Založení Nuclear Power Alliance bylo logickým krokem

01. července 2013, 00:00 -
01. července 2013, 00:00

Chceme více propojit firmy působící v českém jaderném průmyslu, říká předseda představenstva Nuclear Power Alliance Josef Perlík

* Proč Konsorcium MIR.1200 vytvořilo novou akciovou společnost Nuclear Power Alliance?

Pro založení akciové společnosti Nuclear Power Alliance (NPA) hovoří především praktické důvody. Založením NPA se velmi výrazně dále zlepšuje celková organizace projektu a její flexibilita, usnadňuje se daňový model pro budoucí realizaci a rovněž smluvní model.

* V čem je projekt Nuclear Power Alliance na výstavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín specifický?

Námi předkládaný projekt předpokládá využití špičkového inovativního systému řízení toku informací Multi-D k synchronizaci dodávek a stavebních prácí. Tento systém budou sdílet všechny subjekty zapojené do projektu, včetně českých dodavatelů a ruských projektantů.

* Znamená to, že Konsorcium MIR.1200 přestane fungovat?

Konsorcium nepřestává v žádném případě existovat. Bude nositelem naší firemní značky MIR.1200, která symbolizuje základ naší nabídky – Modernized International Reactor 1200 MW – tedy Moderní mezinárodní reaktor o výkonu 1200 MW. Bude dále vyjádřením naší vize. Praktickou realizaci ale již bude mít na starost Nuclear Power Alliance.

* Jaké první kroky společnost Nuclear Power Alliance čekají?

Společnost Nuclear Power Alliance přebírá řízení průběhu tendru na straně konsorcia. To v praxi znamená, že od nynějška jménem Konsorcia MIR.1200 povedeme další vyjednávání se zadavatelem tendru, tj. ČEZ. Tyto rozhovory o podrobnostech naší nabídky jsou také naším bezprostředním úkolem, na který vynakládáme všechny naše kapacity. Nadto se samozřejmě budeme soustředit na finalizaci praktické podoby naší společnosti a vytvoření všech potřebných struktur a přípravu realizace projektu se vším, co k tomu patří.

* Je existence Nuclear Power Alliance podmíněna pouze projektem dostavby Temelína, nebo jsou zde i další obchodní vize?

Rádi bychom více propojili firmy působící v českém jaderném průmyslu. Naší ambicí je dát dohromady české firmy působící v jaderném byznysu a ve spolupráci s evropskými a ruskými partnery nabídnout státům v našem sousedství, především pak na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku či Polsku, ucelené a osvědčené řešení jejich energetických potřeb založené primárně na českém know-how, tradicích českého průmyslu a nejmodernějším ruském designu technologie VVER-1200.

* Máte v plánu zaměstnat až 1000 pracovníků. Kde je budete hledat?

Tito potenciální zaměstnanci budou pocházet jak ze společnosti ŠKODA JS, tak i odjinud. Budeme hledat odborníky se zkušenostmi z projektů výstavby či servisu jaderných elektráren Temelín, Dukovany nebo Mochovce na Slovensku. Samozřejmě, že dáme také prostor i pro talenty z řad nastupující české generace techniků, odborníků na jaderné strojírenství, protože naše společnost, stejně jako ŠKODA JS a naši partneři v Konsorciu MIR.1200, velmi usilují o udržení kvality české vědy a technického vzdělávání. Chceme, aby Nuclear Power Alliance byla v budoucnu symbolem perspektivy pracovního uplatnění pro absolventy technických oborů.

* Mluvíte o výrazném zapojení českých podniků do dostavby Temelína. Kolik máte v současnosti uzavřených smluv a kolik jich v budoucnu plánujete uzavřít?

V současné době má Konsorcium MIR.1200 uzavřeno 39 memorand o spolupráci, která v další fázi nahrazujeme již konkrétnějšími dodavatelskými smlouvami. Tyto již konkrétní a detailnější smlouvy jsme uzavřeli s devíti společnostmi – ŠKODA JS, Hochtief, PSG International, ZAT, ÚJV Řež, I & C Energo, Sigma Group, ZVVZ Enven Engineering a OSC. Naší ambicí je uzavřít tyto detailní smlouvy o smlouvách budoucích se všemi našimi partnery, abychom již následující den po vyhlášení výsledku tendru – v případě našeho vítězství – mohli okamžitě zahájit přípravy na již konkrétní a fyzickou realizaci projektu s partnery, kteří již mají jasně stanovené všechny povinnosti a vědí přesně, co a kdy nám dodají. Na přípravě těchto dohod neustále pracujeme a věřím, že podpisy dalších smluv budou následovat v blízké budoucnosti. l

Josef Perlík (1976) Pochází z Plzně, kde vystudoval střední průmyslovou školu a Západočeskou univerzitu. V současné době působí jako předseda představenstva Nuclear Power Alliance, zároveň je členem představenstva společnosti Škoda JS a od roku 2011 je jmenován ředitelem projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín 3, 4. V rámci tohoto projektu je zodpovědný za koordinaci příprav a zpracování konkurenceschopné nabídky Konsorcia MIR.1200.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít