Zaměřeno na kanceláře

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

Erste Group Immorent již pronajal polovinu svého nového kancelářského projektu Enterprise

Významným členem skupiny Erste Group v Česku je společnost Erste Group Immorent ČR, specialista na financování nemovitostí a infrastruktury a stejně tak v oblasti developmentu stavebních projektů a stavebnětechnických služeb. Tato firma patří k vedoucím developerům v České republice. „Na českém trhu působíme již dvacet let. Za tuto dobu jsme vybudovali více než 130 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch,“ vysvětluje Tomáš Velemínský, ředitel a jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR.

Klíčový nájemce Immorent působí jako klasický developer, postavené objekty tedy nedrží, ale po jejich dokončení je pronajme a následně nabídne realitním fondům a dalším investorům ke koupi. „Dříve jsme stavěli i bytové projekty, ale v poslední době se soustředíme hlavně na kancelářské budovy. Jeden projekt přitom v průměru od získání pozemku až po jeho prodej investorovi trvá pět až sedm let,“ popisuje Velemínský s tím, že zatímco dříve Immorent stavěl i spekulativně, od finanční krize v roce 2008 nezačíná projekty bez získání klíčového nájemce. Tak je tomu i v případě největšího současného projektu Immorentu v Česku -kancelářské budovy Enterprise aktuálně stavěné na pražském Pankráci. „Zde bude naším klíčovým nájemcem špičkový český výrobce antivirových programů - společnost Avast Software. Přitom je zajímavé, že když jsme s Avastem vloni podepisovali první smlouvu, tak si rezervoval 11 tisíc metrů čtverečních a letos již zvýšil tuto objednávku na patnáct tisíc metrů, obsadí tak o něco více než polovinu objektu,“ pochvaluje si Velemínský a dodává, že s dalšími nájemci pro Enterprise Immorent jedná.

Celá kancelářská budova Enterprise, která se může pochlubit opravdu mimořádnými rozměry 50 metrů na výšku a 120 metrů na délku, přijde na dvě miliardy korun. Její velikost však není jedinou zajímavostí projektu. „Velmi atraktivní je poloha přímo u pražské magistrály, navíc se jedná o architektonicky kvalitní projekt stavěný s použitím špičkových technologií,“ popisuje silné stránky objektu Velemínský s tím, že budova předběžně získala prestižní certifikát BREEAM na druhý nejvyšší stupeň s označením Excellent (BREEAM nastavuje standard nejlepších postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost - pozn. red.). „To znamená, že budova bude mít nízké provozní náklady a je šetrná k životnímu prostředí, z pohledu jak provozu, tak použitých materiálů či hospodaření s vodou,“ vysvětluje Velemínský s tím, že další zajímavostí projektu je jeho velkorysá vstupní hala, která umožní pořádání společenských akcí nebo třeba i výstav umění. Pozoruhodná je i rychlost výstavby budovy Enterprise -stavět se začalo vloni v únoru a letos v prosinci by se sem měli stěhovat první nájemci.

Vídeňská inspirace Enterprise není jediným aktuálním projektem Immorentu v Česku, firma zároveň připravuje výstavbu třetí etapy Futurama Business Parku v pražském Karlíně. Ta bude mimo jiné zajímavá i tím, že zde vznikne budova s téměř nulovou spotřebou energie. Toho Immorent dosáhne vybudováním geotermálních vrtů o celkové délce téměř deset kilometrů, které uspoří kancelářskému projektu značnou část finančních prostředků nutných k vytápění a chlazení budovy. „Zvolili jsme inovativní řešení s geotermálními vrty v kombinaci s tepelnými čerpadly, abychom zdroj tepla a chladu pro budovu získávali ze zemního podloží,“ popisuje Velemínský a dodává, že takto nájemníci budovy uspoří kolem sedmdesáti procent nákladů na energie. S výstavbou třetí etapy Futurama Business Parku začne Immorent letos a vznikne zde deset tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. „Projekt Futurama Business Park je velmi úspěšný, první fázi projektu jsme pronajali a prodali, druhá fáze je již také kompletně pronajata, věříme tedy, že podobně se nám bude dařit i s třetí etapou, kterou chceme dokončit nejpozději příští rok na podzim,“ dodává Velemínský s tím, že inspiraci pro zapojení geotermální energie do výstavby třetí etapy Futurama Business Parku našel český management Immorentu v Rakousku. Sám Velemínský vede výstavbu i pro vídeňský Immorent, kde má na starost development některých kancelářských projektů včetně vloni dokončeného projektu Silo. „Jedná se o první pasivní kancelářský objekt v Rakousku. Zde byla rovněž využita k vytápění geotermika, tak jsme se inspirovali i pro třetí etapu Futuramy,“ potvrzuje Velemínský a dodává, že v Praze kromě výstavby nových projektů vidí pro Immorent i příležitost v redevelopmentu stávajících objektů v centru Prahy.

Enterprise není jediným aktuálním projektem Immorentu v Česku, firma zároveň připravuje výstavbu třetí etapy Futurama Business Parku v pražském Karlíně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít