Začíná sluneční razie

29. července 2013, 00:00 - Jan Hrbáček (hrb)
29. července 2013, 00:00

Případ stíhaných exposlanců ODS a Jany Nagyové je odvarem toho, co Robert Šlachta s Ivem Ištvanem chystají. Na mušce mají podezřelé obchody v solární energetice

Když vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan s tajnosnubným úsměvem v médiích sliboval, že má veřejnost počkat na další výstupy z vyšetřování protikorupčního tažení, věděl, co naznačuje. Po prvním výkopu, který se nepovedl, by mělo chystané druhé kolo zasáhnout české solární barony z daňových rájů, politické lobbisty a politiky. Chystá se totiž velké zatýkání kvůli nelegálnímu byznysu v solární energetice. Že na tom detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a jihomoravské kriminální policie pod dozorem žalobce Iva Ištvana a jeho lidí intenzivně pracují, potvrdilo týdeníku Euro několik důvěryhodných zdrojů z policie a justice. „Původní předpoklad byl, že se má akce rozjet zhruba v půlce srpna, kvůli tomu se v Nagygate přesunuly výslechy asi dvaceti lidí,“ sdělil týdeníku Euro zdroj blízký vyšetřování, který si přál, s ohledem na citlivost dané záležitosti, zůstat v anonymitě. Časový plán by mohl pozměnit případný únik některých odhalení do médií.

Ve čtvrtek navštívil Ištvan Energetický regulační úřad (ERÚ), s nímž jsou žalobci v kontaktu kvůli možným podvodům ve fotovoltaice. Speciální tým Záření Klíčem jsou podvody a nezákonné výnosy z provozu solárních elektráren. Policisté mají v hledáčku zvučná jména, která se kolem solárního byznysu pohybují, namátkou Romana Janouška. Policie se dále zajímá o podnikatele Michala Zahradníčka, bývalého partnera exministryně informatiky Dany Bérové, a o olomouckého podnikatele a přítele exministra vnitra ODS Ivana Langera Ivana Kyselého. Detektivové také sbírají informace o možných solárních aktivitách Mirka Topolánka a Marka Dalíka, Jiřího Paroubka a dalších v minulosti i současnosti politicky činných osob, kteří mohou mít vztah k solárním zdrojům.

Státní zastupitelství ani policie nechtějí průběh vyšetřování komentovat. ÚOOZ vyšetřování dokonce popírá. „Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nepotvrzuje ani nevyvrací hypotézy, které vytvářejí zástupci jednotlivých médií. ÚOOZ v současné době nepracuje na případu, který by souvisel s ERÚ. V souvislosti s tímto dotazem se obraťte na kancelář náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, případně oslovte Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Na zbylé dotazy nejsme kompetentní odpovídat. Kontaktujte prosím Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ sdělila týdeníku Euro mluvčí ÚOOZ Iva Knolová.

Jenže týdeník Euro má potvrzeno, že kvůli solárnímu byznysu jsou v úzkém kontaktu s ředitelkou ERÚ Alenou Vitáskovou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, lidé z vedení českobudějovické expozitury ÚOOZ a jihomoravské kriminální policie. Na Policejním prezidiu už byli poněkud sdílnější. „V souvislosti s využíváním vybraných zdrojů energie byla na Policejním prezidiu zřízena pracovní skupina Záření, která pracuje pod vedením náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování Václava Kučery. Další podrobnosti, včetně obsazení pracovní skupiny, v současné době poskytovat nebudeme. Trestní řízení je neveřejné,“ zareagovala na otázky týdeníku Euro Zuzana Součková z Policejního prezidia. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci nechalo otázky týdeníku Euro bez odpovědi.

Mezi stěžejními dokumenty, které mohou detektivové použít v důkazním řízení, jsou poznatky z Finančního analytického útvaru ministerstva financí. Ten může identifikovat, kam odcházejí miliardy korun vyplacené za energie ze solárních elektráren.

Podněty z E RÚ Důležitým vodítkem k rozklíčování spletité sítě solárních elektráren, offshorových společností a jejich skutečných vlastníků mají být poznatky ERÚ. Úřad už dal tři podněty k vyšetřování, naposledy v únoru k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, leckteré věci do sebe zapadly. „Podněty týkající se podezření z různých trestných činů v souvislosti s udělováním licencí a provozem fotovoltaických elektráren předáváme policii průběžně, zejména v souvislosti s našimi kontrolami. ERÚ spolupracuje v rámci koordinačního týmu (Záření – pozn. red.), jehož vznik inicioval pan prezident Zeman, samozřejmě jak s policií, tak se státními zástupci,“ potvrdila týdeníku předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. „Interním šetřením jsme zjistili, že z 25 miliard korun, které ročně dostávají jako podporu fotovoltaické elektrárny, odchází zhruba 12 až 15 miliard korun do zahraničí firmám se skrytými vlastníky,“ upřesnila. Detaily o jednotlivých konkrétních vlastnících ERÚ nemá pravomoc zjišťovat. „V případě potřeby můžeme poskytnout informace příslušným orgánům.

Domnívám se, že by podporu ze státního rozpočtu a státní subvence měly dostávat pouze firmy s jasnou vlastnickou strukturou. Tím by se ušetřilo významné množství finančních prostředků,“ dodala Vitásková.

Závažnost případu možná ilustruje fakt, že má šéfka ERÚ v souvislosti s tímto případem dlouhodobě najatou policejní ochranku. „Ochranná služba ministerstva vnitra mi byla

» přidělena na základě rozhodnutí příslušných orgánů, bohužel nejsem informována o všech důvodech,“ řekla Vitásková. Sama je stíhána protikorupční policií kvůli nesrovnalostem při rozhodování ohledně dvou solárních elektráren byznysmena Zdeňka Zemka v areálu chomutovských železáren (viz str. 35).

Nezdařené první kolo Půdu ke druhému kroku si lidé Iva Ištvana a Roberta Šlachty připravovali zatčením tří exposlanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, pravé ruky premiéra Petra Nečase Jany Nagyové a důstojníků Vojenského zpravodajství – bývalého šéfa Ondreje Páleníka, stávajícího ředitele Milana Kovandy a šéfa odboru vnitřní bezpečnosti Jana Pohůnka.

Očekávali, že zatýkání spustí lavinu zákulisního jednání, které může dopomoci k získávání dalších důkazů. Konstrukce se sesypala jako domek z karet.

Poslance vyňal z trestního stíhání rozhodnutím o politické imunitě Nejvyšší soud.

Kmotři Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička se vesele opalují u moře. Mimochodem jméno Hrdličky se ze spisů poněkud vytrácí, stejně jako jméno bývalého náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka, kvůli kterému případ dozorovali olomoučtí návladní. O vazbách a domovních prohlídkách rozhodoval ostravský soud.

Navíc to vypadá, že se orgánům činným v trestním řízení bortí i poslední případ – úkolování vojenské tajné služby kvůli sledování manželky premiéra Petra Nečase Radky.

Podle informací týdeníku Euro hned tři vojenští agenti při výslechu konstatovali, že nešlo o klasické sledování, k němuž je zapotřebí souhlas ministra obrany, ale o takzvané kontrasledování, což je ochrana před sledováním. K provedení takovéto operace stačí rozhodnutí velitele. A aby toho nebylo málo, Jana Nagyová nebyla podle všeho úřední osobou, která by měla pravomoc sledování nařídit.

l Dohledatelní vlastníci Problém s nezákonnými výnosy z výroby dotované solární a větrné energie není ryze český. Velkou operaci rozjela evropská policejní centrála Europol v Itálii, Velké Británii, Francii, na Slovensku a v Bulharsku. Z Česka mizejí miliardy vyplacené za dodávání solární energie na Kypr, do Monaka, na Ukrajinu, do Makedonie. Kvůli komunikaci s policií si ERÚ najal dva externí specialisty na trestní právo, kteří předávají detektivům dokumenty v podobě použitelných důkazů.

ERÚ dělí problémy do tří skupin: ryzí podvody, podvody s dodávkami nereálného množství energie a zakryté vlastníky – solární barony. První skupinu reprezentují vlastníci elektráren, kteří získali licenci díky falešným revizním zprávám o nedokončených elektrárnách, antidatovaným rozhodnutím apod. „Řešili jsme například vydání licence v roce 2010, ale územní rozhodnutí bylo vyneseno až v roce 2011,“ popisuje příklad jeden z pracovníků ERÚ, který si nepřál být jmenován.

Úřad se také zabývá elektrárnami, které dodávají nereálné množství energie s ohledem na počet hodin slunečního záření. „Vydali jsme dvacet pět tisíc licencí, jsou v tom i solární panely na střechách rodinných domů. Máme spočteno, že šest tisíc zdrojů takzvaně přitápí,“ pokračuje zmiňovaný pracovník ERÚ.

Poslední skupinou jsou elektrárny lobbistů, politických podnikatelů a politiků schované za anonymní vlastníky. „Snažili se to ošetřit tak, aby se nevědělo, komu která elektrárna patří. Podle působení stejných lidí, toků peněz a dalších aspektů se dají vlastníci dohledat. Na jedné adrese sídlí 65 subjektů s licencí na provozování solární elektrárny,“ vysvětluje zaměstnanec ERÚ.

Pracovníci úřadu sestavili vztahovou mapu skutečných majitelů, kterou předali policii. S podrobnějšími sděleními k solárním podvodům by měl ERÚ veřejně vystoupit pravděpodobně tento týden. Podle informací týdeníku Euro shromáždil údaje například o firmách 3L Invest, Solar Global, Domica FPI, Divalia, provozující solarpark u Uherského Brodu, a dalších.

Druhé kolo kvůli podvodům ve fotovoltaice by mělo zasáhnout české solární barony z daňových rájů, politické lobbisty a politiky.

O autorovi| Jan Hrbáček (hrb) • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít