Výzkumné centrum pro diagnostiku pomocí DNA

14. prosince 2015, 00:00 - Markéta Žižková
14. prosince 2015, 00:00

Společnost Elisabeth Pharmacon získala zázemí pro vývoj a výzkum Přítomnost bakterie způsobující borreliózu, virovou hepatitidu C nebo třeba celiakii – to vše zachytí diagnostické testy, které vyvíjí česká společnost Elisabeth Pharmacon. Zásadní je tak pro ni kvalitní výzkum a vývoj. Její kapacity se rozšířily v poslední době díky výzkumnému centru, k jehož vzniku pomohly evropské dotace z Operačního programu Podnikání a inovace, zprostředkované agenturou CzechInvest.

Investice už přitom přinesla první jasné výsledky. „Zatímco doba vývoje nové soupravy pro diagnostiku virové hepatitidy C v roce 2010 činila dva roky, soupravu pro virus Ebola jsme byli schopni vyvinout na podzim 2014 za tři týdny,“ popisuje jednu z konkrétních změn Omar Šerý, ředitel společnosti se širokým portfoliem zákazníků. Patří mezi ně vědecké, akademické či klinické laboratoře, praktičtí lékaři a lékárny, ale také koncoví spotřebitelé.

Výzkumu a vývoji DNA/RNA diagnostických zdravotnických prostředků se společnost věnuje od roku 2010. „Jedná se o nejpřesnější metodu zjišťování přítomnosti virů nebo bakterií ve vzorku odebraném pacientovi,“ vysvětluje Šerý. Bakterie a viry totiž mají svou DNA nebo RNA. Soupravy, které společnost přináší na český i zahraniční trh, „hledají“ pomocí uměle vytvořených částí DNA či RNA shodu s DNA či RNA bakterií a virů, která se nachází ve vzorku pacienta. „Soupravy jsou i kvantitativní, takže laboratoř lékaři může předat informaci nejen o tom, zda se bakterie či viry ve vzorku nacházejí, ale také zda je vzorek silně, či slabě pozitivní,“ vysvětluje biolog. Know-how společnosti přitom spočívá v nalezení takových částí DNA/RNA virů či bakterií, které nebudou dávat falešně pozitivní nebo negativní výsledky a současně jsou schopny zachytit celou řadu variant jednoho viru nebo bakterie.

Borrelióza i celiakie

Upozorní tak například na bakterie Borrelia, které způsobují borreliózu. Společnost nabízí i soupravy, které odhalují genetické předpoklady k onemocněním jako trombofilie nebo Bechtěrevova choroba. Upozorní i na možné potravinové intolerance, například celiakii nebo laktózovou intoleranci. Především praktickým lékařům pak firma dodává rychlé testy na okultní krvácení pro prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. „Některé testy je možné pořídit i v lékárně,“ dodává Šerý.

„V nabídce máme také služby pro klientelu z řad samoplátců a také pro laboratoře. Klienti nám posílají do laboratoře vzorky klíšťat, která našli na sobě přisátá. Naše laboratoř provede kvantifikační analýzu DNA, abychom zjistili, kolik je v klíštěti borrelií, a podle výsledku připravíme zprávu pro lékaře,“ doplňuje zakladatel společnosti, která se zaměřuje i na testování močových infekcí. Tyto služby vyhledávají především lidé, kteří dlouhodobě trpí močovými infekcemi, a lékaři jim nedokázali pomoci ani po léčbě několika druhy antibiotik. Díky kvalitní diagnostice dokáže Elisabeth Pharmacon najít skutečnou příčinu potíží, a doporučit tak vhodný léčebný postup. „Naše laboratoř lékařům těchto klientů léčbu doporučí dle rozsáhlých analýz moče,“ vysvětluje Šerý.

Patologické a onkologické laboratoře

Nedílnou součástí aktivit společnosti je samotný vývoj a výzkum. Potřebné kapacity začala společnost postupně budovat hned po svém vzniku, a to především ve spolupráci s Masarykovou univerzitou. Aktuální projekt výzkumného centra jí umožnil dokončit vybavení laboratoře nejnutnějšími přístroji pro zvýšení výzkumných a vývojových kapacit a zároveň získat přístroje, které jí dovolí vyvíjet jedinečné produkty. Patří k nim například sekvenátor druhé generace, který slouží pro „čtení“ DNA. „Umožňuje nám vyvíjet komerční soupravy pro patologické a onkologické laboratoře. Tyto naše nové produkty jsou v současné době jediné na světě, které jsou certifikovány CE, a jsou tedy určeny pro klinické využití v těchto laboratořích. Technologie sekvenování nové generace je dnes na vzestupu a pro naši společnost představuje klíčovou oblast dalšího rozvoje,“ popisuje marketingový ředitel společnosti Jiří Rotschedl s tím, že společnost postoupila v poslední době ještě dále. V minulém měsíci si pořídila vlastní prostory, díky kterým zvýší kapacity výzkumných laboratoří. l

O autorovi| Markéta Žižková • zizkova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít