Žádné nadšení z Eurasijské unie

13. října 2014, 00:00 - (dan)
13. října 2014, 00:00

Mezinárodní obchod Prezidenti pěti zemí podepisovali v pátek v Minsku Eurasijskou ekonomickou unii (EEU) právě ve chvíli, kdy v některých jejích členských zemích začal postsovětský integrační trend ztrácet lesk. První obtíže spojené s členstvím pociťuje Kyrgyzstán. Na konci září zvedl dovozní clo na automobily o třetinu a očekává, že do příštího roku bude muset jeho výši zdvojnásobit. Zároveň kyrgyzská delegace na poslední chvíli usilovala v Moskvě o výjimku z plošného celního tarifu na zboží dovážené z Evropské unie (a určené k prodeji zejména v Rusku), napsal časopis Business New Europe.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Eurasijská rozvojová banka (ERB), jen desítky hodin před plánovaným podepsáním smlouvy o vzniku EEU, stoupl počet kyrgyzských odpůrců členství v paktu na bezprecedentních třicet procent.

Podobně je na tom i Arménie. Ještě na jaře tam odpor vůči užšímu sepětí s Ruskem téměř neexistoval. Podle již citovaného průzkumu ERB se však dnes proti němu staví nejméně osm procent Arménů. „Arménie nedokáže docenit výhody případného členství, protože nemá s EEU společnou hranici,“ komentovala to trochu nakysle banka, aniž by vysvětlila, proč Arméni tuto zeměpisnou skutečnost začali brát v potaz až nyní. Tamní ekonomové tak či tak nad členstvím nijak nejásají. Arménská ekonomika je z velké části živa z peněz lidí, kteří pracují v Rusku a kvůli sankcím ze strany Západu je čekají ekonomicky těžké časy. „Arménie má dva logické velké obchodní partnery, Írán a Rusko,“ citoval server Armenianow.com exministra zahraničí Alexandra Arzumanjana. „Je těžké chápat, proč se má naše země právě teď upnout k izolovanému Rusku,“ řekl.

Další zakladatelskou zemí EEU bude Kazachstán (jenž je na rozdíl od Arménie a Kyrgyzstánu i členem současné celní unie, jež se vznikem EEU na Nový rok zanikne). Ačkoli prezident Nursultan Nazarbajev letos nechal postavit téměř veškerou veřejnou kritiku své vlády mimo zákon, debata o vstupu do EEU je pozoruhodně otevřená – a dominuje jí slogan odpůrců o „nerovném manželství“. Opoziční list Tribuna dokonce spekuloval, že národnostně motivovaný odpor vůči unii kultivuje Nazarbajev sám jako součást vlastní mocenské hry.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít