Začalo druhé kolo handlování, tentokrát o náměstky

20. ledna 2014, 00:00 - (ker, myš, bh)
20. ledna 2014, 00:00

Nová vláda Členové rodící se vládní koalice vedou celkem v tichosti další poziční boj. Je o poznání tišší než v případě ministrů, ale neméně důležitý – jde o náměstky, tedy muže a ženy, kteří budou vidět ministrům pod ruce a budou mít blízko k významným zakázkám i personálním výměnám. Už padla první jména. Na dopravu ovládanou ANO by měl přijít „hlídat“ třeba Pavel Švagr, bývalý tajemník stínové vlády ČSSD.

Jak jsou posty náměstků důležité, ukázala schůzka sponzora KDU-ČSL a developera Luďka Sekyry s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem a budoucím ministrem průmyslu Janem Mládkem v pražské restauraci Cantinetta Fiorentina. O schůzce informovaly jako první Lidové noviny.

Jan Mládek deníku přiznal, že se na schůzce „řešil lidovecký náměstek na ministerstvu průmyslu“.

Jméno muže, který by měl Mládkovi sekundovat, ještě není známé. Jiná jména ano. Například na resort dopravy chce ČSSD poslat budoucímu ministrovi za ANO Antonínu Prachařovi svého odborníka Pavla Švagra. Švagr je bývalým šéfem Státního fondu dopravní infrastruktury, který rozděluje peníze na vodní cesty, železnice i státní silnice. Švagr také působil v dozorčí radě Českých drah. „Vím, že o mně pan Prachař mluvil jako o jedné z možností. O dopravu se zajímám a dlouhodobě se jí věnuji. Nicméně žádnou nabídku nyní na stole nemám,“ tvrdí Pavel Švagr.

Na ministerstvo zdravotnictví prý míří profesor Josef Vymazal, jenž dosud působil jako primář Radiodiagnostického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

Náměstkem pro zdravotní péči by se zase podle kuloárových informací měl stát Tom Philipp, toho času zástupce ředitele Thomayerovy nemocnice v Praze. Lidovec Philipp a zastupitel Prahy 12 se prý již účastnil koaličních jednání.

Z resortu zdravotnictví bude do náměstkovského křesla, jenže tentokrát na finance, vyslán i další muž – Michal Zděnek, který je již členem Babišova poradního sboru. Tento ekonom působící mimo jiné v institutu Cerge pracoval v minulosti například ve zdravotnické sekci NERV. Vlastní poradenskou firmu Ivy Street. Jako konzultanta především na téma elektronizace zdravotnictví jej do resortu přivedl bývalý Hegerův náměstek Petr Nosek.

Zajímavý vývoj má také obsazování náměstků na ministerstvu zahraničí. Podle informací týdeníku Euro se prezident Miloš Zeman smířil s Lubomírem Zaorálkem coby šéfem diplomacie jenom proto, že se jeho náměstkem zřejmě stane Rudolf Jindrák, tedy diplomat, který má k Hradu velmi blízko. Rošáda schválená ještě za dosluhujícího ministra Jana Kohouta počítá s tím, že se Jindrák postěhuje ze svého velvyslaneckého postu v Berlíně, který zastává od prosince 2006. Na jeho místo v německé metropoli se naopak z Černínského paláce přesune současný náměstek ministra zahraničí Karel Borůvka, který má v úřadu na starost právní a konzulární otázky.

Jindrák působí na MZV v různých funkcích od roku 1986. Funkci náměstka šéfa české diplomacie již zastával v letech 2001 až 2004, pod Janem Kavanem a později Cyrilem Svobodou. Před rokem se pak ocitl v užším výběru na uvolněný post ministra obrany, nabídku ale nakonec odmítl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít