Žádné nadšení z Eurasijské unie

13. října 2014, 00:00 - (dan)
13. října 2014, 00:00

Mezinárodní obchod Prezidenti pěti zemí podepisovali v pátek v Minsku Eurasijskou ekonomickou unii (EEU) právě ve chvíli, kdy v některých jejích členských zemích začal postsovětský integrační trend ztrácet lesk. První obtíže spojené s členstvím pociťuje Kyrgyzstán. Na konci září zvedl dovozní clo na automobily o třetinu a očekává, že do příštího roku bude muset jeho výši zdvojnásobit. Zároveň kyrgyzská delegace na poslední chvíli usilovala v Moskvě o výjimku z plošného celního tarifu na zboží dovážené z Evropské unie (a určené k prodeji zejména v Rusku), napsal časopis Business New Europe.

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Eurasijská rozvojová banka (ERB), jen desítky hodin před plánovaným podepsáním smlouvy o vzniku EEU, stoupl počet kyrgyzských odpůrců členství v paktu na bezprecedentních třicet procent.

Podobně je na tom i Arménie. Ještě na jaře tam odpor vůči užšímu sepětí s Ruskem téměř neexistoval. Podle již citovaného průzkumu ERB se však dnes proti němu staví nejméně osm procent Arménů. „Arménie nedokáže docenit výhody případného členství, protože nemá s EEU společnou hranici,“ komentovala to trochu nakysle banka, aniž by vysvětlila, proč Arméni tuto zeměpisnou skutečnost začali brát v potaz až nyní. Tamní ekonomové tak či tak nad členstvím nijak nejásají. Arménská ekonomika je z velké části živa z peněz lidí, kteří pracují v Rusku a kvůli sankcím ze strany Západu je čekají ekonomicky těžké časy. „Arménie má dva logické velké obchodní partnery, Írán a Rusko,“ citoval server Armenianow.com exministra zahraničí Alexandra Arzumanjana. „Je těžké chápat, proč se má naše země právě teď upnout k izolovanému Rusku,“ řekl.

Další zakladatelskou zemí EEU bude Kazachstán (jenž je na rozdíl od Arménie a Kyrgyzstánu i členem současné celní unie, jež se vznikem EEU na Nový rok zanikne). Ačkoli prezident Nursultan Nazarbajev letos nechal postavit téměř veškerou veřejnou kritiku své vlády mimo zákon, debata o vstupu do EEU je pozoruhodně otevřená – a dominuje jí slogan odpůrců o „nerovném manželství“. Opoziční list Tribuna dokonce spekuloval, že národnostně motivovaný odpor vůči unii kultivuje Nazarbajev sám jako součást vlastní mocenské hry.

l

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít