Zákony mají být srozumitelné

18. listopadu 2013, 00:00 - Tomáš Pergler
18. listopadu 2013, 00:00

Příprava nového občanského zákoníku si možná zasloužila větší péči, přesto budoucnost nevidím černě, říká vedoucí partner české pobočky Rödl & Partner

Pražská kancelář společnosti Rödl & Partner je historicky spjatá hlavně s německými investory, poslední dobou ji ale oslovuje stále více českých klientů. V uplynulých letech musela rychle reagovat na úspornější přístup firem a přizpůsobit nabídku služeb. Současným tématem číslo jedna je nový občanský zákoník ve spojení s daňovou problematikou. Ačkoli by se šéf pražské pobočky Rödl & Partner Petr Novotný mohl coby advokát radovat z nových zakázek, nešetří při hodnocení normy kritikou.

* Není tajemství, že finanční krize dopadla poměrně tvrdě i na poradenský trh. Jaká je situace u vás?

Klienti požadují více práce za stejný nebo menší honorář. Není to ale tak o snižování ceny jako o poskytování dalších souvisejících služeb. Konkurenční boj je tvrdý, neboť každý se snaží nabídnout své služby za stále výhodnějších podmínek. Nemalou roli hraje i skutečnost, že klient hledí na určité služby jako na nutné zlo. Tím mám na mysli třeba auditorské služby, které ne každý klient vnímá jako poradenskou službu, ale pouze jako povinnost, kterou mu ukládá zákon. Změnil se i trh z druhé strany. Od našich konkurentů se odštěpilo mnoho malých kanceláří, které poskytují služby známému okruhu klientely. Tito kolegové nasbírali teoretické i praktické zkušenosti ve velkých společnostech, mnohdy byli vysláni na zahraniční stáže a „odměnili se“ svému dřívějšímu zaměstnavateli tím, že mu dělají konkurenta. Ano, využili jeho know-how, někdy dokonce i klientské či spisové databáze. Opravdu snadný start do profesionálního života. Proto naše práce není jen o službách, ale i o morálce kolegů, spolupracovníků…

* Nicméně z vnějšího pohledu se vám celkem daří. Loni jste získali ocenění Právnická firma roku za daňové právo. Pomohlo to?

Určitě ano. Obracejí se na nás i klienti, kteří nikdy nepatřili do naší původní cílové skupiny, což jsou většinou středně velké firmy z německy mluvících zemí. Ti nově příchozí jsou české skupiny z různých oblastí, například developeři, logistické nebo obchodní firmy. Základním impulzem pro ně bývá úspora nákladů, potřebují svoji strukturu daňově ošetřit, myšleno z organizačně-procesního hlediska. Vědí, že na trhu působíme více než dvacet let, že jsme stabilní. Důkazem toho je, že se nám letos podařilo ocenění obhájit, a navíc jsme doporučovanou kanceláří i v dalších kategoriích právního poradenství.

* Máte široký záběr od auditu až po konzultační služby v managementu. Plánujete toto spektrum ještě rozšiřovat?

Pokud chceme zůstat mezi významnými hráči na poli poradenských služeb, musíme své produkty inovovat. Inovaci představuje například vedení mzdové agendy takovým způsobem, že jakákoli mzda zůstane absolutně utajená. Samozřejmě tato inovace se neobejde bez dodatečných nákladů, dokonce bylo nezbytné získat licenci od České národní banky. Myslím, že s touto službou tak, jak ji nabízíme my – tedy v souladu se všemi právními předpisy – jsme v tuzemsku asi jediní.

* Předpokládám, že v právní sekci nyní řešíte nový občanský zákoník. Na co se soustředíte?

Snažíme se klienty chránit před všemi úskalími, která nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích přináší. Od ledna jsme sami zorganizovali nebo se podíleli na organizaci více než tří desítek přednášek, seminářů a workshopů. Věnujeme se jednak obecným problémům, připravujeme ale také školení šitá na míru konkrétním klientům. Revidujeme veškeré smluvní vztahy, obchodní podmínky, analyzujeme možná rizika do budoucna. Klienti se připravují na to, že budou muset reagovat na požadavky odběratelů a dodavatelů. S novým zákoníkem se například budou upravovat všeobecné obchodní podmínky. Věřím však, že ten, kdo se na rekodifikaci soukromého práva připraví, bude nakonec s novou právní úpravou spokojen.

* Jaký je váš odborný názor na zákoník?

Otázkou je, zda je zcela přehledný. Autoři při představování nového kodexu deklarovali záměr, že občanský zákoník bude srozumitelný širokému obyvatelstvu, ale to se jim ne zcela podařilo. Je postaven na úplně jiných principech než ten dosavadní, přirozenoprávní teorie střídá starou, pozitivistickou. Autoři nezastírají, že jejich dílo je kompilát různých částí různých kodexů z nejrůznějších právních řádů. Ovšem veřejnost s tím bude mít značné problémy a s některými ustanoveními budou mít problém i soudci. l

O autorovi| Tomáš Pergler, pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít