Zájem o financování akvizic roste

29. dubna 2013, 00:00 - Petra Pelantová
29. dubna 2013, 00:00

Pro financování českého exportu bude klíčová podpora ze strany státu, říká ředitel úseku financování České spořitelny

Zahraniční obchod patří k tahounům tuzemské ekonomiky. Domácí poptávka je slabá, českým firmám se však daří na zahraničních trzích. Na této vlně se chtějí svézt i tuzemské banky. Posilují týmy, které se věnují financování projektů českých firem na exportních trzích. Například Česká spořitelna tvrdí, že během loňského roku narostl ze strany klientů zájem o exportní financování zhruba o třetinu. „Vidíme velký prostor pro financování životaschopných projektů,“ tvrdí František Havrda, ředitel úseku financování České spořitelny.

* Jak konkrétně hodlá Česká spořitelna posílit exportní financování?

Posilujeme kapacity v oblasti exportního financování, protože jsme zde identifikovali růstový potenciál a prostor pro podporu klientů v jejich obchodních a exportních aktivitách. Platí to zejména v současnosti, kdy je export tahounem jinak stagnující ekonomiky. Vzhledem k naší široké klientské a produktové základně můžeme svým klientům nabídnout financování celých dodavatelsko-odběratelských řetězců, a podpořit tak i subdodavatele exportních firem. V posledních letech jsme strategicky i personálně posílili oblast exportního financování velmi výrazně a tomu odpovídají i výsledky dosažené v této oblasti. Loni jsme realizovali zhruba pět větších exportních transakcí. Šlo o exportní úvěry v regionech jako Srbsko, Slovinsko nebo Ázerbájdžán.

* Které regiony jsou pro vás zajímavé?

V zásadě se neptáme, které regiony jsou zajímavé pro nás, ale pro naše klienty a kde se jim podaří prosadit se nebo získat zajímavou zakázku. Specifická teritoriální rizika hrají roli při strukturování celé transakce a v případě zapojení agentury typu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) jsou obvykle předmětem pojištění. Obecně platí, že historicky jsou české firmy úspěšné v získávání zakázek v Rusku a bývalých zemích Sovětského svazu, ale máme dokončené nebo rozpracované exportní projekty v Asii, Africe a Severní a Latinské Americe.

* Chystáte nějakou výraznější spolupráci s Českou exportní bankou (ČEB) nebo EGAP?

S EGAP a ČEB spolupracujeme již mnoho let, s oběma institucemi máme uzavřené dohody o podpoře malých a středních podniků.

S EGAP spolupracujeme při pojišťování různých produktů obchodního a exportního financování. Spolupráce s ČEB zahrnuje zejména projekty, které financujeme společně s ostatními komerčními bankami v rámci klubových a syndikovaných struktur.

* Můžete zhodnotit trh exportního financování v Česku ?

Stále vidíme velký prostor pro financování kvalitních a životaschopných projektů, zejména v tradičních oblastech českého exportu. Čeští vývozci získávají stále častěji přístup k větším zakázkám a často se stávají i generálními dodavateli projektů a staveb. Vnímáme zájem vstupovat na nové trhy, tedy investovat v zahraničí, výjimkou nejsou ani akvizice firem v zahraničí a poptávka i po akvizičním financování. Snažíme se podpořit perspektivní obchod v celé šíři dodavatelsko-odběratelského řetězce, což je zejména pro menší firmy (SME) klíčové. U větších projektů se banky pochopitelně snaží diverzifikovat svoje riziko mimo jiné i tím, že se pro účely financování spojují.

* Co bude pro další vývoj segmentu rozhodující ?

Z našeho pohledu to bude skutečná vládní podpora českého vývozu. Ze strany EGAP například ve formě dostatečných pojistných kapacit a limitů a zároveň transparentních a konkurenceschopných pojistných podmínek. Ale podpora je nutná i ze strany ČEB a dalších státních institucí, zejména ministerstva průmyslu, ministerstva financí a ministerstva zahraničních věcí, případně dalších státních agentur specializujících se na podporu exportérů. Svoje místo v této podpoře mají rozhodně i odborné konference, vládní mise a obecně propagace české ekonomiky v zahraničí.

Nesmírně důležitá je ochota naslouchat a flexibilně reagovat na potřeby exportérů a financujících bank, pochopitelně v rámci podmínek konsenzu OECD pro podpořený export.

* Vidíte nějaká rizika, která by mohla financování českého exportu přibrzdit?

Klíčovým faktorem je logicky ekonomická stabilita českých firem a jejich schopnost prosadit se na zahraničních trzích. Dostatek kvalitních projektů je a bude hlavním předpokladem pro rozvoj oblasti financování exportu. Budou-li banky ochotny doprovázet svoje klienty na zahraniční trhy, nabízet flexibilní struktury financování a na trhu budou dostupné podmínky pro pojištění teritoriálních i komerčních rizik, nevidíme důvody pro významnou změnu současného trendu.

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít