Yul Brynner z Wall Street

29. září 2014, 00:00 - Daniel Deyl
29. září 2014, 00:00

Joseph Bernhard Mark Mobius (78) je manažerem fondů orientovaných na rozvíjející se trhy ve společnosti Franklin Templeton Investments

Kolegové z branže mu žertem přezdívají Světoběžník, Krysař rozvíjejících se trhů nebo pro jeho vizáž – už desítky let příznačně holou hlavu a neproniknutelný výraz – Yul Brynner z Wall Street. Když však přijde řeč na peníze, jdou žerty stranou. A na peníze přijde obvykle řeč brzy, protože sobě i jiným jich umí vydělat požehnaně.

Mark Mobius je výkonným předsedou představenstva investiční firmy Franklin Templeton Investments. Působí v ní už od roku 1987 a dnes přímo velí celému jejímu týmu analytiků rozvíjejících se trhů a firemním pobočkám v osmnácti zemích. Svěřit mu peníze není špatný nápad: od roku 2000 vydělal svým klientům celkově 182 procent jejich vkladů.

Někomu to může znít jako málo; relativně nižší výnosy jsou však vyváženy vyšší mírou jistoty, než jaká je v branži obvyklá. Mobiusova firma je známá svým konzervativním přístupem k investování, jejž jí vnukl zakladatel sir John Templeton, považovaný za jednoho z nejlepších investorů všech dob.

Asijský průkopník Mobius se narodil v Hempsteadu v americkém státu New York v roce 1936. Nejprve studoval komunikace na Boston University, potom pokračoval v Novém Mexiku a v Japonsku, než získal doktorát z ekonomie na Massachusetts Institute of Technology.

Několik let působil v Asii v různých pozicích v oblasti finančních trhů. První angažmá našel v mezinárodní investiční firmě Vickers Da Costa, později byl prezidentem International Investment Trust Company v Tchaj-peji. Když mu bylo padesát, nastoupil k Templetonům jako odborník na rozvíjející se trhy. Při příchodu si vymínil, že firma založí pobočku v jedné z rozvíjejících se zemí. Volba padla na Hongkong; Mobius se tam odstěhoval a od té doby vlastně nepřestal mezi jednotlivými pobočkami pendlovat. O něco později také přestal být Američanem; z daňových důvodů zvolil německé občanství po otci.

Jeho prvním úkolem bylo vedení uzavřeného fondu Templeton Emerging Markets Fund. Právě tam začal dostávat konkrétní podobu úspěšný mix Mobiusových znalostí mezinárodních trhů s dlouhodobým, disciplinovaným přístupem firmy k investování.

K výsledkům patří již zmiňovaných více než 25 let spolupráce a například za posledních třináct a půl roku téměř ztrojnásobené klientské vklady. V současné době má na starost správu více než padesáti otevřených i uzavřených investičních fondů.

V 90. letech byl zvolen do několika orgánů Světové banky: Fóra pro globální korporátní správu, Poradní skupiny soukromého sektoru a Týmu pro odpovědnost investorů (jemuž také spolupředsedal). Pravidelně přednáší pro Asijskou rozvojovou banku a pro London Speaker Bureau. Píše pravidelný sloupek Wealth (Bohatství) pro skupinu časopisů, jež tiskne vydavatelství Asia Tatler.

Oslavovaný i kontroverzní Za více než čtyřicet let práce na globálních trzích si Mobius vysloužil nejedno ocenění. Publikace International Money Marketing jej v roce 2001 vyhlásila manažerem roku v oblasti rozvíjejících se trhů.

Časopis Bloomberg Markets Magazine jej v roce 2011 jmenoval v žebříčku padesáti nejvlivnějších lidí světa. Britský Sunday Telegraph, televize CNBC, časopis Asiamoney, přehled společnosti Carson Group a další jej označily v podobných žebříčcích za jednu z předních osobností tohoto segmentu finančnického trhu, většinou na přelomu tisíciletí. Těžkým chvílím v době finanční krize z let 2007 až 2008 se nevyhnul ani on. Přesto si udržel nejen dobré jméno mezi investory, nýbrž i smysl pro kontroverzi. V září letošního roku vsadil plných 30 procent svého miliardového fondu zaměřeného na menší korejské firmy na úspěch plánu, s nímž přišel prezident Pak Čong-hui k omezení vlivu tamních rodinných konglomerátů, čebolů. Několik dnů předtím zase nebývale ostře kritizoval newyorskou burzu za to, že přijala ke kotování čínského elektronického obchodníka Alibaba i přes zjevné nedostatky ve vlastnické struktuře firmy.

Na Tchaj-wanu jsem si žil jako císař. Víte, když jste na Tchaj-wanu šéfem firmy, tak sedíte v křesle, přinesou vám čínské razítko, vy s ním něco orazítkujete a jdete na oběd.

O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít