Zdroje energie i pracovních míst

29. dubna 2013, 00:00 -
29. dubna 2013, 00:00

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín pomáhají naší energetické soběstačnosti a udržení zaměstnanosti

Civilní využití jaderné energie je jedním z nejperspektivnějších způsobů zajištění energetických potřeb lidstva. Tento bezemisní zdroj energie je v současné době využíván v 31 státech světa, kde je provozováno celkově 430 jaderných reaktorů. Celosvětově reaktory vyrábějí asi 13,5 procenta světové spotřeby elektřiny.

Mezi skupinu států využívající jádro k výrobě energie se řadí i Česká republika, kde se nacházejí dvě jaderné elektrárny - Dukovany a Temelín. Šest reaktorů, postavených na bázi osvědčené ruské technologie VVER, zde dohromady vyrábí zhruba třetinu české elektřiny. Výstavba obou elektráren byla dílem českého a slovenského průmyslu, který dodával většinu potřebných komponent. Jen menší část a samotný základní design elektrárny pocházely ze zahraničí, zejména z tehdejšího Sovětského svazu. Národní lokalizace tak byla díky technologické vyspělosti domácího českého průmyslu výrazně vyšší než u řady jiných zemí srovnatelných v tomto směru s Československem, jako například Švédsko či Švýcarsko.

JE Dukovany Stavba čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany s reaktorem typu VVER-440 (model V-213) byla zahájena již v roce 1978. První blok byl uveden do provozu v roce 1985, druhý a třetí blok o rok později a poslední, čtvrtý blok v roce 1987. Dodavatelem systémů primárního okruhu včetně reaktorů a palivového hospodářství byla Škoda Plzeň - dnešní Škoda JS. Jaderná elektrárna Dukovany se dnes řadí mezi největší a ekonomicky nejvýhodnější energetické zdroje v ČR. Roční výroba elektrické energie loni přesáhla 15 TWh. Do roku 2012, to je za prvních 27 let svého provozu, stačily podle údajů společnosti ČEZ Dukovany ušetřit 253 milionů tun hnědého uhlí, jehož spálením by bylo emitováno do ovzduší zhruba 316 milionů tun CO2. Kromě vynikajících provozních výsledků patří dukovanská elektrárna i k nejbezpečnějším jaderným elektrárnám na světě. Podle světově uznávané soustavy bezpečnostních a výkonnostních provozních indikátorů organizace WANO, která sdružuje provozovatele jaderných zařízení, dosahuje elektrárna úrovně srovnatelné s dvaceti procenty nejlepších jaderných elektráren na světě a v některých parametrech patří k absolutní špičce.

JE Temelín Druhou jadernou elektrárnou v ČR je jihočeský Temelín. Jeho stavba byla zahájena v roce 1987 a původní plány počítaly s výstavbou celkově čtyř bloků VVER-1000 typu V-320. Po listopadu 1989 bylo v důsledku nových politických a ekonomických podmínek rozhodnuto o snížení počtu bloků na dva. V prosinci 2000 začal první blok elektrárny dodávat elektřinu do sítě a o rok později byl do sítě připojen i blok druhý. Temelín s instalovaným elektrickým výkonem 2000 MW dnes tvoří největší energetický zdroj České republiky. V roce 2012 vyrobil rekordních 15,3 miliardy kWh elektřiny. Stejně jako v případě Dukovan i pro Temelín dodala primární okruh včetně reaktorů společnost Škoda JS. Generálním dodavatelem stavební části byly Vodní stavby Bohemia, dnešní Hochtief CZ. Elektrozařízení a systém kontroly a řízení dodala společnost I&C Energo. Zodpovědnost za problematiku zvyšování výkonu měl generální dodavatel ÚJV Řež spolu s řadou svých subdodavatelů včetně Škoda JS, Škoda Praha Invest, Vítkovice a ruských partnerů TVEL a OKB Gidropress. Škoda JS je dnes lídrem Konsorcia MIR.1200, které se účastní tendru na dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. OKB Gidropress, člen Konsorcia, a další výše uvedené firmy jsou potenciálními subdodavateli. Obdobně jako Dukovany je i jaderná elektrárna Temelín častým cílem mezinárodních inspekcí. Naposledy v březnu 2013 navštívila elektrárnu organizace WANO, která potvrdila vysokou úroveň bezpečnosti provozu všech zařízení. Obě elektrárny obstály i v zátěžových testech jaderných elektráren v Evropské unii. Závěry zahraničních misí v Temelíně a Dukovanech tak neustále dokazují, že tyto elektrárny, postavené na základě designu VVER, jsou v ČR provozovány s mimořádně dobrými výsledky. Provoz obou elektráren má i značné socioekonomické dopady na regiony, kde se nacházejí. Elektrárny jsou nejenom zdrojem energie, ale též pracovních míst. Patří rovněž mezi největší daňové poplatníky v regionech. Stávající dva temelínské bloky poskytují práci 1100 kmenovým zaměstnancům ČEZ, a to zejména těm vysoce kvalifikovaným. Elektrárna také představuje důležitý zdroj zakázek a zaměstnanosti pro řadu dalších firem, např. odstávkové činnosti znamenají práci pro šest stovek lidí z padesáti firem. Uplatnění zde však nacházejí i pracovníci přímo nesouvisejících oborů, počínaje stravováním a ostrahou konče. Předpokládá se, že výstavba nových dvou bloků v Temelíně nabídne práci desítkám tisíc zaměstnanců, tedy alespoň v situaci, kdy by zakázku realizovalo Konsorcium MIR.1200, které sází na maximální využití domácího průmyslu. Jak ukázala analýza renomované poradenské společnosti AT Kearney, při minimální 70% úrovni lokalizace při výstavbě dvou reaktorů jaderné elektrárny Temelín dosáhnou celkové přínosy pro českou ekonomiku díky multiplikačnímu efektu až úrovně 600 miliard Kč. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít