Article, show

Ze SSM do ESM

22. října 2012, 00:00 - (iza)
22. října 2012, 00:00

unie

V evropské hantýrce se tomu říká doorstep. Z limuzín vystupují státníci a svěřují se novinářům, jak to vidí. Poté udělají pár kroků a mizí v útrobách paláce Justus Lipsius. Tak vypadal i začátek summitu z minulého týdne, který měl přednostně projednat vytvoření bankovní unie pro sedmnáctičlennou měnovou unii a další adepty. Evropské společenství by se tak posunulo k politické unii se společnou rozpočtovou a daňovou doktrínou. Unie je rozdělena nejen na eurozónu a zbytek, ale také na zájmové skupiny v euroklubu, jak připomínala od čtvrtečního rána média. Třeba mezi Paříží a Berlínem to skřípe, pokud jde o zespolečenštění dluhů, stejně jako o start nového dohledu nad bankami a jejich sanace z eurovalu ESM. „Bankovní kontrola, bankovní unie a rozpočet euroklubu jsou témata, kvůli nimž brousí vlády nože,“ napsal Wall Street Journal.

Důvod je nasnadě: ve hře je přesun dalších pravomocí do Bruselu, včetně změny základních smluv o Evropské unii. „Nový bankovní dohled pod střechou Evropské centrální banky je nelegální,“ tvrdí Financial Times. Ve víceprvkové architektuře jde přitom o nejpropracovanější krok.

Vědělo se od začátku, že to nebude vrcholná schůzka, na níž padne rozhodnutí. Angela Merkelová, v obavě, aby jí Petr Nečas z Česka nebo Fredrik Reinfeldt ze Švédska celý projekt nezablokovali, nadřadila kvalitu nad rychlost. Torpédovala tím jak zamýšlený vznik dozoru do konce roku, tak úsilí Francouzů, Španělů a Italů, kteří se snaží věci uspíšit. Aby ne, efektivní single supervisory mechanism (SSM), jak se připravovaný nástroj jmenuje, je podmínkou, aby ESM směl rozdělovat peníze pro jižanské a irské banky.

Drama, které trvalo deset hodin, dopadlo následovně. Ministři financí sepíšou právBankovní ní rámec pro bankovní dozor, který začne pracovat v příštím roce. V tomto bodě slaví François Hollande a Merkelová, ztrácí Nečas. Legislativci dostali za úkol oddělit měnovou a kontrolní roli ECB. Oříškem bude mocenská rovnováha mezi eurozónou, připojenými zeměmi nepoužívajícími euro a těmi, co zůstanou stranou. Návrhy posoudí summit v půli prosince. Země EU nejsou obecně proti, ale mají otázky. Česko chce vědět, co bude s „jeho“ bankami, jež jsou skoro výhradně dcerami matek z euroklubu. Švédsko znepokojují peněžní ústavy v eurozónním Estonsku.

K tomu se přidá tlak periferních ekonomik na zřízení dohledu, jenž jim otevře dveře k chybějící hotovosti.

Mimochodem jsou to tři roky, kdy se Bruselem začaly šířit zvěsti, že v Řecku je něco špatně. Dnes všichni vědí co. Vymýšlení, jak z průšvihu ven, aniž by euro někdo opustil, pořád bolí. Tabu, jež mezitím padla, dláždí cestu k politické unii. Otevřené je, kdo v ní bude.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít