Výzkumné centrum pro diagnostiku pomocí DNA

14. prosince 2015, 00:00 - Markéta Žižková
14. prosince 2015, 00:00

Společnost Elisabeth Pharmacon získala zázemí pro vývoj a výzkum Přítomnost bakterie způsobující borreliózu, virovou hepatitidu C nebo třeba celiakii – to vše zachytí diagnostické testy, které vyvíjí česká společnost Elisabeth Pharmacon. Zásadní je tak pro ni kvalitní výzkum a vývoj. Její kapacity se rozšířily v poslední době díky výzkumnému centru, k jehož vzniku pomohly evropské dotace z Operačního programu Podnikání a inovace, zprostředkované agenturou CzechInvest.

Investice už přitom přinesla první jasné výsledky. „Zatímco doba vývoje nové soupravy pro diagnostiku virové hepatitidy C v roce 2010 činila dva roky, soupravu pro virus Ebola jsme byli schopni vyvinout na podzim 2014 za tři týdny,“ popisuje jednu z konkrétních změn Omar Šerý, ředitel společnosti se širokým portfoliem zákazníků. Patří mezi ně vědecké, akademické či klinické laboratoře, praktičtí lékaři a lékárny, ale také koncoví spotřebitelé.

Výzkumu a vývoji DNA/RNA diagnostických zdravotnických prostředků se společnost věnuje od roku 2010. „Jedná se o nejpřesnější metodu zjišťování přítomnosti virů nebo bakterií ve vzorku odebraném pacientovi,“ vysvětluje Šerý. Bakterie a viry totiž mají svou DNA nebo RNA. Soupravy, které společnost přináší na český i zahraniční trh, „hledají“ pomocí uměle vytvořených částí DNA či RNA shodu s DNA či RNA bakterií a virů, která se nachází ve vzorku pacienta. „Soupravy jsou i kvantitativní, takže laboratoř lékaři může předat informaci nejen o tom, zda se bakterie či viry ve vzorku nacházejí, ale také zda je vzorek silně, či slabě pozitivní,“ vysvětluje biolog. Know-how společnosti přitom spočívá v nalezení takových částí DNA/RNA virů či bakterií, které nebudou dávat falešně pozitivní nebo negativní výsledky a současně jsou schopny zachytit celou řadu variant jednoho viru nebo bakterie.

Borrelióza i celiakie

Upozorní tak například na bakterie Borrelia, které způsobují borreliózu. Společnost nabízí i soupravy, které odhalují genetické předpoklady k onemocněním jako trombofilie nebo Bechtěrevova choroba. Upozorní i na možné potravinové intolerance, například celiakii nebo laktózovou intoleranci. Především praktickým lékařům pak firma dodává rychlé testy na okultní krvácení pro prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. „Některé testy je možné pořídit i v lékárně,“ dodává Šerý.

„V nabídce máme také služby pro klientelu z řad samoplátců a také pro laboratoře. Klienti nám posílají do laboratoře vzorky klíšťat, která našli na sobě přisátá. Naše laboratoř provede kvantifikační analýzu DNA, abychom zjistili, kolik je v klíštěti borrelií, a podle výsledku připravíme zprávu pro lékaře,“ doplňuje zakladatel společnosti, která se zaměřuje i na testování močových infekcí. Tyto služby vyhledávají především lidé, kteří dlouhodobě trpí močovými infekcemi, a lékaři jim nedokázali pomoci ani po léčbě několika druhy antibiotik. Díky kvalitní diagnostice dokáže Elisabeth Pharmacon najít skutečnou příčinu potíží, a doporučit tak vhodný léčebný postup. „Naše laboratoř lékařům těchto klientů léčbu doporučí dle rozsáhlých analýz moče,“ vysvětluje Šerý.

Patologické a onkologické laboratoře

Nedílnou součástí aktivit společnosti je samotný vývoj a výzkum. Potřebné kapacity začala společnost postupně budovat hned po svém vzniku, a to především ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Aktuální projekt výzkumného centra jí umožnil dokončit vybavení laboratoře nejnutnějšími přístroji pro zvýšení výzkumných a vývojových kapacit a zároveň získat přístroje, které jí dovolí vyvíjet jedinečné produkty. Patří k nim například sekvenátor druhé generace, který slouží pro „čtení“ DNA. „Umožňuje nám vyvíjet komerční soupravy pro patologické a onkologické laboratoře. Tyto naše nové produkty jsou v současné době jediné na světě, které jsou certifikovány CE, a jsou tedy určeny pro klinické využití v těchto laboratořích. Technologie sekvenování nové generace je dnes na vzestupu a pro naši společnost představuje klíčovou oblast dalšího rozvoje,“ popisuje marketingový ředitel společnosti Jiří Rotschedl s tím, že společnost postoupila v poslední době ještě dále. V minulém měsíci si pořídila vlastní prostory, díky kterým zvýší kapacity výzkumných laboratoří. l

O autorovi| Markéta Žižková • zizkova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít