Začala cenová válka na trhu s plynem

17. června 2013, 00:00 - Alena Adámková
17. června 2013, 00:00

Inflace v květnu zpomalila, i kvůli zlevňování zemního plynu. České domácnosti tak mohou ušetřit tisíce korun

Český statistický úřad upozorňuje, že v letošním květnu byl nejpomalejší meziroční růst spotřebitelských cen od června 2010.

Vliv na tuto situaci měl i pokles cen plynu.

Zásadním způsobem tak podle Filipa Fyrbacha, makroekonomického analytika GE Money Bank, ovlivnil růst nákladů, které Češi musejí každý měsíc vynaložit na bydlení a energie (příspěvek této složky spotřebního koše k inflaci se proto v květnu snížil z 0,7 na 0,5 procentního bodu). Jeden člen průměrné

české domácnosti utratí za plyn zhruba 4000 korun ročně čili necelých 350 korun měsíčně (rok 2011). Konkurenční boj mezi dodavateli plynu, který odstartovala firma RWE, se tak spotřebitelům opravdu vyplatil.

„Impulzem k cenovým pohybům se stal fakt, že v důsledku rozvoje těžby břidlicového plynu ve světě klesla jeho spotová cena výrazně pod cenu, kterou platí dovozci ruskému dodavateli Gazprom na základě dlouhodobého kontraktu,“ uvedl Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Česká pobočka firmy RWE například žaluje ruský Gazprom o 29 miliard. Špatná smlouva s ruským Gazpromem totiž tlačí českou pobočku RWE do ztráty. Ta jen za poslední tři roky vystoupala na obchodu s plynem do výše 29 miliard korun. RWE chce všechny ztracené miliardy zpátky. Gazprom požadoval po tuzemské pobočce RWE peníze za nevyčerpaný minimální objem plynu v letech 2008 až 2011, firma RWE ale tvrdila, že má právo snížit své odběrové závazky, aniž by musela něco platit.

Arbitrážní soud se loni v říjnu přiklonil na stranu RWE, Gazprom se však proti rozhodnutí odvolal. Odvolání řeší znovu arbitrážní soud ve Vídni, rozhodnout by měl v létě. Podobně zkrachovala i jednání mezi mateřskou RWE a společností Gazprom. Gazprom se přitom dohodl na snížení ceny s většinou svých velkých klientů, kromě RWE.

Smlouvy na plyn jsou pro evropské energetické firmy velký problém. Většina společností uzavřela s dodavateli jako Gazprom a Statoil dlouhodobé dohody v době, kdy ceny byly vysoké. Nyní však musejí prodávat plyn konečným zákazníkům za nižší tarify. Proto se snaží vyjednat snížení svých nákupních cen. V dlouhodobém kontraktu s ruským Gazpromem jsou ceny plynu vázány na cenu ropy.

Na burzách, kde nakupuje konkurence, to tak ale není, a plyn je proto mnohem levnější. Česká pobočka RWE tak kvůli konkurenčnímu boji prodává často se ztrátou, a stejně ztrácí zákazníky – za poslední dva roky klesl jejich počet z 2,2 milionu na 1,6 milionu.

Maraton zlevňování odstartovala firma RWE Právě snaha získat zpět ztracené zákazníky stála počátkem dubna za oznámením, že společnost RWE, největší hráč na tuzemském trhu, od května zlevní dodávky plynu o deset procent.

Navíc nabídla i možnost stanovit si pevnou cenu plynu až na dva roky dopředu. „Po roce trvání smlouvy klesnou zákazníkům s produktem Optimal ceny zemního plynu o další dvě až tři procenta,“ sdělil Právu mluvčí RWE Martin Chalupský. RWE je také podle něj na trhu jediná společnost, která kromě fixace cen nabízí v rámci smlouvy ještě další zlevnění.

Tuto možnost si zvolily už stovky tisíc odběratelů z řad domácností. Jejich počet rychle roste dál. Lidé totiž chtějí mít jistotu, že jim plyn přes zlevnění, které přichází na měsíce, kdy spotřeba plynu pro téměř všechny odběratele klesá, vydrží i na další topné sezony.

Společnost Pražská plynárenská následně ohlásila, že taktéž od května zlevní plyn o 11 procent pro všechny domácnosti a maloodběratele odebírající zemní plyn od Pražské plynárenské. Podmínkou je pouze prodloužení smlouvy týkající se dodávky zemního plynu.

„My jsme nabídli všem domácnostem a maloodběratelům při prodloužení smlouvy plyn levnější o 6,5 procenta již před letošní zimní sezonou a od 1. května tohoto roku pak nabízíme obdobně plyn levnější o 11 procent,“ uvedl mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Majitel běžného rodinného domku tak může např. ročně ušetřit kolem 2500 korun, v případě vícegeneračního rodinného domu se roční úspora může pohybovat kolem 3500 korun.

Aktuálně nabízenou slevu 11 procent společnost poskytuje z neregulované, takzvané komoditní složky ceny zemního plynu, netýká se regulované, takzvané distribuční složky ceny plynu.

Alternativní dodavatelé se přidali Snížení cen už také avizovaly společnosti ČEZ a Bohemia Energy. Bohemia Energy coby největší alternativní dodavatel elektřiny a zemního plynu na tuzemském trhu chce nabídnout od letošního června novým zákazníkům, kteří si zvolí produkt Garance 2013, ceny zemního plynu až o 17 procent nižší oproti současné úrovni. Další alternativní dodavatel, společnost Energie2, avizuje, že jeho nabídka cen plynu v porovnání s dominantními dodavateli vychází jako levnější.

„Přes všechny deklarované slevy je naše společnost i bez slev stále levnější než společnosti, které musely snížit ceny z důvodu příliš vysoko nastavených tarifů,“ uvedl ředitel Energie2 Dávid Vlnka.

O zlevnění plynu zatím nepřemýšlí jen společnost E. ON. „I při avizovaném snížení cen našeho hlavního konkurenta, společnosti RWE, zůstává E. ON ve většině případů levnější. Z tohoto důvodu zatím neuvažujeme o úpravách cen,“ sdělil mluvčí E. ON Vladimír Vácha.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít