Zákony mají být srozumitelné

18. listopadu 2013, 00:00 - Tomáš Pergler
18. listopadu 2013, 00:00

Příprava nového občanského zákoníku si možná zasloužila větší péči, přesto budoucnost nevidím černě, říká vedoucí partner české pobočky Rödl & Partner

Pražská kancelář společnosti Rödl & Partner je historicky spjatá hlavně s německými investory, poslední dobou ji ale oslovuje stále více českých klientů. V uplynulých letech musela rychle reagovat na úspornější přístup firem a přizpůsobit nabídku služeb. Současným tématem číslo jedna je nový občanský zákoník ve spojení s daňovou problematikou. Ačkoli by se šéf pražské pobočky Rödl & Partner Petr Novotný mohl coby advokát radovat z nových zakázek, nešetří při hodnocení normy kritikou.

* Není tajemství, že finanční krize dopadla poměrně tvrdě i na poradenský trh. Jaká je situace u vás?

Klienti požadují více práce za stejný nebo menší honorář. Není to ale tak o snižování ceny jako o poskytování dalších souvisejících služeb. Konkurenční boj je tvrdý, neboť každý se snaží nabídnout své služby za stále výhodnějších podmínek. Nemalou roli hraje i skutečnost, že klient hledí na určité služby jako na nutné zlo. Tím mám na mysli třeba auditorské služby, které ne každý klient vnímá jako poradenskou službu, ale pouze jako povinnost, kterou mu ukládá zákon. Změnil se i trh z druhé strany. Od našich konkurentů se odštěpilo mnoho malých kanceláří, které poskytují služby známému okruhu klientely. Tito kolegové nasbírali teoretické i praktické zkušenosti ve velkých společnostech, mnohdy byli vysláni na zahraniční stáže a „odměnili se“ svému dřívějšímu zaměstnavateli tím, že mu dělají konkurenta. Ano, využili jeho know-how, někdy dokonce i klientské či spisové databáze. Opravdu snadný start do profesionálního života. Proto naše práce není jen o službách, ale i o morálce kolegů, spolupracovníků…

* Nicméně z vnějšího pohledu se vám celkem daří. Loni jste získali ocenění Právnická firma roku za daňové právo. Pomohlo to?

Určitě ano. Obracejí se na nás i klienti, kteří nikdy nepatřili do naší původní cílové skupiny, což jsou většinou středně velké firmy z německy mluvících zemí. Ti nově příchozí jsou české skupiny z různých oblastí, například developeři, logistické nebo obchodní firmy. Základním impulzem pro ně bývá úspora nákladů, potřebují svoji strukturu daňově ošetřit, myšleno z organizačně-procesního hlediska. Vědí, že na trhu působíme více než dvacet let, že jsme stabilní. Důkazem toho je, že se nám letos podařilo ocenění obhájit, a navíc jsme doporučovanou kanceláří i v dalších kategoriích právního poradenství.

* Máte široký záběr od auditu až po konzultační služby v managementu. Plánujete toto spektrum ještě rozšiřovat?

Pokud chceme zůstat mezi významnými hráči na poli poradenských služeb, musíme své produkty inovovat. Inovaci představuje například vedení mzdové agendy takovým způsobem, že jakákoli mzda zůstane absolutně utajená. Samozřejmě tato inovace se neobejde bez dodatečných nákladů, dokonce bylo nezbytné získat licenci od České národní banky. Myslím, že s touto službou tak, jak ji nabízíme my – tedy v souladu se všemi právními předpisy – jsme v tuzemsku asi jediní.

* Předpokládám, že v právní sekci nyní řešíte nový občanský zákoník. Na co se soustředíte?

Snažíme se klienty chránit před všemi úskalími, která nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích přináší. Od ledna jsme sami zorganizovali nebo se podíleli na organizaci více než tří desítek přednášek, seminářů a workshopů. Věnujeme se jednak obecným problémům, připravujeme ale také školení šitá na míru konkrétním klientům. Revidujeme veškeré smluvní vztahy, obchodní podmínky, analyzujeme možná rizika do budoucna. Klienti se připravují na to, že budou muset reagovat na požadavky odběratelů a dodavatelů. S novým zákoníkem se například budou upravovat všeobecné obchodní podmínky. Věřím však, že ten, kdo se na rekodifikaci soukromého práva připraví, bude nakonec s novou právní úpravou spokojen.

* Jaký je váš odborný názor na zákoník?

Otázkou je, zda je zcela přehledný. Autoři při představování nového kodexu deklarovali záměr, že občanský zákoník bude srozumitelný širokému obyvatelstvu, ale to se jim ne zcela podařilo. Je postaven na úplně jiných principech než ten dosavadní, přirozenoprávní teorie střídá starou, pozitivistickou. Autoři nezastírají, že jejich dílo je kompilát různých částí různých kodexů z nejrůznějších právních řádů. Ovšem veřejnost s tím bude mít značné problémy a s některými ustanoveními budou mít problém i soudci. l

O autorovi| Tomáš Pergler, pergler@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít