Zelená metropolitní marnost

26. září 2016, 00:00 - BOR
26. září 2016, 00:00

Praha Pražští politici odvolali šéfa IPR, a rozbili tak tým, který připravoval Metropolitní plán

Odvolání Petra Hlaváčka z postu šéfa Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) se dá s klidem označit za jedno z nejhorších rozhodnutí této pražské rady. Setnout hlavu jednomu z mála respektovaných a slušných odborníků v městských strukturách, aniž by měli politici alespoň mlhavou představu, co bude dál, je hloupost. A navíc hazard s budoucností metropole, která už delší dobu ztrácí dech. Zároveň dát všanc budoucnost nového územního plánu Prahy – a čas ukáže, jak zásadní pro rozvoj města takový dokument je – kvůli směšné animozitě vůči jednomu sveřepému architektovi je prostě infantilní. Bohužel ješitnost tady (opět) zvítězila nad respektem k městu a jeho občanům.

Minulé úterý pražští radní odvolali Hlaváčka bez varování. Ačkoli se o to pokoušela primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už před prázdninami, nakonec couvla. Patrně kvůli odporu odborné veřejnosti i tomu, že by se jí vybraný kandidát na Hlaváčkovo místo vrátil jako bumerang.

Nevděčný úkol tedy připadl čerstvé radní pro územní rozvoj Petře Kolínské (zelení), která vystřídala developerobijce Matěje Stropnického. Kolínská se duchapřítomně odmítla zaštítit výsledky jakéhosi auditu, z něhož účelovost čouhala na sto honů, a nestala se vykonavatelkou primátorčina přání. Navíc Matěji Stropnickému, který řídí zelené na pražském magistrátu i v zemi, vadil hlavně poněkud arogantní architekt Roman Koucký, duchovní otec Metropolitního plánu, nikoli samotný Hlaváček.

Odvolání Hlaváčka teď bylo o to překvapivější, že Kolínská jeho osud spojila s výsledky pracovní skupiny akademiků, urbanistů a právníků, která měla během prázdnin za úkol posoudit, zda to, jak je nový územní plán připravován, je v souladu se zákony. A výstup expertů zněl, že Metropolitní plán v souladu se zákonem je a má se v jeho přípravě pokračovat. „Řediteli Hlaváčkovi patří velký dík za to, jak zlepšil pověst IPR a jak přistoupil k přípravě tak zásadních dokumentů, jako je strategický plán či Pražské stavební předpisy. Pana Hlaváčka si vážím a ukončení spolupráce mě vůbec netěší. K jeho odvolání došlo poté, co Petr Hlaváček opakovaně odmítl vyměnit vedoucího týmu připravujícího nový územní plán,“ uvedla Kolínská.

Jako na potvoru si Hlaváčka vážila velká část odborné obce, která ji reprezentuje navenek. Odvolávat jej se zdůvodněním, že odmítl vyprovodit před barák Kouckého, který odvedl na Metropolitním plánu největší kus práce, je opravdu nedojalo. „Jako předseda gremiální rady považuji tento krok za velmi nešťastný. Petr Hlaváček byl zárukou transparentnosti, profesionality a poctivé snahy o dialog. Vybrán byl v otevřeném výběrovém řízení. Nerozumím, proč se Praha zbavuje tak kompetentních a důvěryhodných odborníků a ohrožuje fungování tak progresivní instituce, jako je IPR Praha. Pro rozvoj hlavního města to vnímám jako velmi špatný signál,“ uvedl Martin Rajniš. „Je pro mne velkou otázkou, co odvolání Petra Hlaváčka má za cíl vyřešit,“ reagoval architekt Jakub Cigler.

Jedinou odpovědí v tuto chvíli může být, že nic. Po odvolání Hlaváčka dala výpověď celá sekce, která na Metropolitním plánu pracovala. Těžko předpokládat, že se na jejich místo potom, co předvedla radnice, někdo erudovaný pohrne. Ostatně do výběrového řízení na místo šéfa sekce po Kouckém (ano, Hlaváček z něho na přání politiků udělal řadového zaměstnance, ale ani to nestačilo) se nepřihlásil nikdo. Takže na novém územním plánu Prahy, který má být hotov do roku 2020 a který má především vinou rozhádaných politiků, nikoli Hlaváčka už tak zpoždění, nemá kdo pracovat.

Metodou práce Matěje Stropnického je, jak sám říká, konflikt. Hlaváček volil konsenzus. A bez toho se nový Metropolitní plán, do kterého mluví 57 pražských starostů, k Praze nepřátelské ministerstvo pro místní rozvoj, kdejaký politik, developeři a občanské iniciativy, prostě projednat nedá. Pražským zeleným se povedlo rozstřílet tým, který projednání připraveného Metropolitního plánu mohl dokončit, aniž by měli řešení. V metropoli ukázkově předvedli, že zelení a jimi proklamovaný udržitelný rozvoj prostě nejdou dohromady a měli by zůstat jen v roli aktivistů, nikoli něco řídit.

Ješitnost opět zvítězila nad respektem k městu a jeho občanům

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít