Zastavte penězovody

03. října 2016, 00:00 -
03. října 2016, 00:00

Problémy se špatným stavem evropského finančního sektoru by vyřešilo jednoduché pravidlo, které už léta uplatňují Spojené státy

Náklady na restrukturalizaci evropských bank vedly nejen k obřím ztrátám v j e -jich účetních knihách, ale i ke zhoršení situace na akciových trzích. Evropští regulátoři, kteří v současnosti hledají odpověď na špatnou situaci finančního sektoru, by měli zaměřit svoji pozornost na rozdělování bankovních výnosů včetně manažerských odměn či akcionářských dividend. Obojí je nedělitelnou součástí problému.

Rozdělování výnosů je jedním z hlavních důvodů, proč evropským bankám chybí kapitál. Abychom porozuměli proč, musíme se podívat zpět do října 2014, kdy Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) provedl zátěžové testy v celkem 123 bankách a zjistil, že jim chybí 25 miliard eur.

EBA následně požádal banky o přijetí nápravných opatření v horizontu šesti až devíti měsíců. Některým finančním ústavům se to skutečně podařilo (někdy za vydatné pomoci vlád), ale řada z nich jen naředila horší aktiva, aby vyhověla kapitálovým požadavkům.

Obecně však tato nápravná opatření byla neefektivní a akcie evropských bank se od roku 2014 v průměru propadly o 50 procent. Vinu můžeme částečně svalovat na banky, které výsledky zátěžových testů nebraly příliš vážně, ale část jí nesou i regulátoři, kteří je nedokázali přimět krazantnějšímu postupu, a jejich testy byly zjevně příliš slabé, aby odhalily křehkost evropského finančního systému.

(Ne)odolnost bank

Na konci července EBA zveřejnil výsledky dalších zátěžových testů v 51 bankách, které se ovšem vůbec nezabývaly nedostatkem kapitálu. Místo toho měly prokázat „odolnost velkých bank v EU vůči nepříznivému ekonomickému vývoji“.

Regulátoři na jejich základě předpokládají, že evropský finanční sektor je dostatečně odolný vůči nepříznivým šokům. Ve stejný den EBA oznámil, že italská banka Monte dei Paschi di Siena potřebuje pět miliard eur, aby splnila kapitálový požadavek, který v jejím případě činil 5,6 miliardy eur.

Reakce trhů na toto oznámení byla negativní (index EuroStoxx se propadl o 7,5 procenta během dvou dnů). A to zejména kvůli tomu, že EBA neuvedl odhady, které by nastínily, kolik kapitálu bankám chybí, a ani neoznámil žádný rekapitalizační plán. V nové studii, vypracované podle kapitálových požadavků platných ve Spojených státech, odhadujeme, že všech 51 bank potřebuje dohromady 123 miliard eur. Navzdory tomu 28 ze 34 veřejně obchodovaných bank, které byly součástí zátěžových testů, vyplatilo v roce 2015 dividendy ve výši 40 miliard eur. To znamená, že akcionářům odvedly zhruba 60 procent výnosů.

Přesun bohatství

Výplaty dividend bankami, kterým se nedostává kapitálu, představuje zásadní přesun „bohatství“ od držitelů dluhopisů k akcionářům, přestože to budou držitelé dluhopisů, kteří v případné krizi utrpí největší ztráty. Potenciálně jde i o transfer finančních prostředků od daňových poplatníků směrem k akcionářům, protože podle nových bankovních pravidel vlády mohou provádět bailout finančních ústavů v případě, že držitelé dluhopisů pokryjí nejméně osm procent bankovních aktiv a závazků.

Ve Spojených státech přitom banky musejí zastavit přesun kapitálu k akcionářům v případě, že neprojdou zátěžovými testy. Naštěstí něco podobného zvažuje i EBA. Odhadujeme, že pokud by taková pravidla platila od roku 2010, zadržená aktiva, která by jinak směřovala k akcionářům, by pokryla zhruba 50 procent kapitálových požadavků z roku 2016. Teď už zbývá jen to, aby si Evropská centrální banka vynutila respektování tohoto pravidla napříč eurozónou. •

Rozdělování výnosů je jedním z hlavních důvodů, proč evropským bankám chybí kapitál.

O autorovi| Viral Acharya, NYU Stern School of Business Diane Pierretová, University of Lausanne Sascha Steffen, University of Mannheim

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít