má za cíl vyřešit,“ reagoval architekt Jakub Cigler.

Jedinou odpovědí v tuto chvíli může být, že nic. Po odvolání Hlaváčka dala výpověď celá sekce, která na Metropolitním plánu pracovala. Těžko předpokládat, že se na jejich místo potom, co předvedla radnice, někdo erudovaný pohrne. Ostatně do výběrového řízení na místo šéfa sekce po Kouckém (ano, Hlaváček z něho na přání politiků udělal řadového zaměstnance, ale ani to nestačilo) se nepřihlásil nikdo. Takže na novém územním plánu Prahy, který má být hotov do roku 2020 a který má především vinou rozhádaných politiků, nikoli Hlaváčka už tak zpoždění, nemá kdo pracovat.

Metodou práce Matěje Stropnického je, jak sám říká, konflikt. Hlaváček volil konsenzus. A bez toho se nový Metropolitní plán, do kterého mluví 57 pražských starostů, k Praze nepřátelské ministerstvo pro místní rozvoj, kdejaký politik, developeři a občanské iniciativy, prostě projednat nedá. Pražským zeleným se povedlo rozstřílet tým, který projednání připraveného Metropolitního plánu mohl dokončit, aniž by měli řešení. V metropoli ukázkově předvedli, že zelení a jimi proklamovaný udržitelný rozvoj prostě nejdou dohromady a měli by zůstat jen v roli aktivistů, nikoli něco řídit.

Ješitnost opět zvítězila nad respektem k městu a jeho občanům

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít