Zacpaná ústa

24. listopadu 2014, 00:00 - (hrb)
24. listopadu 2014, 00:00

SPRAVEDLNOST Sotva minulý čtvrtek začal soud s bývalou pravou rukou premiéra Nečase Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a třemi bývalými vysokými důstojníky Vojenského zpravodajství, tak skončil. Respektive bude pokračovat v lednu. Důvodem přerušení je žádost o zproštění mlčenlivosti generálů Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka.

Rozhodnutí soudkyně Heleny Králové poukázalo na jednu velmi zásadní a dosud opomíjenou věc – důstojníci se kvůli nezproštění mlčenlivosti nemohli při vyšetřování bránit. A toto popření ústavního práva zatím zjevně nevadilo ani státnímu zastupitelství, ani soudu, který rozhodoval o vazbě vojáků podezřelých z řízení údajného sledování expremiérovy ženy Radky Nečasové.

O zajištění rozšířeného zbavení mlčenlivosti, o kterém rozhodne ministr obrany, požádal obhájce Jana Pohůnka Michal Hráský. Soudkyně Králová proto soud odročila na 12. a 14. ledna s tím, že bývalé zpravodajce vyslechne bez přítomnosti veřejnosti.

Další problém spočívá v tom, že zbavení mlčenlivosti bude zřejmě příliš malé. U Páleníka se omezuje jen na dobu od 26. října 2012 do doby skončení jeho služebního poměru o pouhé čtyři dny později. „Což asi nebude na obhajobu stačit, protože lze tušit, že vše mělo poněkud širší souvislost. Jisté je pouze jediné, že ministerstvo obrany asi bude stát před dost velkým problémem, který způsobilo nekoncepční vyšetřování bez respektu k tomu, že Vojenské zpravodajství má své orgány k prověřování případných nezákonných postupů jeho příslušníků,“ vysvětluje Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. „Jaký by to byl proces, když zákon obviněným ucpal ústa, nechť posoudí každý sám.“

Jana Nečasová je obviněna z naplánování trestného činu a zneužití pravomoci úřední osoby (i když jí fakticky vůbec nebyla). Páleník a Kovanda měli taktéž zneužít svou pravomoc. Pohůnek je vyjma tohoto trestného činu obviněn také z porušení povinnosti při nakládání s cizím majetkem. Soudkyně Králová případ odsoudila v červnu trestním příkazem.

U zpravodajců konstatovala, že se jedná pouze o kázeňský přestupek, a Nečasové uložila podmínku. Městský soud v Praze ale kauzu vrátil k novému projednání.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít