Vzpomínka na Rakousko

24. února 2014, 00:00 - Pavel Páral
24. února 2014, 00:00

Šéf České spořitelny Pavel Kysilka překvapil otevřeností, s jakou hovoří o evropském bankovním trhu, politice a spících reformách

Pavel Kysilka je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností českého finančního sektoru. Prošel různými posty od akademické půdy přes státní správu, centrální banku až do komerčního bankovnictví a všude po něm zůstaly viditelné stopy. V čele České spořitelny slaví úspěchy už hodně dlouho a pro mateřskou Erste vydělává opravdu významné sumy. Rakouský bankovní dům získal spořitelnu v roce 2000 zcela očištěnou od problematických úvěrů s dominantním podílem na trhu depozit za devatenáct miliard korun, což odpovídá v posledních letech zisku, který tato banka vygeneruje za nějakých patnáct měsíců.

A Erste tyhle peníze opravdu potřebuje, protože jí investiční dobrodružství v Maďarsku a na Balkáně stála spoustu peněz a dividenda z Prahy je při lepení těchto děr fakticky nepostradatelná. Trochu to připomíná doby, kdy byl český průmysl základem hospodářského zdraví rakouské monarchie. Dnes pražská banka s českým šéfem stabilizuje poměry ve Vídni.

Nicméně ziskovost českých bank pomáhá i dalším velkým bankovním domům v Evropě a zvláště v těchto těžkých dobách. I těm se investice do českých polostátních bank na počátku století už mnohonásobně vrátila.

Zlatou slepičkou je pro Société Générale Komerční banka a pro belgickou KBC se nejméně diamantovou stala ČSOB, když pohltila zkrachovalou IPB. Přesto nelze pominout, že čeští manažeři v ČSOB i ve spořitelně odvedli obdivuhodný kus práce.

Na Pavlu Kysilkovi je však více než dosahování výjimečných hospodářských výsledků zajímavá jeho na bankéře až neobvyklá otevřenost v tom, jak se vyjadřuje o evropském bankovním trhu, ale i o politice a spících reformách. V rozhovoru, který poskytl týdeníku Euro tak nemohla nebýt řeč o připravovaných stress testech v evropských bankách i o tom, že je pořád nejasné, co se bude dít, až z něj vzejdou tentokrát už konečně věrohodné výsledky, a kdo bude ochotný a schopný doplnit chybějící kapitál. A také o tom, že v minulých letech dostaly vlády v Evropě od Evropské centrální banky čas na to, aby reformovaly své veřejné finance a zvýšily konkurenceschopnost, což tak nějak moc neklaplo.

To je fakticky zárukou, že se problémy s veřejnými financemi a měnovou nestabilitou budou dost pravděpodobně vracet s větší či menší intenzitou nejspíše už v blízké budoucnosti. To vše jsou věci, o nichž se sice obecně ví, ale přinejmenším v českém prostředí o nich nikdo valně nediskutuje, což je dost škoda.

To vše se nás totiž také dotýká a ještě dotýkat bude, protože současný poklid a klepání se po ramenou nad startujícím ekonomickým oživením po celém kontinentu rozhodně neznamená, že by byly domácí úkoly splněny. A že jsou české banky zdravé, neznamená, že tomu tak musí být i za dva roky, až vstoupí v platnost nová regulační pravidla a Evropa se bude pořád houpat na neklidných vlnách a uvnitř bankovního sektoru bude docházet k silným přelivům kapitálu.

Pavel Kysilka se toho zřejmě nebojí. Je liberál a pohyby kapitálu mu cizí nepřijdou a bankovní unie, jejíž podstatou je volný přesun kapitálu mezi bankovními dcerami a matkami, mu nevadí. To trochu překvapuje, když připouští, že není jasné, kdo bude lepit díry tam, kde ani tyto přesuny nebudou stačit, ale věřme mu, že v Erste to stačit bude.

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít