Za stranu, za firmu

09. března 2015, 00:00 - Jan Novotný
09. března 2015, 00:00

Sněm ANO ukázal, co lze očekávat od nového vedení aktuálně nejpopulárnější české strany. Tuhou stranickou disciplínu bez politických idejí

Jaká je budoucnost hnutí ANO? Rozhádá se to pestré puzzle složené z lidí s nejrůznějšími zkušenostmi? Nebo si partaj pod tvrdou rukou předsedy-zakladatele udrží až nápadně nepřirozenou stoprocentní jednotu a jakýkoli náznak o odboj bude nemilosrdně zlikvidován? Po nedávném sněmu je odpověď na tyto otázky mnohem jasnější.

„Jsem tady, abych se dozvěděl, do jakého hnutí jsem to vlastně vstoupil,“ prohlašoval na všechny strany při příchodu na sněm poslanec a někdejší šéf českého Microsoftu Ivan Pilný. Právě od něj se očekávalo, že si rozhodně nebude na nic hrát, a cokoli se mu nebude líbit, nahlas a bez obav řekne. Nemusí mít strach. Letos mu bude jedenasedmdesát a na rozdíl od mnoha svých kolegů je finančně dostatečně zabezpečen.

Daleko od ideálu Pilný zjevně stále bere ANO jako Akci Nespokojených Občanů. Tak bylo původně hnutí nazvané. I když reálně už je dnes strana jinde, jak naznačuje v rozhovoru pro týdeník Euro i nová místopředsedkyně Radmila Kleslová. Do občanského hnutí má dnešní ANO daleko. Po sněmu je zřejmé, že je to centrálně řízená politická strana. To vyplývá i z nově schválených stanov, kde se významně upevnila pravomoc předsednictva. Například bude rozhodovat o tom, kdo povede krajské organizace, což je v kontextu ostatních politických stran velmi neobvyklé. Jinde si o tom rozhodují regionální organizace samy. Ztížil se i proces přijímání nových členů.

ANO změny interpretuje tak, že mají zabránit vstupu nespolehlivých osob a uchopení moci regionálními kmotry. Stejně dobře se však dá hovořit o centralizaci a posílení obav z autokratického řízení Andrejem Babišem.

Způsob, jakým bylo minulý víkend zvoleno nové vedení hnutí, naznačuje, jak bude ANO v příštích letech fungovat. Jako v zákulisí dobře namazaný stroj bez náznaku vážnější veřejné kritiky, která by zaujala větší část straníků.

I lidé, kteří se v poslední době odvážili kritizovat některé pozdější členy vedení, po sněmu zvolili smířlivější tón. „Už mě prosím nezatahujte do těch antagonismů s paní Kleslovou,“ odpověděl na dotaz k novému složení vedení ministr obrany Martin Stropnický. V posledních týdnech se ke Kleslové stavěl rezervovaně. Ale po jejím zvolení místopředsedkyní a poté, co sám kandidaturu mezi první šestku hnutí vzdal, kritikou šetří.

V novém nejužším vedení ANO je znát politická zkušenost. Čtyři z jeho šesti členů za sebou mají minulost v jiných politických stranách.

První místopředseda Jaroslav Faltýnek a místopředsedkyně Radmila Kleslová působili dlouhé roky v ČSSD, další místopředsedkyně Jaroslava Jermanová v ODS a stranickou legitimaci KSČ nosil před rokem 1989 Andrej Babiš. Ano, máme floskule Pokud je druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek tázán na otázky týkající se například zahraniční politiky nebo justice, sám raději přiznává, že se v tom nevyzná. Nedokáže vůbec odpovědět. O názorech Kleslové na zdravotnické poplatky nebo na budoucnost vysokého školství veřejnost také nic neví. Hodnoty a ideje hnutí ANO měla na sněmu původně představit pražská primátorka Adriana Krnáčová jako zástupkyně Babišova nového think tanku Institut pro politiku a společnost. Pointa jejího vystoupení se však smrskla na poněkud plytké sdělení: „Vždy, když jsem slyšela to ‚ANO‘, tak jsem si vzpomněla na to legendární ‚Yes, we can‘,“ odkázala v řeči o hodnotách na marketingový slogan Obamovy první prezidentské kampaně.

A dozvěděl se tedy jediný „rebel sněmu“ Ivan Pilný, kam to vlastně vstoupil? „Volal mi jeden kamarád a prý to vypadalo jako sjezd KSSS (Komunistická strana Sovětského svazu – pozn. red.). Tak to nám tedy moc dobrý obraz nedělá. Ale vážně: Přiblížili jsme se bohužel fungování ostatních politických stran. Jestli je to cesta do pekel, uvidíme,“ konstatoval šéf hospodářského výboru sněmovny. Jasno má v tom, že znovu už kandidovat za ANO ve sněmovních volbách nebude.

„Volal mi kamarád a prý to vypadalo jako sjezd KSSS. Tak to nám tedy moc dobrý obraz nedělá. Ale vážně: Přiblížili jsme se bohužel fungování ostatních politických stran. Jestli je to cesta do pekel, uvidíme,“ řekl Pilný.

O autorovi| Jan Novotný • novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít