Zapojí se půl milionu lidí

25. února 2013, 00:00 - Tomáš Plhoň
25. února 2013, 00:00

Reforma je výhodná pro všechny mladé, říká šéf Penzijní společnosti Komerční banky

Fondy zatím entuziasticky bojují s větrnými mlýny a snaží se klienty nalákat do druhého pilíře penzijní reformy. Jedním z nich je i Komerční banka Penzijní společnost. „Lidé obecně nejsou dostatečně informovaní,“ řekl jeho šéf Pavel Jirák.

* Jaký jste zaznamenali zájem o vstup do druhého pilíře penzijní reformy?

Evidujeme tisíce zájemců o vstup. Lidé se začínali informovat už v posledním čtvrtletí loňského roku v momentě, kdy bylo zřejmé, že penzijní reforma bude schválena včetně prováděcích předpisů. Vzhledem k tomu, že jsme v loňském roce nemohli nabízet produkty druhého pilíře, poskytovali jsme zájemcům poradenství o zajištění na stáří a zaznamenávali jsme si zájemce o vstup do druhého pilíře. Od počátku roku tyto zájemce postupně oslovujeme a setkáváme se s nimi. Aktuálně jsme uzavřeli přes 1000 smluv.

* Zprávy jsou takové, že klienti dávali přednost penzijnímu připojištění, kam se loni šlo naposledy přihlásit podle starých pravidel. Jak to bylo u vás?

Pokud bych to měl srovnat, tak v loňském roce jsme uzavřeli přes 135 tisíc smluv o penzijním připojištění. Zájem byl enormní, jen za listopad jsme uzavřeli více než 50 tisíc smluv. Ale druhý pilíř moc porovnávat nelze, jeho podstata je, i přes dobrovolnost obou pilířů, jiná.

* Češi se očividně druhému pilíři zatím spíše vyhýbají. Co je podle vás hlavním důvodem?

Je pravda, že důchodová reforma jako celek je poměrně složitá. Mediální a informační kampaň v posledním čtvrtletí loňského roku „vyburcovala“ řadu lidí k tomu, aby začali přemýšlet o svém zajištění na penzi a o tom, jestli je státní penze dostatečná. Jenže v momentě, kdy si uzavřeli penzijní připojištění, se považují za dostatečně zajištěné. Řada z nich tedy dnes vůbec nechápe, proč je vlastně oslovujeme.

* A není to logické? Jak vyplynulo z většiny analýz, druhý pilíř není ani zdaleka výhodný pro všechny…

Ze zkušeností získaných při jednáních s klienty si myslím, že lidé obecně nejsou dostatečně informovaní. To není kritika médií, ale spíš chybí osvětová informační kampaň vlády. V současné době je komunikace vlády ohledně penzijní reformy a druhého pilíře naprosto nedostatečná. Lidé tak nemají relevantní informace, i když je pravda, že vzhledem ke složitosti reformy možná další informace ani příliš získávat nechtějí. Je tedy nezbytné opakovaně v médiích vysvětlovat, o čem celá reforma je a jaký důchod od státu mohou lidé v budoucnu očekávat.

* Pro koho je tedy druhý pilíř výhodný?

Srovnáme-li důchod ze státního pilíře, tak při využití parametrů roku 2012 se vstup do druhého pilíře nemusí finančně vyplatit lidem starším pětatřiceti let s nižším než průměrným platem. Ale jen za loňský rok dosáhl deficit důchodového účtu státního rozpočtu takřka 50 miliard korun. A navíc musíte vzít v úvahu očekávaný demografický vývoj. Relativní výše důchodů se tak zcela jistě bude snižovat ve vztahu ke mzdě. Nominálně sice důchody porostou, opak si v Česku zatím nedovedu představit, ale jejich kupní síla se bude postupně výrazně snižovat. Z reálného očekávání budoucích důchodů vycházejí i výpočty ministerstva práce a sociálních věcí nebo institutu CERGE. Z těchto výpočtů je zřejmé, že finančně by měl být vstup výhodný téměř pro každého člověka mladšího pětatřiceti let a pro lidi starší 35 let s nadprůměrnými příjmy. Ostatně o tom se může každý přesvědčit i na naší důchodové kalkulačce na stránkách www.kbps.cz.

* Měl být podle vás vstup do druhého pilíře povinný, jak to stálo v původním návrhu Bezděkovy komise i NERV?

Podle mě ano, nebo alespoň v podobě takzvaného auto-enrolmentu, který funguje v některých evropských zemích. V tomto případě by všichni lidé mladší 35 let byli automaticky zapsáni do systému, a pokud by tam nechtěli být, museli by aktivně projevit své přání nevstoupit. To mi přijde rozumné. Není to zcela povinné, ale zároveň se tím podstatně lépe vyřeší problém s demografickým vývojem.

* Myslíte, že se postupem času druhý pilíř stane svým způsobem povinným? Je to vůbec v Česku ještě možné?

Za současné politické situace v ČR si nedovedu povinný druhý pilíř představit. Fakt, že není povinný, byl svým způsobem i určitý ústupek vládní koalice sociální demokracii. Přesto chce opozice stále reformu zrušit. Ale je technicky možné v budoucnosti druhý pilíř upravit a například zavést od určitého věku zmíněný auto-enrolment. To si dovedu čistě hypoteticky představit.

* Kolik lidí se podle vašich odhadů celkem zapojí do druhého pilíře?

Když jsme se rozhodovali, zda se do reformy zapojit, či nikoli, odhadovali jsme úroveň zapojení obyvatelstva na 15 procent ekonomicky aktivní populace, tedy na úrovni 750 tisíc obyvatel. Vzhledem k aktuálnímu vývoji se ale podle mě nakonec zapojí spíše 500 tisíc, to znamená řekněme 10 procent ekonomicky aktivní populace. Každopádně počítáme s tím, že se do konce června 2013 zapojí daleko více lidí než dosud.

O autorovi| Tomáš Plhoň, plhon@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít