Z Babiše je mi smutno

29. září 2015, 00:00 - Petr Holec
29. září 2015, 00:00

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek chce rozhodnout o osudu Horního Jiřetína až v roce 2020

Pokud bychom věřili všem spekulacím, které kolují Prahou, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek by už dávno nebyl ve funkci. Svoji pozici si ovšem uhájil, navzdory vyhroceným vztahům především s ministrem financí Andrejem Babišem. Na jeho adresu nešetří poměrně ostrými vyjádřeními. Podle Mládka je Babišovo chování nedůstojné ministra financí.

* Začneme aktuálně - kvótami EU pro uprchlíky, které musí i Česko přijmout. Mnozí podnikatelé říkají, že pro ně mají práci, hlavně v technických oborech. Nedávno to řekl i šéf Hospodářské komory a váš předchůdce na ministerstvu Vladimír Dlouhý. Pomůže jim vláda nějak zapojit uprchlíky do pracovního procesu?

Ministerstvo průmyslu i vláda se snaží řešit nedostatek některých profesí, protože ekonomika slušně roste. I tak se nám nepotkává nabídka s poptávkou, máme 100 tisíc volných pracovních míst. Problém s rozhodnutím EU o uprchlících ale je, že o nich zatím nic nevíme. Ale určitě se budeme snažit je integrovat do pracovního procesu.

* V říjnu má vláda rozhodnout, jestli a v jaké míře se prolomí těžební limity. Vy jste zastáncem jejich prolomení, ve hře jsou ale stále čtyři varianty od zachování současného stavu až po kompletní prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína. Jak se vláda rozhodne?

Situace se mezitím změnila a ve hře už jsou pouze dvě varianty. Vláda podle mě rozhodne, že se letos rozšíří těžba na dole Bílina a rozhodnutí o dole ČSA odsune do roku 2020, kdy bude jasněji, jestli uhlí z něj skutečně potřebujeme.

* Je správné stále odsouvat rozhodnutí o dole ČSA i osudu Horního Jiřetína? Tamní lidé pořád nemají jasnou budoucnost a jeho starosta Vladimír Buřt týdeníku Euro přiznal, že používá milionové evropské i státní dotace jako páku na vládu.

Já bych hrozně rád přijal finální rozhodnutí, protože místo, kde se jeho neustálé odsouvání nejvíc nelíbí, se jmenuje Horní Jiřetín. Jenže já mám zodpovědnost za energetickou bilanci celé země, a pokud se nepodaří naplnit plány ohledně jaderné energetiky, pak můžeme uhlí z dolu ČSA potřebovat.

* V létě vláda rozhodla o vybudování karvinské průmyslové zóny Barbora. Teď ale ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš bojuje proti vlastnímu rozhodnutí, protože nechce, aby Moravskoslezský kraj zaplatil téměř 200 milionů korun za odkup pozemků od podnikatele Zdeňka Bakaly. V jaké fázi je teď tento vládní spor?

Z tohoto sporu je mi smutno. Vybudování zóny vláda odhlasovala i jako gesto kraji, který má silné strukturální problémy a kde jako v jediném kraji roste nezaměstnanost, i když všude jinde klesá. Moravskoslezský kraj prostě průmyslovou zónu potřebuje a nerozumím tomu, proč to ministr Babiš zpochybňuje.

* Jak podle vás spor dopadne?

Doufám, že vláda potvrdí své rozhodnutí. Nápady na revokaci jejího usnesení byly odmítnuty.

* S průmyslovou zónou Barbora souvisí i další vládní spor, a to o předčasné důchody horníků. Andrej Babiš vzkázal moravskoslezskému hejtmanovi Miroslavu Novákovi, ať 200 milionů za výkup pozemků od Zdeňka Bakaly radši pošle na penze horníků.

Tomu rozumím ještě méně. V Moravskoslezském kraji čelí vážným ekonomickým problémům firma OKD, která zaměstnává 13 tisíc horníků. Můžeme si myslet, že její hospodaření nebylo optimální, faktem ale je, že ceny energetického uhlí na světových trzích dramaticky poklesly. Proto nám tady hrozí vážné problémy. Poslat horníky do předčasného důchodu je možná nesystémové, ale nejméně špatné řešení ze všech.

* Někdy se zdá, jako by si Andrej Babiš ve vládě řešil své soukromé spory s ostatními podnikateli. Není to tak?

Skoro to tak vypadá. Prohlášení Andreje Babiše jsou nedůstojná ministra financí. Měl by je, když už, říkat někde na náměstích v rámci volební kampaně jako šéf hnutí ANO, ale určitě ne jako člen vlády.

* Andrej Babiš vůbec ve vládě nejvíc bojuje s ministry ČSSD. Skoro jako kdyby mezi vámi platila ne koaliční, ale opoziční smlouva.

Takhle bych to neřekl. Představitelé hnutí ANO s námi sedí v jedné vládě a přes všechny problémy se nám podařilo především jedno: zajistit sociální smír. A také se zlepšila důvěra lidí v budoucnost, firmy i občané investují. Když se ale na koalici podívám zevnitř, tak je křehká.

* Přesto: občas to vypadá, jako by si ANO dělalo ve vládě permanentní kampaň na úkor ČSSD. Podobně jako si předtím dělala ve vládě kampaň TOP 09 na úkor ODS.

Ano, občas to tak vypadá a mě to též znepokojuje.

Videodebatu Jana Mládka s reportérem Petrem Holcem najdete na ekonomickém portálu E15: http://tv.e15.cz/

O autorovi| Petr Holec * holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít