Za kyberprostor

27. října 2014, 00:00 - ONDŘEJ ZAPLETAL
27. října 2014, 00:00

bezpečnější Internet je skvělý sluha, ale chraňme před ním ty nejohroženější

Žijeme v době, kdy se bez internetu téměř nedokážeme obejít. Chceme být online téměř vždy a všude, což se nám díky neustále rostoucímu pokrytí mobilního internetu daří. Internet mnozí z nás vnímají jako nekonečný svět informací. Listování ve vázaných encyklopediích jsme nahradili zahlcováním internetových vyhledávačů a práce bez připojení k síti je pro mnohé z nás nepředstavitelná. Bohužel si i navzdory přibývajícím negativním zkušenostem a případům, o nichž se dozvídáme z médií, málokdo uvědomuje, jaká nebezpečí internet skrývá. Nejzranitelnější bývají v tomto ohledu zejména děti a senioři, kteří si neumějí představit, co všechno jim v online světě může hrozit.

Otevřenost internetu je silnou zbraní. Každý může být anonymní, vydávat se za někoho jiného a využít důvěřivosti své oběti.

Případy kyberšikany, stalkingu, kybergroomingu nebo zneužití osobních údajů dnes naneštěstí nejsou ojedinělé a právě před nimi musíme ohrožené skupiny varovat.

To se nám pomalu daří i díky projektu E?Bezpečí, který ve spolupráci s Nadací Vodafone pořádá vzdělávací besedy, kde jsou jak děti, tak jejich rodiče a učitelé seznámeni s typickými znaky častých jevů zneužití internetu, způsoby prevence i možnostmi, jak problémové situace řešit. Jen letos tímto školením prošlo 2498 dětí, 170 rodičů a 60 učitelů.

Podobné přednášky v rámci projektu E?Bezpečí plánujeme i pro druhou nejvíce ohroženou skupinu – seniory – na příští rok.

Jak jsou podobné edukační akce důležité, dokazují i poměrně alarmující výsledky aktuálního výzkumu Nebezpečí internetové komunikace: každé druhé z více než 21 tisíc tázaných dětí se setkalo s některou z forem útoku spadajícího do oblasti kyberšikany.

Nejčastějšími jevy bývají verbální útoky, průniky na účty a obtěžování prozváněním. Na 12 procent respondentů uvedlo, že některý z jejich známých umístil na internet jejich intimní fotogra? e. Nepříjemným překvapením je i podíl dětí, které by byly ochotné jít na schůzku s internetovým „kamarádem“. Takto důvěřivých dětí je 36 procent, a to přestože tři čtvrtiny z nich takové jednání považují za riskantní a nebezpečné.

Většina dětí je v oblasti internetu znalejší než jejich rodiče a jistě nemá smysl je od jeho používání odrazovat. Zároveň však musíme věnovat dostatek času a energie tomu, abychom je před všemi nástrahami varovali a pokud možno také ochránili. První krok můžeme udělat u nastavení vlastních mobilních telefonů – například zdarma dostupná služba Dětský pro? l automaticky blokuje vedle erotiky také stránky s tematikou hazardních her, zbraní, drog nebo alkoholu. To ostatní už by si ale měli rodiče ohlídat sami.

O autorovi| ONDŘEJ ZAPLETAL, ředitel Nadace Vodafone Česká republika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít