Za kyberprostor

27. října 2014, 00:00 - ONDŘEJ ZAPLETAL
27. října 2014, 00:00

bezpečnější Internet je skvělý sluha, ale chraňme před ním ty nejohroženější

Žijeme v době, kdy se bez internetu téměř nedokážeme obejít. Chceme být online téměř vždy a všude, což se nám díky neustále rostoucímu pokrytí mobilního internetu daří. Internet mnozí z nás vnímají jako nekonečný svět informací. Listování ve vázaných encyklopediích jsme nahradili zahlcováním internetových vyhledávačů a práce bez připojení k síti je pro mnohé z nás nepředstavitelná. Bohužel si i navzdory přibývajícím negativním zkušenostem a případům, o nichž se dozvídáme z médií, málokdo uvědomuje, jaká nebezpečí internet skrývá. Nejzranitelnější bývají v tomto ohledu zejména děti a senioři, kteří si neumějí představit, co všechno jim v online světě může hrozit.

Otevřenost internetu je silnou zbraní. Každý může být anonymní, vydávat se za někoho jiného a využít důvěřivosti své oběti.

Případy kyberšikany, stalkingu, kybergroomingu nebo zneužití osobních údajů dnes naneštěstí nejsou ojedinělé a právě před nimi musíme ohrožené skupiny varovat.

To se nám pomalu daří i díky projektu E?Bezpečí, který ve spolupráci s Nadací Vodafone pořádá vzdělávací besedy, kde jsou jak děti, tak jejich rodiče a učitelé seznámeni s typickými znaky častých jevů zneužití internetu, způsoby prevence i možnostmi, jak problémové situace řešit. Jen letos tímto školením prošlo 2498 dětí, 170 rodičů a 60 učitelů.

Podobné přednášky v rámci projektu E?Bezpečí plánujeme i pro druhou nejvíce ohroženou skupinu – seniory – na příští rok.

Jak jsou podobné edukační akce důležité, dokazují i poměrně alarmující výsledky aktuálního výzkumu Nebezpečí internetové komunikace: každé druhé z více než 21 tisíc tázaných dětí se setkalo s některou z forem útoku spadajícího do oblasti kyberšikany.

Nejčastějšími jevy bývají verbální útoky, průniky na účty a obtěžování prozváněním. Na 12 procent respondentů uvedlo, že některý z jejich známých umístil na internet jejich intimní fotogra? e. Nepříjemným překvapením je i podíl dětí, které by byly ochotné jít na schůzku s internetovým „kamarádem“. Takto důvěřivých dětí je 36 procent, a to přestože tři čtvrtiny z nich takové jednání považují za riskantní a nebezpečné.

Většina dětí je v oblasti internetu znalejší než jejich rodiče a jistě nemá smysl je od jeho používání odrazovat. Zároveň však musíme věnovat dostatek času a energie tomu, abychom je před všemi nástrahami varovali a pokud možno také ochránili. První krok můžeme udělat u nastavení vlastních mobilních telefonů – například zdarma dostupná služba Dětský pro? l automaticky blokuje vedle erotiky také stránky s tematikou hazardních her, zbraní, drog nebo alkoholu. To ostatní už by si ale měli rodiče ohlídat sami.

O autorovi| ONDŘEJ ZAPLETAL, ředitel Nadace Vodafone Česká republika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít