Ze SSM do ESM

22. října 2012, 00:00 - (iza)
22. října 2012, 00:00

unie

V evropské hantýrce se tomu říká doorstep. Z limuzín vystupují státníci a svěřují se novinářům, jak to vidí. Poté udělají pár kroků a mizí v útrobách paláce Justus Lipsius. Tak vypadal i začátek summitu z minulého týdne, který měl přednostně projednat vytvoření bankovní unie pro sedmnáctičlennou měnovou unii a další adepty. Evropské společenství by se tak posunulo k politické unii se společnou rozpočtovou a daňovou doktrínou. Unie je rozdělena nejen na eurozónu a zbytek, ale také na zájmové skupiny v euroklubu, jak připomínala od čtvrtečního rána média. Třeba mezi Paříží a Berlínem to skřípe, pokud jde o zespolečenštění dluhů, stejně jako o start nového dohledu nad bankami a jejich sanace z eurovalu ESM. „Bankovní kontrola, bankovní unie a rozpočet euroklubu jsou témata, kvůli nimž brousí vlády nože,“ napsal Wall Street Journal.

Důvod je nasnadě: ve hře je přesun dalších pravomocí do Bruselu, včetně změny základních smluv o Evropské unii. „Nový bankovní dohled pod střechou Evropské centrální banky je nelegální,“ tvrdí Financial Times. Ve víceprvkové architektuře jde přitom o nejpropracovanější krok.

Vědělo se od začátku, že to nebude vrcholná schůzka, na níž padne rozhodnutí. Angela Merkelová, v obavě, aby jí Petr Nečas z Česka nebo Fredrik Reinfeldt ze Švédska celý projekt nezablokovali, nadřadila kvalitu nad rychlost. Torpédovala tím jak zamýšlený vznik dozoru do konce roku, tak úsilí Francouzů, Španělů a Italů, kteří se snaží věci uspíšit. Aby ne, efektivní single supervisory mechanism (SSM), jak se připravovaný nástroj jmenuje, je podmínkou, aby ESM směl rozdělovat peníze pro jižanské a irské banky.

Drama, které trvalo deset hodin, dopadlo následovně. Ministři financí sepíšou právBankovní ní rámec pro bankovní dozor, který začne pracovat v příštím roce. V tomto bodě slaví François Hollande a Merkelová, ztrácí Nečas. Legislativci dostali za úkol oddělit měnovou a kontrolní roli ECB. Oříškem bude mocenská rovnováha mezi eurozónou, připojenými zeměmi nepoužívajícími euro a těmi, co zůstanou stranou. Návrhy posoudí summit v půli prosince. Země EU nejsou obecně proti, ale mají otázky. Česko chce vědět, co bude s „jeho“ bankami, jež jsou skoro výhradně dcerami matek z euroklubu. Švédsko znepokojují peněžní ústavy v eurozónním Estonsku.

K tomu se přidá tlak periferních ekonomik na zřízení dohledu, jenž jim otevře dveře k chybějící hotovosti.

Mimochodem jsou to tři roky, kdy se Bruselem začaly šířit zvěsti, že v Řecku je něco špatně. Dnes všichni vědí co. Vymýšlení, jak z průšvihu ven, aniž by euro někdo opustil, pořád bolí. Tabu, jež mezitím padla, dláždí cestu k politické unii. Otevřené je, kdo v ní bude.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít