Žáků je málo, židlí zase moc

22. října 2012, 00:00 - Blahoslav Hruška
22. října 2012, 00:00

Nekvalitní střední školy vysávají peníze těm dobrým, říká ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera

Gymnázium Jana Keplera mělo za minulého režimu pověst prominentní školy, kam chodily děti stranických kádrů. Dnes svou výlučnost zakládá na úplně něčem jiném. Letos se ze 110 absolventů dostalo na vysoké školy 104 žáků. Ředitel školy Jiří Růžička je ale hrdý především na to, že jeho gymnázium nejen vzdělává, ale i vychovává slušné lidi. „Kepler není škola, to je životní styl,“ cituje z facebookového profilu jednoho absolventa.

* Vaše gymnázium bývá označováno jako prestižní škola. Čím se liší od té průměrné?

Slovo prestižní považuji za hloupé, nevím přesně, co si pod tím mám představit. My jsme si vybudovali slušné renomé tím, že naši absolventi jsou úspěšní v přijímacích řízeních na výborné vysoké školy, a to včetně Harvardu, Oxfordu nebo Cambridge. Zdůrazňuji, že na ty skvělé, protože na nekvalitní vysoké školy se dnes dostane každý hlupák. Víc než úspěchu v další kariéře si ale cením toho, že naši absolventi vědí, jak funguje svět, a jsou to slušní lidé.

* Dá se kvalita školy vůbec nějak měřit?

Myslím, že neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, která škola je lepší. To, co je dobré pro jednoho, nemusí vyhovovat jinému. Rodiče i děti si dnes mají z čeho vybírat, bohužel ale přestala být srovnatelná akademická kvalita. Z tohoto pohledu jsou státní maturity nutné, protože zajistí základní kvalitu výstupu ze střední školy. Kvalita výuky ale nemusí být rozhodující, někomu může stačit, že se dítě cítí ve škole dobře.

* A co sami studenti? Máte nějakou zpětnou vazbu, víte, co si o škole myslí oni?

Kdybychom se jich zeptali přímo, asi nám zalžou. Existuje ale řada metod i institucí, které takový průzkum umějí. Slušná škola se na takové věci ptá. Pro nás je dobrým měřítkem i to, že absolventi drží při sobě, hlásí se ke svému gymnáziu, což leckde není obvyklé.

* Českému školství chybějí peníze – to slýcháme ze všech stran. Co by bylo potřeba ještě zlepšit?

Největší problém celého školství je nejen nedostatek peněz a nedostatek skvělých učitelů, ale i málo žáků a přebytek židlí. Škol je zkrátka moc a nikdo nemá odvahu říct, že je třeba rušit a slučovat. Do struktury středních škol je třeba sáhnout radikálně. Už víme, kolik za patnáct let nastoupí na střední školy dětí, a přesto s tím nikdo nechce nic dělat. Výsledek je ten, že se peníze jen rozmělňují, což se projevuje na kvalitě. Dobré školy pak jen příštipkaří. To už vůbec nemluvím o tom, že škola jen neučí, kromě učitelů potřebuje i kvalitní lidi na udržování zahraničních kontaktů, žádání o granty nebo spravování počítačové sítě. Na to žádná systematizovaná místa neexistují.

* Na takové věci se obvykle najímá externista…

Jenže ten se neohlíží na potřeby školy. A často to nemusí být ani úspora. Zkuste si najímat na každou věc místo školníka opraváře.

* K dobré škole patří i dobří pedagogové. Dbáte na to, aby se učitelé dále vzdělávali a zdokonalovali?

Nechávám to na nich. Oni vědí, že to sleduji, ale je to čistě jejich individuální věc. Máme 80 zaměstnanců a podobně jako ve firmě mezi nimi naleznete ty vynikající i ty průměrné. Hodně se to liší obor od oboru, třeba pro informatiky a matematiky jsou různé kurzy přínosné. Češtinář vám ale řekne, že nejlepší je pro něj vzít si knížku a číst si, protože musí sledovat, kde co vychází.

* Gymnázium Jana Keplera využívá hodně e-learning. Není to pro studenty zátěž, když kromě hodin strávených ve škole musejí ještě doma sedět u počítače?

Ne, protože počítač práci nezdvojuje. My v e-learningovém modulu zadáváme domácí úkoly, abychom se tím nezdržovali v hodinách. Studenti tam také mají podklady, které si musejí do hodiny nastudovat. Když pak přijdou do školy, už s tím textem mohou s pedagogem interaktivně pracovat.

* Vy sám jako ředitel ještě učíte, nebo už jenom šéfujete?

Vystudoval jsem tělocvik, na který jsem už ale trochu starý. Pak češtinu, ta se zase vyučuje intenzivně. Vedu ale kurzy zaměřené na rozvoj osobnosti, takže jsem v kontaktu se všemi třídami. Vlastně jsem možná jediný, kdo se potká se všemi žáky. ¨¨

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Další den, nové sestavení. Microsoft vydal Windows 10 Insider Preview build 16294
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít