Za miliony i za kačku

28. ledna 2013, 00:00 - Táňa Králová
28. ledna 2013, 00:00

Víme, proč jsou IT služby pro stát předražené. Ceny přitom mohou být neuvěřitelně pružné, ukazuje ministerstvo vnitra

Několik milionů – přesně 4,1 nebo 6,6, či 2,8 anebo jediná koruna. Takto natahovací je cena, kterou ministerstvo vnitra platí měsíčně za provozování systému Czech Point. Od samého počátku se o něj stará pražská firma Newps (dříve Novell). Na státní zakázku má zřejmě přednostní právo, napovídá průběh tendru, ve kterém Kubiceho úřad od loňského jara hledá provozovatele Czech Pointu pro příští čtyři roky. Vítězem má být ten, kdo nabídne nejnižší cenu. Ministerstvo si toto pravidlo samo stanovilo, při vyhodnocení soutěže se jím ale neřídilo. Vyřadilo firmu Axcode, která nejnižší nabídku předložila. Z celkem tří uchazečů vybralo výrazně dražší Newps. Dopustilo se ovšem závažných chyb a výběr musí zopakovat.

Že na vnitru nepanuje u veřejných zakázek úplný pořádek, svědčí i nedávný políček od antimonopolního úřadu. Ministerstvu vyměřil třímilionovou pokutu za to, že neuchovalo originál rámcové smlouvy na produkty Microsoftu a nabídku vítěze obří zakázky, firmy Fujitsu, nemá vůbec. Zmíněné smlouvy se chytilo ministerstvo práce a sociálních věcí k zavedení kontroverzních sKaret. Bylo asi jednodušší dokumentaci zapřít. U zakázky na Czech Point se to nepovedlo.

Flikování se souhlasem vlády Servis centrály systému Czech Point, který stát zřídil proto, aby obíhala data, ne občan, se už víc než rok nedaří zadat tak, aby provozovatel vzešel z otevřené soutěže. Ministerstvo vnitra si v mezičase různě vypomáhá.

Pár měsíců udržovalo chod sítě vlastními silami, většinu roku servis zajišťovala firma Newps. Smlouva jí sice skončila v závěru roku 2011, díky takzvanému jednacímu řízení bez uveřejnění ale firma pokračovala dál. A pokračuje i v letošním roce, na první tři měsíce má opět s vnitrem uzavřenou smlouvu. Opět za mimořádných podmínek. Přímé zadání státní zakázky bez soutěže schválila před Vánoci vláda.

Loňského dubna přitom ministerstvo vnitra vyhlásilo otevřené výběrové řízení a počítalo, že vítězná firma bude systém Czech Point provozovat od září. Jenže nepočítalo s tím, že vyřazený uchazeč složí kauci 1,4 milionu korun, aby se jeho stížností zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Slovenská firma Axcode u něj uspěla. Rafajův úřad zakázal ministerstvu podepsat smlouvu s vybranou firmou a zadavatel nakonec své kroky anuloval.

„Výběr se vrací na začátek. Zadavatel zakázky zrušil naše vyřazení i vybrání firmy, která dala vyšší cenovou nabídku,“ říká jednatel Axcode Slavomír Hrinko. Hodnotící komise jeho firmu ze soutěže vyloučila, protože nabídnutá cena 144 milionů korun bez DPH na čtyři roky se jí zdála mimořádně nízká. Současný

provozovatel systému Newps nabídl 259,2 milionu a třetí uchazeč, firma Datron 286,5 milionu. Ministerstvo hodnotu čtyřleté zakázky odhadlo při vypsání tendru na 292 milionů korun bez DPH.

Koruna je obchodní tajemství Jaká cena za práci na chodu systému Czech Point je správná? Těžko říct, když relace se pohybují v intervalu od jedné koruny za měsíc až po 6,62 milionu korun. Za obě ceny pracovala firma Newps během loňského roku.

V letošním lednu, únoru a březnu bude od vnitra dostávat na měsíc 4,1 milionu korun.

Tři miliony, které chce Axcode, je už cena mimořádně nízká, míní výběrová komise.

Fakt, že poslední tři měsíce minulého roku spravovala firma Newps systém za pouhou jednu korunu měsíčně, není veřejný. „Tato informace je dodavatelem označena jako obchodní tajemství,“ odpověděl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Ani jednatel Newps Aleš Kučera se k otázce nevyjádřil, nebyl ochoten vysvětlil ani značný rozptyl v cenách, za jaké firma službu pro ministerstvo od roku 2009 vykonává. „Vzhledem k probíhajícímu výběrovému řízení na provoz a správu centrály Czech Point, kterého se naše společnost účastní, se nebudeme k otázkám vyjadřovat,“ reagoval Kučera.

„Provoz systému jsme nasmlouvali za symbolickou korunu, aby nezhavaroval,“ vysvětluje bývalý náměstek ministra vnitra pro informatiku Radek Šmerda. K problému kolem servisu systému Czech Point se nechce vracet, když na konci roku na ministerstvu skončil. Média informovala o tom, že míří do vedení České pošty.

Komise dojela na podjatost Šmerda může být jedině rád, že s tendrem, který na první pokus skončil fiaskem, už nebude mít nic společného. Vítěze bude nyní vybírat jiná hodnotící komise. Kvůli té původní soutěž napoprvé ztroskotala. Dvě členky komise neměly pocit, že jsou zcela nepodjaté. V čestném prohlášení o nepodjatosti přeškrtly slovo pracovní, protože s firmou Newps ohledně systému Czech Point spolupracovaly. Skutečnost, že čestné prohlášení nepodepsaly v plném rozsahu, ovšem hodnotící komise naprosto pominula. Když se věcí začal zabývat antimonopolní úřad, ministerstvo se nejdřív bránilo, nakonec muselo zařadit zpátečku. Jmenovalo novou komisi, která znovu posoudí zmíněné tři nabídky.

Původní komise, která nevybrala nejlevnější nabídku, se řídila dvěma posudky. Nejprve požádala Luďka Šafáře, který pracuje pro ministerstvo vnitra, aby posoudil stanovisko, ve kterém Axcode na žádost hodnotící komise vysvětluje, jak je za nabídnutou cenu schopno službu zajistit. Stručný posudek nedochází k přímému závěru, že nabídka Axcode je mimořádně nízká. „Způsob stanovení nabídkové ceny nekoresponduje se záměrem zadavatele,“ napsal Šafář. Záměrem zadavatele je zřejmě platit za objednanou službu podstatně víc. Šafář k posudku připojil čestné prohlášení o nepodjatosti. Pro úplnost je dobré dodat, že více než čtyři roky pracoval ve firmě Novell (nyní Newps). Zajímavý je i vztah Šafáře k ministerstvu vnitra. Hodnotící komise ho vnímá jako nezávislého odborníka, mluvčí ministerstva vnitra zase tvrdí, že Šafář je jeho řadovým zaměstnancem.

Co umí spočítat znalec Na základě Šafářova posudku vyřadila výběrová komise ze soutěže Axcode. Zadavatel zastoupený šéfem odboru informatiky Tomášem Faškem ovšem školácky chyboval, když nejprve rozhodl o vítězství Newps. To bylo 15. srpna, se značným zpožděním – až 28.

srpna – informoval firmu Axcode prostřednictvím datové schránky o jejím vyloučení.

Pro jistotu si ministerstvo nechalo svou volbu potvrdit ještě druhým posudkem, který si za 118,8 tisíce korun zadalo u Vladimíra Smejkala. Znalec došel k jednoznačnému závěru: „Nabídka uchazeče Axcode je zcela mimo technickou, organizační i ekonomickou realitu.“ Smejkal spočítal, že skutečná cena zakázky by měla být nejméně šest milionů

korun měsíčně, mohla by se pohybovat až kolem osmi milionů. To by pak ale komise měla zvolit jiné kritérium – uspěje firma s nejvyšší cenou. K měsíční sazbě od Smejkala má totiž nejblíže Datron s nabídkou bezmála šest milionů, Axcode požaduje za službu polovinu. Na Smejkala se ministerstvo obrátilo také, když potřebovalo potvrdit, že správně stanovilo vzorec pro výpočet platných hlasů pro prezidentské volby. Znalec ho vypracoval za jediný den a vnitro mu za posudek zaplatilo padesát tisíc korun.

Poradenská společnost Indoc, která se zabývá veřejnými zakázkami, informovala loni na podzim o trestním oznámení na zmanipulovaný a účelově napsaný znalecký posudek od Smejkala. „Posudek byl od samého počátku koncipován jako účelový s jediným cílem: podpořit postup zadavatele veřejné zakázky, který se předem bez výběrového řízení rozhodl pro firmu IBM,“ tvrdí Tomáš Pfeffer z Indoc. Onu zakázku na výplatu sociálních dávek zadalo ministerstvo práce bez otevřené soutěže.

Jaké další znalce si nyní najme Kubiceho ministerstvo, aby pro Czech Point konečně vybralo tu správnou firmu?

Tři nabídky ve hře Uchazeči o státní zakázku na čtyřleté provozování systému Czech Point seřazení dle výše nabídnuté ceny (bez DPH) • Axcode – nabídlo cenu 144 milionů korun, což jsou na měsíc tři miliony • Newps – předložil nabídku na 259,2 milionu, to znamená měsíčně 5,4 milionu • Datron – přihlásil se s nabídkou 286,5 milionu, což je téměř šest milionů na měsíc 6 620 000 Kč 2 826 667 Kč 1 koruna tolik měsíčně platilo ministerstvo vnitra firmě Newps za provozování systému Czech Point v průběhu let 2009 až 2012

O autorovi| Táňa Králová • kralova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít