Založení Nuclear Power Alliance bylo logickým krokem

01. července 2013, 00:00 -
01. července 2013, 00:00

Chceme více propojit firmy působící v českém jaderném průmyslu, říká předseda představenstva Nuclear Power Alliance Josef Perlík

* Proč Konsorcium MIR.1200 vytvořilo novou akciovou společnost Nuclear Power Alliance?

Pro založení akciové společnosti Nuclear Power Alliance (NPA) hovoří především praktické důvody. Založením NPA se velmi výrazně dále zlepšuje celková organizace projektu a její flexibilita, usnadňuje se daňový model pro budoucí realizaci a rovněž smluvní model.

* V čem je projekt Nuclear Power Alliance na výstavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín specifický?

Námi předkládaný projekt předpokládá využití špičkového inovativního systému řízení toku informací Multi-D k synchronizaci dodávek a stavebních prácí. Tento systém budou sdílet všechny subjekty zapojené do projektu, včetně českých dodavatelů a ruských projektantů.

* Znamená to, že Konsorcium MIR.1200 přestane fungovat?

Konsorcium nepřestává v žádném případě existovat. Bude nositelem naší firemní značky MIR.1200, která symbolizuje základ naší nabídky – Modernized International Reactor 1200 MW – tedy Moderní mezinárodní reaktor o výkonu 1200 MW. Bude dále vyjádřením naší vize. Praktickou realizaci ale již bude mít na starost Nuclear Power Alliance.

* Jaké první kroky společnost Nuclear Power Alliance čekají?

Společnost Nuclear Power Alliance přebírá řízení průběhu tendru na straně konsorcia. To v praxi znamená, že od nynějška jménem Konsorcia MIR.1200 povedeme další vyjednávání se zadavatelem tendru, tj. ČEZ. Tyto rozhovory o podrobnostech naší nabídky jsou také naším bezprostředním úkolem, na který vynakládáme všechny naše kapacity. Nadto se samozřejmě budeme soustředit na finalizaci praktické podoby naší společnosti a vytvoření všech potřebných struktur a přípravu realizace projektu se vším, co k tomu patří.

* Je existence Nuclear Power Alliance podmíněna pouze projektem dostavby Temelína, nebo jsou zde i další obchodní vize?

Rádi bychom více propojili firmy působící v českém jaderném průmyslu. Naší ambicí je dát dohromady české firmy působící v jaderném byznysu a ve spolupráci s evropskými a ruskými partnery nabídnout státům v našem sousedství, především pak na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku či Polsku, ucelené a osvědčené řešení jejich energetických potřeb založené primárně na českém know-how, tradicích českého průmyslu a nejmodernějším ruském designu technologie VVER-1200.

* Máte v plánu zaměstnat až 1000 pracovníků. Kde je budete hledat?

Tito potenciální zaměstnanci budou pocházet jak ze společnosti ŠKODA JS, tak i odjinud. Budeme hledat odborníky se zkušenostmi z projektů výstavby či servisu jaderných elektráren Temelín, Dukovany nebo Mochovce na Slovensku. Samozřejmě, že dáme také prostor i pro talenty z řad nastupující české generace techniků, odborníků na jaderné strojírenství, protože naše společnost, stejně jako ŠKODA JS a naši partneři v Konsorciu MIR.1200, velmi usilují o udržení kvality české vědy a technického vzdělávání. Chceme, aby Nuclear Power Alliance byla v budoucnu symbolem perspektivy pracovního uplatnění pro absolventy technických oborů.

* Mluvíte o výrazném zapojení českých podniků do dostavby Temelína. Kolik máte v současnosti uzavřených smluv a kolik jich v budoucnu plánujete uzavřít?

V současné době má Konsorcium MIR.1200 uzavřeno 39 memorand o spolupráci, která v další fázi nahrazujeme již konkrétnějšími dodavatelskými smlouvami. Tyto již konkrétní a detailnější smlouvy jsme uzavřeli s devíti společnostmi – ŠKODA JS, Hochtief, PSG International, ZAT, ÚJV Řež, I & C Energo, Sigma Group, ZVVZ Enven Engineering a OSC. Naší ambicí je uzavřít tyto detailní smlouvy o smlouvách budoucích se všemi našimi partnery, abychom již následující den po vyhlášení výsledku tendru – v případě našeho vítězství – mohli okamžitě zahájit přípravy na již konkrétní a fyzickou realizaci projektu s partnery, kteří již mají jasně stanovené všechny povinnosti a vědí přesně, co a kdy nám dodají. Na přípravě těchto dohod neustále pracujeme a věřím, že podpisy dalších smluv budou následovat v blízké budoucnosti. l

Josef Perlík (1976) Pochází z Plzně, kde vystudoval střední průmyslovou školu a Západočeskou univerzitu. V současné době působí jako předseda představenstva Nuclear Power Alliance, zároveň je členem představenstva společnosti Škoda JS a od roku 2011 je jmenován ředitelem projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín 3, 4. V rámci tohoto projektu je zodpovědný za koordinaci příprav a zpracování konkurenceschopné nabídky Konsorcia MIR.1200.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít