Zbytečné výlety

23. června 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
23. června 2014, 00:00

Německé podnikatele u nás trápí nadměrná byrokracie. Stovky z nich musejí povinně k českému notáři

Vyžaduje-li se pro právní jednání zvláštní forma, udělí se v téže formě i plná moc. Zdánlivě nevinná věta, která se dostala do nového občanského zákoníku, pořádně zamotala hlavu všem právním kancelářím, které se zaměřují na obchodní právo. Zahraničním klientům, kteří mají v Česku dceřiné společnosti, kde jsou jedinými společníky, z ní totiž vyplývá, že si musejí udělat povinný výlet k českému notáři. A teoreticky to musejí stihnout do konce měsíce.

Všechny akciové společnosti mají povinnost do konce června uvést své stanovy do souladu s novým zákonem. Pokud je jejich jediným společníkem třeba německý podnikatel, musí mít pro výkon působnosti valné hromady notářský zápis o právním úkonu – byť se nechává zastupovat plnou mocí. Jenže notářský zápis je veřejnou listinou a je sporné, zda ji může vystavit i notář v zahraničí.

Experti z „Kanclu“ ministerstva spravedlnosti (jinak též Komise pro aplikaci nové civilní legislativy) si myslí, že by se mělo ctít mezinárodní právo soukromé a uznávat pravidla platící v zemích, kde zahraniční společníci žijí. Také podle Petra Břízy z advokátní kanceláře Bříza & Trubač by přinejmenším v rámci EU měly být notářské zápisy s povahou veřejné listiny uznávány.

Opatrnost nadevše Jenže někteří právníci to považují za příliš velký risk a své klienty raději svolávají do Česka. „Pro cizí klienty je to těžko pochopitelná situace, a navíc velice zatěžující,“ říká Martin Švéda, advokát a partner kanceláře Rödl & Partner, s tím, že se problém může dotýkat až poloviny všech německých firem, které u nás prostřednictvím dceřinek působí. Jejich počet přitom pravděpodobně poroste. Nový zákon o obchodních korporacích totiž odstranil omezení, podle něhož mateřská společnost s ručením omezeným, která má sama jediného společníka, nesměla být u nás stoprocentním vlastníkem dceřiné společnosti.

Bez apostily ani ránu Povinné výlety do Česka nejsou ale jedinou nepříjemností, která u nás podnikající cizince může potkat. Ačkoli si letos na podzim připomeneme čtvrtstoletí od pádu železné opony a nedávno jsme slavili deset let od vstupu Česka do Evropské unie, ne všechny německé právní dokumenty u nás automaticky platí. Třeba veřejné listiny (jako je rodný nebo oddací list) a notářská ověření musejí mít takzvanou apostilu. Tedy úřední ověření vyššího orgánu v podobě velkého hranatého razítka, které potvrdí, že jde o nesmyšlené právní dokumenty existujících státních institucí. Jinými slovy, že si kulaté razítko nikdo nevymyslel. „Bylo by již načase, abychom se státy, jako je právě Německo, uzavřeli dohodu o právní pomoci, která povinnost apostily odstraní,“ nabádá Švéda.

Paradoxní je, že se sousedním Slovenskem nebo Rakouskem jde všechno snáze a žádnou apostilu nikdo nevyžaduje. Stejně tak je tomu u dokumentů z Vietnamu, Ukrajiny nebo třeba Albánie. Vypadá to jako zdánlivá maličkost. Ale dokud budou čeští i němečtí občané kvůli vzájemnému uznání celkem obyčejných dokumentů běhat na úřady pro hranaté razítko, nebudou naše vztahy nejlepší možné, jak politici rádi a s oblibou tvrdí.

Přinejmenším v rámci EU by měly být notářské zápisy s povahou veřejné listiny uznávány.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít