Začíná sluneční razie

29. července 2013, 00:00 - Jan Hrbáček (hrb)
29. července 2013, 00:00

Případ stíhaných exposlanců ODS a Jany Nagyové je odvarem toho, co Robert Šlachta s Ivem Ištvanem chystají. Na mušce mají podezřelé obchody v solární energetice

Když vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan s tajnosnubným úsměvem v médiích sliboval, že má veřejnost počkat na další výstupy z vyšetřování protikorupčního tažení, věděl, co naznačuje. Po prvním výkopu, který se nepovedl, by mělo chystané druhé kolo zasáhnout české solární barony z daňových rájů, politické lobbisty a politiky. Chystá se totiž velké zatýkání kvůli nelegálnímu byznysu v solární energetice. Že na tom detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jihomoravské kriminální policie pod dozorem žalobce Iva Ištvana a jeho lidí intenzivně pracují, potvrdilo týdeníku Euro několik důvěryhodných zdrojů z policie a justice. „Původní předpoklad byl, že se má akce rozjet zhruba v půlce srpna, kvůli tomu se v Nagygate přesunuly výslechy asi dvaceti lidí,“ sdělil týdeníku Euro zdroj blízký vyšetřování, který si přál, s ohledem na citlivost dané záležitosti, zůstat v anonymitě. Časový plán by mohl pozměnit případný únik některých odhalení do médií.

Ve čtvrtek navštívil Ištvan Energetický regulační úřad (ERÚ), s nímž jsou žalobci v kontaktu kvůli možným podvodům ve fotovoltaice. Speciální tým Záření Klíčem jsou podvody a nezákonné výnosy z provozu solárních elektráren. Policisté mají v hledáčku zvučná jména, která se kolem solárního byznysu pohybují, namátkou Romana Janouška. Policie se dále zajímá o podnikatele Michala Zahradníčka, bývalého partnera exministryně informatiky Dany Bérové, a o olomouckého podnikatele a přítele exministra vnitra ODS Ivana Langera Ivana Kyselého. Detektivové také sbírají informace o možných solárních aktivitách Mirka Topolánka a Marka Dalíka, Jiřího Paroubka a dalších v minulosti i současnosti politicky činných osob, kteří mohou mít vztah k solárním zdrojům.

Státní zastupitelství ani policie nechtějí průběh vyšetřování komentovat. ÚOOZ vyšetřování dokonce popírá. „Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nepotvrzuje ani nevyvrací hypotézy, které vytvářejí zástupci jednotlivých médií. ÚOOZ v současné době nepracuje na případu, který by souvisel s ERÚ. V souvislosti s tímto dotazem se obraťte na kancelář náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, případně oslovte Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Na zbylé dotazy nejsme kompetentní odpovídat. Kontaktujte prosím Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ sdělila týdeníku Euro mluvčí ÚOOZ Iva Knolová.

Jenže týdeník Euro má potvrzeno, že kvůli solárnímu byznysu jsou v úzkém kontaktu s ředitelkou ERÚ Alenou Vitáskovou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, lidé z vedení českobudějovické expozitury ÚOOZ a jihomoravské kriminální policie. Na Policejním prezidiu už byli poněkud sdílnější. „V souvislosti s využíváním vybraných zdrojů energie byla na Policejním prezidiu zřízena pracovní skupina Záření, která pracuje pod vedením náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Václava Kučery. Další podrobnosti, včetně obsazení pracovní skupiny, v současné době poskytovat nebudeme. Trestní řízení je neveřejné,“ zareagovala na otázky týdeníku Euro Zuzana Součková z Policejního prezidia. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nechalo otázky týdeníku Euro bez odpovědi.

Mezi stěžejními dokumenty, které mohou detektivové použít v důkazním řízení, jsou poznatky z Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Ten může identifikovat, kam odcházejí miliardy korun vyplacené za energie ze solárních elektráren.

Podněty z E RÚ Důležitým vodítkem k rozklíčování spletité sítě solárních elektráren, offshorových společností a jejich skutečných vlastníků mají být poznatky ERÚ. Úřad už dal tři podněty k vyšetřování, naposledy v únoru k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, leckteré věci do sebe zapadly. „Podněty týkající se podezření z různých trestných činů v souvislosti s udělováním licencí a provozem fotovoltaických elektráren předáváme policii průběžně, zejména v souvislosti s našimi kontrolami. ERÚ spolupracuje v rámci koordinačního týmu (Záření – pozn. red.), jehož vznik inicioval pan prezident Zeman, samozřejmě jak s policií, tak se státními zástupci,“ potvrdila týdeníku předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. „Interním šetřením jsme zjistili, že z 25 miliard korun, které ročně dostávají jako podporu fotovoltaické elektrárny, odchází zhruba 12 až 15 miliard korun do zahraničí firmám se skrytými vlastníky,“ upřesnila. Detaily o jednotlivých konkrétních vlastnících ERÚ nemá pravomoc zjišťovat. „V případě potřeby můžeme poskytnout informace příslušným orgánům.

Domnívám se, že by podporu ze státního rozpočtu a státní subvence měly dostávat pouze firmy s jasnou vlastnickou strukturou. Tím by se ušetřilo významné množství finančních prostředků,“ dodala Vitásková.

Závažnost případu možná ilustruje fakt, že má šéfka ERÚ v souvislosti s tímto případem dlouhodobě najatou policejní ochranku. „Ochranná služba ministerstva vnitra mi byla

» přidělena na základě rozhodnutí příslušných orgánů, bohužel nejsem informována o všech důvodech,“ řekla Vitásková. Sama je stíhána protikorupční policií kvůli nesrovnalostem při rozhodování ohledně dvou solárních elektráren byznysmena Zdeňka Zemka v areálu chomutovských železáren (viz str. 35).

Nezdařené první kolo Půdu ke druhému kroku si lidé Iva Ištvana a Roberta Šlachty připravovali zatčením tří exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, pravé ruky premiéra Petra Nečase Jany Nagyové a důstojníků Vojenského zpravodajství – bývalého šéfa Ondreje Páleníka, stávajícího ředitele Milana Kovandy a šéfa odboru vnitřní bezpečnosti Jana Pohůnka.

Očekávali, že zatýkání spustí lavinu zákulisního jednání, které může dopomoci k získávání dalších důkazů. Konstrukce se sesypala jako domek z karet.

Poslance vyňal z trestního stíhání rozhodnutím o politické imunitě Nejvyšší soud.

Kmotři Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička se vesele opalují u moře. Mimochodem jméno Hrdličky se ze spisů poněkud vytrácí, stejně jako jméno bývalého náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kvůli kterému případ dozorovali olomoučtí návladní. O vazbách a domovních prohlídkách rozhodoval ostravský soud.

Navíc to vypadá, že se orgánům činným v trestním řízení bortí i poslední případ – úkolování vojenské tajné služby kvůli sledování manželky premiéra Petra Nečase Radky.

Podle informací týdeníku Euro hned tři vojenští agenti při výslechu konstatovali, že nešlo o klasické sledování, k němuž je zapotřebí souhlas ministra obrany, ale o takzvané kontrasledování, což je ochrana před sledováním. K provedení takovéto operace stačí rozhodnutí velitele. A aby toho nebylo málo, Jana Nagyová nebyla podle všeho úřední osobou, která by měla pravomoc sledování nařídit.

l Dohledatelní vlastníci Problém s nezákonnými výnosy z výroby dotované solární a větrné energie není ryze český. Velkou operaci rozjela evropská policejní centrála Europol v Itálii, Velké Británii, Francii, na Slovensku a v Bulharsku. Z Česka mizejí miliardy vyplacené za dodávání solární energie na Kypr, do Monaka, na Ukrajinu, do Makedonie. Kvůli komunikaci s policií si ERÚ najal dva externí specialisty na trestní právo, kteří předávají detektivům dokumenty v podobě použitelných důkazů.

ERÚ dělí problémy do tří skupin: ryzí podvody, podvody s dodávkami nereálného množství energie a zakryté vlastníky – solární barony. První skupinu reprezentují vlastníci elektráren, kteří získali licenci díky falešným revizním zprávám o nedokončených elektrárnách, antidatovaným rozhodnutím apod. „Řešili jsme například vydání licence v roce 2010, ale územní rozhodnutí bylo vyneseno až v roce 2011,“ popisuje příklad jeden z pracovníků ERÚ, který si nepřál být jmenován.

Úřad se také zabývá elektrárnami, které dodávají nereálné množství energie s ohledem na počet hodin slunečního záření. „Vydali jsme dvacet pět tisíc licencí, jsou v tom i solární panely na střechách rodinných domů. Máme spočteno, že šest tisíc zdrojů takzvaně přitápí,“ pokračuje zmiňovaný pracovník ERÚ.

Poslední skupinou jsou elektrárny lobbistů, politických podnikatelů a politiků schované za anonymní vlastníky. „Snažili se to ošetřit tak, aby se nevědělo, komu která elektrárna patří. Podle působení stejných lidí, toků peněz a dalších aspektů se dají vlastníci dohledat. Na jedné adrese sídlí 65 subjektů s licencí na provozování solární elektrárny,“ vysvětluje zaměstnanec ERÚ.

Pracovníci úřadu sestavili vztahovou mapu skutečných majitelů, kterou předali policii. S podrobnějšími sděleními k solárním podvodům by měl ERÚ veřejně vystoupit pravděpodobně tento týden. Podle informací týdeníku Euro shromáždil údaje například o firmách 3L Invest, Solar Global, Domica FPI, Divalia, provozující solarpark u Uherského Brodu, a dalších.

Druhé kolo kvůli podvodům ve fotovoltaice by mělo zasáhnout české solární barony z daňových rájů, politické lobbisty a politiky.

O autorovi| Jan Hrbáček (hrb) • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít