Zastavte penězovody

03. října 2016, 00:00 -
03. října 2016, 00:00

Problémy se špatným stavem evropského finančního sektoru by vyřešilo jednoduché pravidlo, které už léta uplatňují Spojené státy

Náklady na restrukturalizaci evropských bank vedly nejen k obřím ztrátám v j e -jich účetních knihách, ale i ke zhoršení situace na akciových trzích. Evropští regulátoři, kteří v současnosti hledají odpověď na špatnou situaci finančního sektoru, by měli zaměřit svoji pozornost na rozdělování bankovních výnosů včetně manažerských odměn či akcionářských dividend. Obojí je nedělitelnou součástí problému.

Rozdělování výnosů je jedním z hlavních důvodů, proč evropským bankám chybí kapitál. Abychom porozuměli proč, musíme se podívat zpět do října 2014, kdy Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) provedl zátěžové testy v celkem 123 bankách a zjistil, že jim chybí 25 miliard eur.

EBA následně požádal banky o přijetí nápravných opatření v horizontu šesti až devíti měsíců. Některým finančním ústavům se to skutečně podařilo (někdy za vydatné pomoci vlád), ale řada z nich jen naředila horší aktiva, aby vyhověla kapitálovým požadavkům.

Obecně však tato nápravná opatření byla neefektivní a akcie evropských bank se od roku 2014 v průměru propadly o 50 procent. Vinu můžeme částečně svalovat na banky, které výsledky zátěžových testů nebraly příliš vážně, ale část jí nesou i regulátoři, kteří je nedokázali přimět krazantnějšímu postupu, a jejich testy byly zjevně příliš slabé, aby odhalily křehkost evropského finančního systému.

(Ne)odolnost bank

Na konci července EBA zveřejnil výsledky dalších zátěžových testů v 51 bankách, které se ovšem vůbec nezabývaly nedostatkem kapitálu. Místo toho měly prokázat „odolnost velkých bank v EU vůči nepříznivému ekonomickému vývoji“.

Regulátoři na jejich základě předpokládají, že evropský finanční sektor je dostatečně odolný vůči nepříznivým šokům. Ve stejný den EBA oznámil, že italská banka Monte dei Paschi di Siena potřebuje pět miliard eur, aby splnila kapitálový požadavek, který v jejím případě činil 5,6 miliardy eur.

Reakce trhů na toto oznámení byla negativní (index EuroStoxx se propadl o 7,5 procenta během dvou dnů). A to zejména kvůli tomu, že EBA neuvedl odhady, které by nastínily, kolik kapitálu bankám chybí, a ani neoznámil žádný rekapitalizační plán. V nové studii, vypracované podle kapitálových požadavků platných ve Spojených státech, odhadujeme, že všech 51 bank potřebuje dohromady 123 miliard eur. Navzdory tomu 28 ze 34 veřejně obchodovaných bank, které byly součástí zátěžových testů, vyplatilo v roce 2015 dividendy ve výši 40 miliard eur. To znamená, že akcionářům odvedly zhruba 60 procent výnosů.

Přesun bohatství

Výplaty dividend bankami, kterým se nedostává kapitálu, představuje zásadní přesun „bohatství“ od držitelů dluhopisů k akcionářům, přestože to budou držitelé dluhopisů, kteří v případné krizi utrpí největší ztráty. Potenciálně jde i o transfer finančních prostředků od daňových poplatníků směrem k akcionářům, protože podle nových bankovních pravidel vlády mohou provádět bailout finančních ústavů v případě, že držitelé dluhopisů pokryjí nejméně osm procent bankovních aktiv a závazků.

Ve Spojených státech přitom banky musejí zastavit přesun kapitálu k akcionářům v případě, že neprojdou zátěžovými testy. Naštěstí něco podobného zvažuje i EBA. Odhadujeme, že pokud by taková pravidla platila od roku 2010, zadržená aktiva, která by jinak směřovala k akcionářům, by pokryla zhruba 50 procent kapitálových požadavků z roku 2016. Teď už zbývá jen to, aby si Evropská centrální banka vynutila respektování tohoto pravidla napříč eurozónou. •

Rozdělování výnosů je jedním z hlavních důvodů, proč evropským bankám chybí kapitál.

O autorovi| Viral Acharya, NYU Stern School of Business Diane Pierretová, University of Lausanne Sascha Steffen, University of Mannheim

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít