Zájem o financování akvizic roste

29. dubna 2013, 00:00 - Petra Pelantová
29. dubna 2013, 00:00

Pro financování českého exportu bude klíčová podpora ze strany státu, říká ředitel úseku financování České spořitelny

Zahraniční obchod patří k tahounům tuzemské ekonomiky. Domácí poptávka je slabá, českým firmám se však daří na zahraničních trzích. Na této vlně se chtějí svézt i tuzemské banky. Posilují týmy, které se věnují financování projektů českých firem na exportních trzích. Například Česká spořitelna tvrdí, že během loňského roku narostl ze strany klientů zájem o exportní financování zhruba o třetinu. „Vidíme velký prostor pro financování životaschopných projektů,“ tvrdí František Havrda, ředitel úseku financování České spořitelny.

* Jak konkrétně hodlá Česká spořitelna posílit exportní financování?

Posilujeme kapacity v oblasti exportního financování, protože jsme zde identifikovali růstový potenciál a prostor pro podporu klientů v jejich obchodních a exportních aktivitách. Platí to zejména v současnosti, kdy je export tahounem jinak stagnující ekonomiky. Vzhledem k naší široké klientské a produktové základně můžeme svým klientům nabídnout financování celých dodavatelsko-odběratelských řetězců, a podpořit tak i subdodavatele exportních firem. V posledních letech jsme strategicky i personálně posílili oblast exportního financování velmi výrazně a tomu odpovídají i výsledky dosažené v této oblasti. Loni jsme realizovali zhruba pět větších exportních transakcí. Šlo o exportní úvěry v regionech jako Srbsko, Slovinsko nebo Ázerbájdžán.

* Které regiony jsou pro vás zajímavé?

V zásadě se neptáme, které regiony jsou zajímavé pro nás, ale pro naše klienty a kde se jim podaří prosadit se nebo získat zajímavou zakázku. Specifická teritoriální rizika hrají roli při strukturování celé transakce a v případě zapojení agentury typu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) jsou obvykle předmětem pojištění. Obecně platí, že historicky jsou české firmy úspěšné v získávání zakázek v Rusku a bývalých zemích Sovětského svazu, ale máme dokončené nebo rozpracované exportní projekty v Asii, Africe a Severní a Latinské Americe.

* Chystáte nějakou výraznější spolupráci s Českou exportní bankou (ČEB) nebo EGAP?

S EGAP a ČEB spolupracujeme již mnoho let, s oběma institucemi máme uzavřené dohody o podpoře malých a středních podniků.

S EGAP spolupracujeme při pojišťování různých produktů obchodního a exportního financování. Spolupráce s ČEB zahrnuje zejména projekty, které financujeme společně s ostatními komerčními bankami v rámci klubových a syndikovaných struktur.

* Můžete zhodnotit trh exportního financování v Česku ?

Stále vidíme velký prostor pro financování kvalitních a životaschopných projektů, zejména v tradičních oblastech českého exportu. Čeští vývozci získávají stále častěji přístup k větším zakázkám a často se stávají i generálními dodavateli projektů a staveb. Vnímáme zájem vstupovat na nové trhy, tedy investovat v zahraničí, výjimkou nejsou ani akvizice firem v zahraničí a poptávka i po akvizičním financování. Snažíme se podpořit perspektivní obchod v celé šíři dodavatelsko-odběratelského řetězce, což je zejména pro menší firmy (SME) klíčové. U větších projektů se banky pochopitelně snaží diverzifikovat svoje riziko mimo jiné i tím, že se pro účely financování spojují.

* Co bude pro další vývoj segmentu rozhodující ?

Z našeho pohledu to bude skutečná vládní podpora českého vývozu. Ze strany EGAP například ve formě dostatečných pojistných kapacit a limitů a zároveň transparentních a konkurenceschopných pojistných podmínek. Ale podpora je nutná i ze strany ČEB a dalších státních institucí, zejména ministerstva průmyslu, ministerstva financí a ministerstva zahraničních věcí, případně dalších státních agentur specializujících se na podporu exportérů. Svoje místo v této podpoře mají rozhodně i odborné konference, vládní mise a obecně propagace české ekonomiky v zahraničí.

Nesmírně důležitá je ochota naslouchat a flexibilně reagovat na potřeby exportérů a financujících bank, pochopitelně v rámci podmínek konsenzu OECD pro podpořený export.

* Vidíte nějaká rizika, která by mohla financování českého exportu přibrzdit?

Klíčovým faktorem je logicky ekonomická stabilita českých firem a jejich schopnost prosadit se na zahraničních trzích. Dostatek kvalitních projektů je a bude hlavním předpokladem pro rozvoj oblasti financování exportu. Budou-li banky ochotny doprovázet svoje klienty na zahraniční trhy, nabízet flexibilní struktury financování a na trhu budou dostupné podmínky pro pojištění teritoriálních i komerčních rizik, nevidíme důvody pro významnou změnu současného trendu.

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít