Žádný prostor pro vládní peníze

05. října 2015, 00:00 - JAROSLAV BUKOVSKÝ
05. října 2015, 00:00

Nejvíce investic fondů private equity směřuje v Česku vedle telekomunikací stabilně i do zdravotnictví a maloobchodu

Postačí pro podporu začínajícího byznysu v Česku soukromé peníze, nebo je nutné sáhnout do veřejných zdrojů? Které obory jsou v domácí ekonomice nejčastějším terčem zájmu fondů rizikového kapitálu a kterak investici efektivně realizovat? Jaká jsou specifika tuzemského trhu fúzí a akvizic a jak prodat podíl ve firmě a nezruinovat se následným daňovým odvodem? Zdaleka nejen na tyto otázky nabídla odpovědi zářijová konference s názvem Investiční strategie M&A a Private Equity, jejímž mediálním partnerem byl deník E15.

OSLNIVÁ ČÍSLA

Manažeři soukromých rizikových fondů v Česku vesměs tvrdí, že finanční potřeby startujících českých podnikatelů zvládne do značné míry pokrýt soukromý kapitál z řad investorů ochotných akceptovat vyšší riziko.

Jedním dechem však dodávají, že historie českých private equity fondů zatím není natolik dlouhá a nehýří tak oslnivými čísly, aby pro investory působila dostatečně přesvědčivě.

V případě investic veřejných prostředků pak bude podle odborníků klíčové správné nastavení systému výběru projektů a manažerů těchto fondů.

„Veřejný rizikový kapitál přichází za situace, kdy trh problém s tímto financováním už v podstatě vyřešil. Podle mě to není prostor, kde by se měla příliš angažovat vláda a veřejné peníze. Ty mohou trhu pomoci, stejně tak jej ale mohou oslabit,“ soudí Ondřej Bartoš, šéf a spolumajitel fondu rizikového kapitálu Credo Ventures.

Nejvíce investic fondů private equity směřuje v Česku vedle telekomunikací stabilně i do zdravotnictví a maloobchodu. „Během posledních deseti patnácti let se zájem fondů oborově příliš nemění, v posledních letech přitom vidíme největší příliv peněz do rodinných firem,“ říká Robert Chmelař, šéf fondu Mid Europa Partners.

NOVÁ HVĚZDA

Z regionálního hlediska je prý vycházející hvězdou na nebi evropských private equity investic Rumunsko. „Čím dále na Balkán, tím se ale situace lehce zhoršuje, vůbec bych ovšem nepodceňoval Turecko, kde existuje třída mezinárodních manažerů se vzděláním z amerických univerzit,“ zdůrazňuje Jiří Beneš, šéf fondu 3TS Capital Partners.

O autorovi| JAROSLAV BUKOVSKÝ, bukovsky@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít