Zahnán do kouta

12. října 2015, 00:00 - Richard Guryča
12. října 2015, 00:00

Rozhlasový šéf odmítá, že by byl pod politickým tlakem, ten cítil jen ze strany radních

S generálním ředitelem Českého rozhlasu Peterem Duhanem jsme mluvili krátce před jeho rezignací. Za jeho odstoupením podle oficiální verze stojí zdravotní důvody, neoficiálně se však spekuluje o politických tlacích.

* Vnímáte jakékoli snahy ovlivnit obsah zpravodajství Českého rozhlasu? Nepociťujete takové tlaky například prostřednictvím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání?

Zcela zodpovědně říkám, že Český rozhlas není pod žádným politickým tlakem. Vysílá svobodně a také ctí svobodu projevu. Snažíme se být objektivní a vyvážení, k tomu nás ostatně nabádá i zákon. Samozřejmě existují nějaké tlaky ze strany Rady ČRo, která má často názory na fungování Českého rozhlasu rozdílné než jeho vedení. Je to ale otázka diskuse, která prozatím vždy vyústila v kompromis. Ale dovolím si tvrdit, že mne ani vysílání Českého rozhlasu žádní politici neovlivňují.

* Vás nástup do funkce provázela řada záměrů a plánů na zásadní změny. Do jaké míry se dařilo váš projekt naplňovat? Jaké změny jsou podle vás nejdůležitější a co Český rozhlas ještě čeká?

Zásadní změny už Český rozhlas prodělal, o tom jsem přesvědčený. Vyprofilovali jsme vysílání jednotlivých stanic. Radiožurnál je proudová stanice, Dvojka je spíše stanicí rodinného typu pro široké spektrum posluchačů, oddechová a poklidná, která má tichým a nenápadným způsobem posluchače vzdělávat. Vltava plní úlohu artové kulturní stanice. A pak máme stanice regionální, které kolegové z BBC nazývají zlatým vejcem veřejnoprávnosti. Ty prodělávají velké změny, pokud jde o jejich programový profil. Povedlo se nám zastavit úbytek posluchačů regionálních stanic, což je pro mne důkaz, že jdeme správnou cestou. Největší změna se týká stanice Plus, která bude nově vysílat celoplošně na velmi krátkých vlnách. Až tuto stanici spustíme, budu mít já jako generální ředitel konečně dobrý pocit, že jsem na své misi dosáhl toho, čeho jsem dosáhnout chtěl. Tedy že budeme mít portfolio stanic, které odpovídá západnímu standardu, tedy například BBC, ARD, případně dánskému či norskému rozhlasu.

* Co přesně máte na mysli, pokud hovoříte o kontextech?

To, co zažíváme dnes, se v nějaké podobě odehrávalo už před osmdesáti nebo sto lety a my na tyto souvislosti posluchače upozorníme. Evropa například nezažívá poprvé pohyb migrantů, zažila to ve své historii už několikrát včetně období po pádu Římské říše, raného středověku, dvacátého století v době kolem druhé světové války… Evropa se s migrantskou krizí nakonec vždy dokázala nějakým způsobem vypořádat. A Český rozhlas o tom chce informovat velmi věcně a ve zmíněných souvislostech. Mainstreamové zpravodajství, i když ten termín nerad používám, je dnes plné emocí. Ty sice v rozhodování většiny lidí hrají podstatnou roli, ale zároveň jsou velmi zavádějící. A Český rozhlas je tady od toho, aby lidem umožnil vnímat situaci také prostřednictví informací, navíc zasazených do souvislostí. Z nich pak vyplyne, že tato situace nenastala poprvé, je řešitelná, ale vyžaduje naprosto racionální postoj.

* Znamenaly změny například v Českém rozhlase Plus nutnost nějakých zásadních personálních opatření? Máte dostatek novinářů a moderátorů schopných dostát vámi zmiňovaným vysokým požadavkům na kvalitu?

Český rozhlas Plus už v nějaké podobě existoval, navazuje na stanice Česko, Šestka či Leonardo. V podobě, v jaké je nastaven v aktuálním programovém schématu platném od listopadu, odráží zkušenosti stanic, na něž navazuje. Využíváme tedy i jejich personální zázemí. Ale vzhledem k tomu, že bude Plus nově vysílat celoplošně a dvacet čtyři hodin denně, vyžaduje to určité personální posílení. Zejména časy s důrazem na kontinuální zpravodajství, tedy doba od šesti do osmnácti hodin, budou náročné zvláště pro centrum zpravodajství, které je producentem zpravodajských informací, ale i pro samotnou stanici a její moderátory. Naši moderátoři by měli zvládat vědomostní převis. Mnoho lidí včetně politiků například v poslední době často zmiňuje evropské hodnoty. A já chci po moderátorech, aby se dokázali zeptat, co přesně jsou ty evropské hodnoty, co to znamená. Budeme-li se bavit o migrantech, požaduji po moderátorech znalost ženevské konvence a příslušných dokumentů OSN a chci po nich schopnost získat od respondentů Českého rozhlasu zasvěcené a fundované odpovědi, ne jen lichotivé fráze a populistická vyjádření. Český rozhlas Plus bude přinášet pokud možno jasná, věcná a konkrétní stanoviska.

Celý rozhovor najdete v říjnovém vydání měsíčníku

O autorovi| Richard Guryča, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít