Zacpaná ústa

24. listopadu 2014, 00:00 - (hrb)
24. listopadu 2014, 00:00

SPRAVEDLNOST Sotva minulý čtvrtek začal soud s bývalou pravou rukou premiéra Nečase Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a třemi bývalými vysokými důstojníky Vojenského zpravodajství, tak skončil. Respektive bude pokračovat v lednu. Důvodem přerušení je žádost o zproštění mlčenlivosti generálů Ondreje Páleníka, Milana Kovandy a plukovníka Jana Pohůnka.

Rozhodnutí soudkyně Heleny Králové poukázalo na jednu velmi zásadní a dosud opomíjenou věc – důstojníci se kvůli nezproštění mlčenlivosti nemohli při vyšetřování bránit. A toto popření ústavního práva zatím zjevně nevadilo ani státnímu zastupitelství, ani soudu, který rozhodoval o vazbě vojáků podezřelých z řízení údajného sledování expremiérovy ženy Radky Nečasové.

O zajištění rozšířeného zbavení mlčenlivosti, o kterém rozhodne ministr obrany, požádal obhájce Jana Pohůnka Michal Hráský. Soudkyně Králová proto soud odročila na 12. a 14. ledna s tím, že bývalé zpravodajce vyslechne bez přítomnosti veřejnosti.

Další problém spočívá v tom, že zbavení mlčenlivosti bude zřejmě příliš malé. U Páleníka se omezuje jen na dobu od 26. října 2012 do doby skončení jeho služebního poměru o pouhé čtyři dny později. „Což asi nebude na obhajobu stačit, protože lze tušit, že vše mělo poněkud širší souvislost. Jisté je pouze jediné, že ministerstvo obrany asi bude stát před dost velkým problémem, který způsobilo nekoncepční vyšetřování bez respektu k tomu, že Vojenské zpravodajství má své orgány k prověřování případných nezákonných postupů jeho příslušníků,“ vysvětluje Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. „Jaký by to byl proces, když zákon obviněným ucpal ústa, nechť posoudí každý sám.“

Jana Nečasová je obviněna z naplánování trestného činu a zneužití pravomoci úřední osoby (i když jí fakticky vůbec nebyla). Páleník a Kovanda měli taktéž zneužít svou pravomoc. Pohůnek je vyjma tohoto trestného činu obviněn také z porušení povinnosti při nakládání s cizím majetkem. Soudkyně Králová případ odsoudila v červnu trestním příkazem.

U zpravodajců konstatovala, že se jedná pouze o kázeňský přestupek, a Nečasové uložila podmínku. Městský soud v Praze ale kauzu vrátil k novému projednání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít