Zacpaná ústa

24. listopadu 2014, 00:00 - (hrb)
24. listopadu 2014, 00:00

SPRAVEDLNOST Sotva minulý čtvrtek začal soud s bývalou pravou rukou premiéra Nečase Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a třemi bývalými vysokými důstojníky Vojenského zpravodajství, tak skončil. Respektive bude pokračovat v lednu. Důvodem přerušení je žádost o zproštění mlčenlivosti generálů Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka.

Rozhodnutí soudkyně Heleny Králové poukázalo na jednu velmi zásadní a dosud opomíjenou věc – důstojníci se kvůli nezproštění mlčenlivosti nemohli při vyšetřování bránit. A toto popření ústavního práva zatím zjevně nevadilo ani státnímu zastupitelství, ani soudu, který rozhodoval o vazbě vojáků podezřelých z řízení údajného sledování expremiérovy ženy Radky Nečasové.

O zajištění rozšířeného zbavení mlčenlivosti, o kterém rozhodne ministr obrany, požádal obhájce Jana Pohůnka Michal Hráský. Soudkyně Králová proto soud odročila na 12. a 14. ledna s tím, že bývalé zpravodajce vyslechne bez přítomnosti veřejnosti.

Další problém spočívá v tom, že zbavení mlčenlivosti bude zřejmě příliš malé. U Páleníka se omezuje jen na dobu od 26. října 2012 do doby skončení jeho služebního poměru o pouhé čtyři dny později. „Což asi nebude na obhajobu stačit, protože lze tušit, že vše mělo poněkud širší souvislost. Jisté je pouze jediné, že ministerstvo obrany asi bude stát před dost velkým problémem, který způsobilo nekoncepční vyšetřování bez respektu k tomu, že Vojenské zpravodajství má své orgány k prověřování případných nezákonných postupů jeho příslušníků,“ vysvětluje Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. „Jaký by to byl proces, když zákon obviněným ucpal ústa, nechť posoudí každý sám.“

Jana Nečasová je obviněna z naplánování trestného činu a zneužití pravomoci úřední osoby (i když jí fakticky vůbec nebyla). Páleník a Kovanda měli taktéž zneužít svou pravomoc. Pohůnek je vyjma tohoto trestného činu obviněn také z porušení povinnosti při nakládání s cizím majetkem. Soudkyně Králová případ odsoudila v červnu trestním příkazem.

U zpravodajců konstatovala, že se jedná pouze o kázeňský přestupek, a Nečasové uložila podmínku. Městský soud v Praze ale kauzu vrátil k novému projednání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít