Zdroje energie i pracovních míst

29. dubna 2013, 00:00 -
29. dubna 2013, 00:00

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín pomáhají naší energetické soběstačnosti a udržení zaměstnanosti

Civilní využití jaderné energie je jedním z nejperspektivnějších způsobů zajištění energetických potřeb lidstva. Tento bezemisní zdroj energie je v současné době využíván v 31 státech světa, kde je provozováno celkově 430 jaderných reaktorů. Celosvětově reaktory vyrábějí asi 13,5 procenta světové spotřeby elektřiny.

Mezi skupinu států využívající jádro k výrobě energie se řadí i Česká republika, kde se nacházejí dvě jaderné elektrárny - Dukovany a Temelín. Šest reaktorů, postavených na bázi osvědčené ruské technologie VVER, zde dohromady vyrábí zhruba třetinu české elektřiny. Výstavba obou elektráren byla dílem českého a slovenského průmyslu, který dodával většinu potřebných komponent. Jen menší část a samotný základní design elektrárny pocházely ze zahraničí, zejména z tehdejšího Sovětského svazu. Národní lokalizace tak byla díky technologické vyspělosti domácího českého průmyslu výrazně vyšší než u řady jiných zemí srovnatelných v tomto směru s Československem, jako například Švédsko či Švýcarsko.

JE Dukovany Stavba čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany s reaktorem typu VVER-440 (model V-213) byla zahájena již v roce 1978. První blok byl uveden do provozu v roce 1985, druhý a třetí blok o rok později a poslední, čtvrtý blok v roce 1987. Dodavatelem systémů primárního okruhu včetně reaktorů a palivového hospodářství byla Škoda Plzeň - dnešní Škoda JS. Jaderná elektrárna Dukovany se dnes řadí mezi největší a ekonomicky nejvýhodnější energetické zdroje v ČR. Roční výroba elektrické energie loni přesáhla 15 TWh. Do roku 2012, to je za prvních 27 let svého provozu, stačily podle údajů společnosti ČEZ Dukovany ušetřit 253 milionů tun hnědého uhlí, jehož spálením by bylo emitováno do ovzduší zhruba 316 milionů tun CO2. Kromě vynikajících provozních výsledků patří dukovanská elektrárna i k nejbezpečnějším jaderným elektrárnám na světě. Podle světově uznávané soustavy bezpečnostních a výkonnostních provozních indikátorů organizace WANO, která sdružuje provozovatele jaderných zařízení, dosahuje elektrárna úrovně srovnatelné s dvaceti procenty nejlepších jaderných elektráren na světě a v některých parametrech patří k absolutní špičce.

JE Temelín Druhou jadernou elektrárnou v ČR je jihočeský Temelín. Jeho stavba byla zahájena v roce 1987 a původní plány počítaly s výstavbou celkově čtyř bloků VVER-1000 typu V-320. Po listopadu 1989 bylo v důsledku nových politických a ekonomických podmínek rozhodnuto o snížení počtu bloků na dva. V prosinci 2000 začal první blok elektrárny dodávat elektřinu do sítě a o rok později byl do sítě připojen i blok druhý. Temelín s instalovaným elektrickým výkonem 2000 MW dnes tvoří největší energetický zdroj České republiky. V roce 2012 vyrobil rekordních 15,3 miliardy kWh elektřiny. Stejně jako v případě Dukovan i pro Temelín dodala primární okruh včetně reaktorů společnost Škoda JS. Generálním dodavatelem stavební části byly Vodní stavby Bohemia, dnešní Hochtief CZ. Elektrozařízení a systém kontroly a řízení dodala společnost I&C Energo. Zodpovědnost za problematiku zvyšování výkonu měl generální dodavatel ÚJV Řež spolu s řadou svých subdodavatelů včetně Škoda JS, Škoda Praha Invest, Vítkovice a ruských partnerů TVEL a OKB Gidropress. Škoda JS je dnes lídrem Konsorcia MIR.1200, které se účastní tendru na dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. OKB Gidropress, člen Konsorcia, a další výše uvedené firmy jsou potenciálními subdodavateli. Obdobně jako Dukovany je i jaderná elektrárna Temelín častým cílem mezinárodních inspekcí. Naposledy v březnu 2013 navštívila elektrárnu organizace WANO, která potvrdila vysokou úroveň bezpečnosti provozu všech zařízení. Obě elektrárny obstály i v zátěžových testech jaderných elektráren v Evropské unii. Závěry zahraničních misí v Temelíně a Dukovanech tak neustále dokazují, že tyto elektrárny, postavené na základě designu VVER, jsou v ČR provozovány s mimořádně dobrými výsledky. Provoz obou elektráren má i značné socioekonomické dopady na regiony, kde se nacházejí. Elektrárny jsou nejenom zdrojem energie, ale též pracovních míst. Patří rovněž mezi největší daňové poplatníky v regionech. Stávající dva temelínské bloky poskytují práci 1100 kmenovým zaměstnancům ČEZ, a to zejména těm vysoce kvalifikovaným. Elektrárna také představuje důležitý zdroj zakázek a zaměstnanosti pro řadu dalších firem, např. odstávkové činnosti znamenají práci pro šest stovek lidí z padesáti firem. Uplatnění zde však nacházejí i pracovníci přímo nesouvisejících oborů, počínaje stravováním a ostrahou konče. Předpokládá se, že výstavba nových dvou bloků v Temelíně nabídne práci desítkám tisíc zaměstnanců, tedy alespoň v situaci, kdy by zakázku realizovalo Konsorcium MIR.1200, které sází na maximální využití domácího průmyslu. Jak ukázala analýza renomované poradenské společnosti AT Kearney, při minimální 70% úrovni lokalizace při výstavbě dvou reaktorů jaderné elektrárny Temelín dosáhnou celkové přínosy pro českou ekonomiku díky multiplikačnímu efektu až úrovně 600 miliard Kč. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít