Žádné nadšení z Eurasijské unie

13. října 2014, 00:00 - (dan)
13. října 2014, 00:00

Mezinárodní obchod Prezidenti pěti zemí podepisovali v pátek v Minsku Eurasijskou ekonomickou unii (EEU) právě ve chvíli, kdy v některých jejích členských zemích začal postsovětský integrační trend ztrácet lesk. První obtíže spojené s členstvím pociťuje Kyrgyzstán. Na konci září zvedl dovozní clo na automobily o třetinu a očekává, že do příštího roku bude muset jeho výši zdvojnásobit. Zároveň kyrgyzská delegace na poslední chvíli usilovala v Moskvě o výjimku z plošného celního tarifu na zboží dovážené z Evropské unie (a určené k prodeji zejména v Rusku), napsal časopis Business New Europe.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Eurasijská rozvojová banka (ERB), jen desítky hodin před plánovaným podepsáním smlouvy o vzniku EEU, stoupl počet kyrgyzských odpůrců členství v paktu na bezprecedentních třicet procent.

Podobně je na tom i Arménie. Ještě na jaře tam odpor vůči užšímu sepětí s Ruskem téměř neexistoval. Podle již citovaného průzkumu ERB se však dnes proti němu staví nejméně osm procent Arménů. „Arménie nedokáže docenit výhody případného členství, protože nemá s EEU společnou hranici,“ komentovala to trochu nakysle banka, aniž by vysvětlila, proč Arméni tuto zeměpisnou skutečnost začali brát v potaz až nyní. Tamní ekonomové tak či tak nad členstvím nijak nejásají. Arménská ekonomika je z velké části živa z peněz lidí, kteří pracují v Rusku a kvůli sankcím ze strany Západu je čekají ekonomicky těžké časy. „Arménie má dva logické velké obchodní partnery, Írán a Rusko,“ citoval server Armenianow.com exministra zahraničí Alexandra Arzumanjana. „Je těžké chápat, proč se má naše země právě teď upnout k izolovanému Rusku,“ řekl.

Další zakladatelskou zemí EEU bude Kazachstán (jenž je na rozdíl od Arménie a Kyrgyzstánu i členem současné celní unie, jež se vznikem EEU na Nový rok zanikne). Ačkoli prezident Nursultan Nazarbajev letos nechal postavit téměř veškerou veřejnou kritiku své vlády mimo zákon, debata o vstupu do EEU je pozoruhodně otevřená – a dominuje jí slogan odpůrců o „nerovném manželství“. Opoziční list Tribuna dokonce spekuloval, že národnostně motivovaný odpor vůči unii kultivuje Nazarbajev sám jako součást vlastní mocenské hry.

l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít