Výzkumné centrum pro diagnostiku pomocí DNA

14. prosince 2015, 00:00 - Markéta Žižková
14. prosince 2015, 00:00

Společnost Elisabeth Pharmacon získala zázemí pro vývoj a výzkum Přítomnost bakterie způsobující borreliózu, virovou hepatitidu C nebo třeba celiakii – to vše zachytí diagnostické testy, které vyvíjí česká společnost Elisabeth Pharmacon. Zásadní je tak pro ni kvalitní výzkum a vývoj. Její kapacity se rozšířily v poslední době díky výzkumnému centru, k jehož vzniku pomohly evropské dotace z Operačního programu Podnikání a inovace, zprostředkované agenturou CzechInvest.

Investice už přitom přinesla první jasné výsledky. „Zatímco doba vývoje nové soupravy pro diagnostiku virové hepatitidy C v roce 2010 činila dva roky, soupravu pro virus Ebola jsme byli schopni vyvinout na podzim 2014 za tři týdny,“ popisuje jednu z konkrétních změn Omar Šerý, ředitel společnosti se širokým portfoliem zákazníků. Patří mezi ně vědecké, akademické či klinické laboratoře, praktičtí lékaři a lékárny, ale také koncoví spotřebitelé.

Výzkumu a vývoji DNA/RNA diagnostických zdravotnických prostředků se společnost věnuje od roku 2010. „Jedná se o nejpřesnější metodu zjišťování přítomnosti virů nebo bakterií ve vzorku odebraném pacientovi,“ vysvětluje Šerý. Bakterie a viry totiž mají svou DNA nebo RNA. Soupravy, které společnost přináší na český i zahraniční trh, „hledají“ pomocí uměle vytvořených částí DNA či RNA shodu s DNA či RNA bakterií a virů, která se nachází ve vzorku pacienta. „Soupravy jsou i kvantitativní, takže laboratoř lékaři může předat informaci nejen o tom, zda se bakterie či viry ve vzorku nacházejí, ale také zda je vzorek silně, či slabě pozitivní,“ vysvětluje biolog. Know-how společnosti přitom spočívá v nalezení takových částí DNA/RNA virů či bakterií, které nebudou dávat falešně pozitivní nebo negativní výsledky a současně jsou schopny zachytit celou řadu variant jednoho viru nebo bakterie.

Borrelióza i celiakie

Upozorní tak například na bakterie Borrelia, které způsobují borreliózu. Společnost nabízí i soupravy, které odhalují genetické předpoklady k onemocněním jako trombofilie nebo Bechtěrevova choroba. Upozorní i na možné potravinové intolerance, například celiakii nebo laktózovou intoleranci. Především praktickým lékařům pak firma dodává rychlé testy na okultní krvácení pro prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. „Některé testy je možné pořídit i v lékárně,“ dodává Šerý.

„V nabídce máme také služby pro klientelu z řad samoplátců a také pro laboratoře. Klienti nám posílají do laboratoře vzorky klíšťat, která našli na sobě přisátá. Naše laboratoř provede kvantifikační analýzu DNA, abychom zjistili, kolik je v klíštěti borrelií, a podle výsledku připravíme zprávu pro lékaře,“ doplňuje zakladatel společnosti, která se zaměřuje i na testování močových infekcí. Tyto služby vyhledávají především lidé, kteří dlouhodobě trpí močovými infekcemi, a lékaři jim nedokázali pomoci ani po léčbě několika druhy antibiotik. Díky kvalitní diagnostice dokáže Elisabeth Pharmacon najít skutečnou příčinu potíží, a doporučit tak vhodný léčebný postup. „Naše laboratoř lékařům těchto klientů léčbu doporučí dle rozsáhlých analýz moče,“ vysvětluje Šerý.

Patologické a onkologické laboratoře

Nedílnou součástí aktivit společnosti je samotný vývoj a výzkum. Potřebné kapacity začala společnost postupně budovat hned po svém vzniku, a to především ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Aktuální projekt výzkumného centra jí umožnil dokončit vybavení laboratoře nejnutnějšími přístroji pro zvýšení výzkumných a vývojových kapacit a zároveň získat přístroje, které jí dovolí vyvíjet jedinečné produkty. Patří k nim například sekvenátor druhé generace, který slouží pro „čtení“ DNA. „Umožňuje nám vyvíjet komerční soupravy pro patologické a onkologické laboratoře. Tyto naše nové produkty jsou v současné době jediné na světě, které jsou certifikovány CE, a jsou tedy určeny pro klinické využití v těchto laboratořích. Technologie sekvenování nové generace je dnes na vzestupu a pro naši společnost představuje klíčovou oblast dalšího rozvoje,“ popisuje marketingový ředitel společnosti Jiří Rotschedl s tím, že společnost postoupila v poslední době ještě dále. V minulém měsíci si pořídila vlastní prostory, díky kterým zvýší kapacity výzkumných laboratoří. l

O autorovi| Markéta Žižková • zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít