Závodník v posledním tažení

07. března 2016, 00:00 - JAN HRBÁČEK
07. března 2016, 00:00

Pochybné insolvenční řízení ohrožuje obchody leteckých opraven a výrobce kompozitů za stamiliony korun

Dva dny před Vánocemi zahájil Městský soud v Praze insolvenční řízení se státními leteckými opravnami LOM Praha. O den později učinil obdobný krok Krajský soud v Českých Budějovicích vůči společnosti Silon ze Sezimova Ústí, která vyrábí polyesterová vlákna a kompozity. Návrh na insolvenční řízení podala jediná firma – Work Adventure z Prahy. Tu zastupuje motocyklový závodník Vladimír Kotland z Býště u Hradce Králové.

Přestože se zdají vymáhané údajné pohledávky nízké, insolvence může ohrozit velké zakázky. Zvlášť v případě velkých zahraničních kontraktů LOM, jejichž hodnota přesahuje miliardu korun. Majitel údajných pohledávek je pro změnu dramaticky zadlužený.

Neexistující pohledávka

Work Adventure požaduje prostřednictvím návrhů Vladimíra Kotlanda vyplatit jako jediný věřitel po každé ze společností dluh přesahující jeden milion korun. Peníze mají LOM Praha a Silon dlužit za dodávku podnikového softwaru Diamak, který jim v minulosti dodala Diatryma. Firma, jejíž majitelkou byla Kotlandova manželka Vladimíra Kotlandová, je od dubna roku 2014 v konkurzu. Mimochodem přestože je Diatryma od jara 2013 v insolvenci, měsíc po vyhlášení konkurzu v roce 2014 prodala údajné pohledávky pražské společnosti Work Adventure, jejímž vlastníkem je Kotland.

Work Adventure tvrdí, že k insolvenci přistoupila, protože jsou obě společnosti předlužené a čerpají úvěry od bank, jež splácejí jen s obtížemi.

Ve skutečnosti jde ovšem v obou případech o velké a prosperující společnosti a insolvenční řízení jim značně zkomplikovalo život.

Obě firmy pohledávku striktně odmítly.

Společnost Diatryma prý při dodávkách softwaru řádně neplnila svoje závazky a insolvenční návrh považují za šikanózní. „LOM je od roku 2012 v neustále rostoucím zisku. Hospodářský výsledek za rok 2015 je rekordní, jako státní podnik jsme v zisku 40 milionů korun,

máme kladné saldo, cash flow 200 milionů a aktuální disponibilní zdroje u bank 400 milonů korun,“ kroutí hlavou ředitel LOM Roman Planička.

„Společnost vykazuje dlouhodobě pozitivní výsledky hospodaření; dlouhodobě zvyšuje podíl vlastních zdrojů financování, přičemž v současné době poměr těchto vlastních zdrojů financování činí 45 procent z celkových pasiv,“ tvrdí obdobně ve svém vyjádření firma Silon.

Zu grunt

Iniciátor insolvenčního řízení vůči LOM a Silonu Vladimír Kotland je velkým fanouškem veteránského motocyklového sportu, účastní se závodů po celé Evropě. Sám už v minulosti položil dvě společnosti, Benefit a zmiňovanou Diatrymu. „Přestože byl na majetek dlužníka vyhlášen konkurz, vyhýbá se předání úplného účetnictví, maří průběh insolvenčního řízení, zejména pak objektivní zjištění skutečného stavu majetku, včetně existujících vazeb k třetím osobám a firmám zapojeným do finančních operací, spojených se snahami o převody některých závazků a pohledávek společnosti Diatryma,“ stojí v říjnové zprávě insolvenční správkyně Diatrymy Evy Rabasové. V insolvenci je ale i sám Vladimír Kotland. Za ním samotným podle insolvenčního správce Davida Letošníka zůstal dluh přesahující 11 milionů korun. Ten byl podle insolvenčního rejstříku umořen z malé části prodejem nemovitého a movitého majetku.

Oba insolvenční soudy návrh na řízení už v prvním kole odmítly. Jenže případem se začal zabývat Vrchní soud v Praze, tudíž insolvenční řízení běží už přes dva měsíce. A vznikají kvůli němu nemalé komplikace, například značné problémy s dodavateli. „Dodavatelé běžných služeb odmítají poskytovat služby na bezhotovostní styk, jak je běžné, vyžadují hotovostní platby předem. Správa státních hmotných rezerv odmítá uzavřít smlouvu na dodávku leteckého paliva, což ohrozilo výcvik českých i zahraničních pilotů,“ tvrdí například šéf LOM Planička.

Ani případným odmítnutím insolvence u vrchního soudu ale tento příběh neskončí.

Firma LOM v lednu podala kvůli podezřelému insolvenčnímu návrhu trestní oznámení na Vladimíra Kotlanda na kriminální policii. l

Firma LOM v lednu podala kvůli podezřelému insolvenčnímu návrhu trestní oznámení na Vladimíra Kotlanda na kriminální policii.

O autorovi| JAN HRBÁČEK, hrbacek@mfc.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít