Zákruty aukce kmitočtů

04. února 2013, 00:00 - Petr Beneš
04. února 2013, 00:00

Již od začátku listopadu minulého roku běží aukce kmitočtů, zejména pro síť LTE, a dává tak příležitost vzniku nového operátora.

Z oficiálních materiálů na internetových stránkách ČTÚ lze dovodit, že již tak 50 kol proběhlo, a protože jde o aukci, tak se pořád musí přihazovat, tedy minimálně 2,5 procenta v každém kole. Nárůst z 50 kol je tedy 1,025 umocněno na padesátou, což činí 3,44, takže se zdá, že hodnota hlavních kmitočtů v pásmu 800 MHz je tak na 15 miliardách korun. A to se snažíme být konzervativní. A aukce stále pokračuje. Takže se pořád přihazuje.

Je tam malý háček, protože pravidla aukce každému účastníkovi umožňují pětkrát stáhnout svoji nejvyšší nabídku. Cena se tak trošku sníží, a pokud by se u účastníka nejednalo o chování hraničící s mařením aukce (to by mu hrozilo vyloučení z výběrového řízení), tak už výnos aukce bude asi nad očekávání i velkých optimistů.

Ale jak to skončí?

Ještě ke zmíněnému maření aukce. Mohlo by to třeba vypadat následovně: Kdyby jeden z účastníků jen vyhnal cenu, ale pak nic v daném pásmu nechtěl… Kdo ví? A který soud to posoudí? Nicméně o vyloučení z aukce by musel rozhodnout někdo konkrétní z úřadu.

Takže aukce běží a do státní pokladny asi přinese dost peněz, jak ale může skončit?

Stále jsou ve hře mnohé možné výsledky aukce, ale uveďme si dva krajní extrémy, mezi nimiž se musí řešení pohybovat (jak se dá vyčíst z pravidel aukce). Na jednom konci je možnost, že stávající operátoři budou nakonec chtít každý jen 5 MHz v pásmu 800 MHz, a pak si na to třeba postaví jednu společnou síť – a ještě nebudou muset poskytovat roaming a MVNO (Mobile Virtual Network Operator) čtvrtému operátorovi. Tady hrozí napadení z důvodu kartelové dohody, a třeba i zamezení výstavby jedné sítě, i když antimonopolní úřad EU právě začal propagovat stavby společných sítí.

Na druhém extrémním konci je – jak se stalo v mnoha zemích Evropy – možnost, že stávající operátoři přeplatí „drzouna“, který by jim chtěl lézt do zelí, a tomu tak zbude jen síť v pásmu 1800 MHz a roaming nebo MVNO.

Někdo bude vysvětlovat…

Trošku si objasněme, proč by přeplacení mohlo vyjít: ono dát pět miliard korun za kmitočty, získat alespoň jeden milion zákazníků a postavit síť v pásmu 1800 MHz bude stát celkem nějakých osm miliard korun.

Když každý zákazník přinese ročně 6000 korun a marže bude 15 procent, to jest 900 korun, tak zaplatit investici a provoz sítě bude při milionu zákazníků trvat aspoň 10 let. Zdá se, že ten, kdo PPF přemlouval, ať do toho jde, bude mít co vysvětlovat.

A to je návratnost investice o moc delší, než je v zemi zvykem, a ještě ta investice není tak jistá. Proč ten výpočet? Aby bylo vidět, že nový operátor skutečně nemůže dát za kmitočty moc – a někdy musí přestat přihazovat. A pak jen vyhnal cenu stávajícím operátorům a může se zkoumat, zda nemařil aukci (?). Tady jsme opět u stahování nejvyšší nabídky: to není téměř nijak penalizováno, určitě ne finančně. A tak stahování nejvyšších nabídek ještě může aukci prodloužit, ale pedantsky vzato maximálně jen o 25 kol. Určitě by to však vyvolalo různé změny taktiky jednotlivých hráčů. Takže na nejčastější otázku, kdo nebo co aukce skončí, je jednoduchá odpověď: až jeden hráč přestane chtít kmitočty v pásmu 800 MHz nebo se dva z hráčů spokojí s 5MHz bloky. Kdy to bude, vědí jen velcí šéfové – v řadě případů nemají ani svoji židli v Praze. l

Může se také také stát, že operátoři přeplatí „drzouna“, který by jim chtěl lézt do zelí.

O autorovi| Petr Beneš • šéfredaktor odborného měsíčníku Sdělovací technika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít